irodalom
Timothy Snyder: A vörös herceg – Egy Habsburg főherceg titkos életei
„Ritka, hogy egy történeti munka izgalmas történelmi regényként olvastassa magát. A vörös herceg ilyen.” (Foreign Affairs)
Habsburg Vilmos a Habsburg főhercegek udvari felségjeleit, később egy párizsi emigráns egyszerű öltönyét viselte, és időnként frakkot öltött. Bár álma, hogy Ukrajna királya legyen, az első világháborút követően szertefoszlott, ő mégse adta fel, s szinte bármire hajlandó volt, hogy célját elérje: a német imperialisták szövetségese lett, dühödt osztrák monarchista, a fasizmus lelkes támogatója, majd Hitler elszánt ellensége, s végül a sztálini rezsimről jelentő kém. Egy kijevi börtönben hunyt el 1948-ban.
A vörös hercegben Timothy Snyder neves amerikai történész feledhetetlen portrét rajzol egy férfiról, akiben a 20. századi Európa számos ellentmondása öltött testet: a Habsburg Birodalom végnapjaiban felnőtté váló Vilmos elszántan próbálja megtalálni helyét a viharos gyorsasággal változó, világháborúk és nacionalizmusok tépázta Európában. A lenyűgöző életrajzot mozgalmas korképpel ötvöző mű mélyen elgondolkodtat a személyes és nemzeti identitások változékonyságáról.
Részlet:
„1948. augusztus 18-án, éjfél előtt egy órával egy ukrán ezredes feküdt holtan egy kijevi szovjet börtönben. Korábban Bécsben tevékenykedett mint kém, először Hitler ellen a második világháborúban, később Sztálin ellen a hidegháború kezdetén. A Gestapót sikerült kijátszania, de a szovjet kémelhárítással nem boldogult. Egy szép napon az ukrán ezredes azt mondta munkatársainak, hogy ebédelni megy. Soha többé nem látták viszont Bécsben. A Vörös Hadsereg katonái elrabolták…”
Timothy Snyder (1969) a Yale egyetem történészprofesszora, szakterülete Közép- és Kelet-Európa történelme. Doktori fokozatát az Oxfordi Egyetemen szerezte, tanított és kutatott Párizsban, Bécsben, Varsóban és a Harvardon. Véres övezet. Európa Hitler és Sztálin szorításában című korszakos műve, mely eddig 20 nyelven látott napvilágot, 2012-ben jelent meg magyarul. Snyder 2013-ban megkapta a Hannah Arendt-díjat.
Fordította: Szántó Judit
Keménytáblás, védőborítóval, 480 oldal
Bolti ár: 4900 Ft
Bruce D. Perry – Maia Szalavitz: A ketrecbe zárt fiú – és más történetek egy gyerekpszichiáter jegyzetfüzetéből
„Fontos könyv, melynek elolvasását szívem szerint minden, gyerekkel foglalkozó szakember számára kötelezővé tenném.” (Gyurkó Szilvia, jogász)
Mi történik, ha egy kisgyereket trauma ér? Hogyan hat a bántalmazás az agyra – képes-e meggyógyulni? Mit tanulhatunk mi felnőttek a traumát átélt gyerekektől? Dr. Bruce D. Perry, a Child Trauma Academy tudományos főmunkatársa Maia Szalavitz díjnyertes újságíró közreműködésével saját páciensei történetein keresztül keresi a választ ezekre a kérdésekre.
Bruce Perry páciensei elképzelhetetlen rémségeket éltek át. Az ő történeteiket mutatja be A ketrecbe zárt fiú című kötete. Megismerhetjük többek között Sandyt, a négyéves kislányt, aki végignézte édesanyja meggyilkolását, majd órákat töltött kettesben a holttesttel. David Koresh fanatikus híveinek gyermekeit, akik hónapokon keresztül éltek a Koresh által fenntartott diktatórikus kommunában. Laurát, a négyéves, csont sovány kislányt, akin még mesterséges táplálással sem lehetett segíteni. Leont, a tizenkét esztendős kiskamaszt, akit szellemi fogyatékos édesanyja reggeltől estig egyedül hagyott a lakásban, és aki kíméletlen pszichopatává vált,. Justint, akit nagyanyja halála után annak fivére éveken át kutyaként, ketrecben tartott.
A kiváló gyerekpszichiáter történetei azt példázzák, hogy a trauma miként hat a gyerekek agyára, hogyan befolyásolja személyiségük alakulását. Ismerteti, milyen kreatív módszerekkel képes enyhíteni a súlyosan traumatizált gyerekek fájdalmát, hogy egészséges felnőttekké válhassanak. A rendkívüli szaktudással és empátiával megírt, szívbe markoló könyv drámai erővel figyelmeztet arra, hogy csak akkor remélhetjük a gyógyulást, csak akkor tudunk segíteni a traumák leküzdésében, a továbblépésben, ha minél jobban megismerjük az agy működését.
Dr. Bruce D. Perry a Child Trauma Academy tudományos főmunkatársa. Dolgozott az FBI tanácsadójaként, a Texasi Gyermekkórház Pszichiátriai Osztályának osztályvezető főorvosaként és a houstoni Baylor Orvosi Egyetem Pszichiátriai Tanszékének kutatási igazgatóhelyetteseként. A texasi Houstonban és a kanadai Albertában él.
Maia Szalavitz tudományos és egészségügyi kérdésekkel foglalkozó díjnyertes újságíró. New Yorkban él.
Fordította Dudik Éva
Keménytáblás, 360 oldal
Bolti ár: 3500 Ft
Monika Peetz: Léböjt Hotel
1 hét, 5 nő, 0 kalória – A Keddi nők újra akcióban!
Másfél évvel a sorsfordító zarándoklatot követően a Keddi nőkben megismert öt barátnő újabb közös nyaralásra indul. A tervük hét nap tökéletes kikapcsolódás: férfiak, gyerekek, internet és telefon nélkül. Egy teljes hét a léböjtkúra, a salaktalanítás és a méregtelenítés Bermuda-háromszögében, hogy nyomtalanul eltűnjenek a fölös kilók, a méreganyagok, a munkahelyi stressz és a megoldhatatlannak tűnő családi gondok. A gyanútlan, naiv barátnők nem is sejtik a kiruccanás valódi okát: egyikük, Eva, két salaktalanítás között krimibe illő nyomozásba kezd, hogy egy levélben elejtett megjegyzés alapján megtalálja az édesapját, akiről édesanyja soha semmit nem árult el neki.
A Léböjt Hotel fordulatos, könnyed történet öt barátnőről, akik különbözőbbek talán már nem is lehetnének. De minden parázs vita, ármány és a léböjtkúra nem éppen áldásos mellékhatásai ellenére egy valami biztossá válik: nélkülük kicsit szürkébb és sokkal magányosabb lenne az életünk.
Monika Peetz író, dramaturg, forgatókönyvíró. Keddi nők című regénye 2010-ben jelent meg Németországban, és még abban az évben több mint egymillió példány kelt el belőle. Azóta 23 nyelvre lefordították, és meg is filmesítették.
Fordította Lendvay Katalin
352 oldal, füles kartonált
Bolti ár: 3500 Ft
Simon Winder: Danubia – Személyes krónika a Habsburgok Európájáról
Európa nagy részét évszázadokon át a Habsburg-család tartotta a kezében – megszállottak, bűvészek, muzsikusok és hadvezérek különc gyülekezete. A Habsburgok ármánykodásuk és merő konokságuk révén számos vetélytársukat távolították el a politikai porondról, mígnem 1918-ban végül maguk is szedték a sátorfájukat. Közép-Európa és Németföld zömét uralták, de sok más helyen is be-beavatkoztak – Európa története aligha érthető meg nélkülük.
Simon Winder rendkívül szórakoztató könyve vegykonyhák, csontvázak, ékszerek, medveárkok és balszerencsés házasságok szédítő forgatagába kalauzolja olvasóját. A Danubia egy dinasztia története, de legalább annyira szól a Habsburgok alattvalóiról, akik különféle nyelvet beszéltek, roppant területeket népesítettek be és olykor kifejezett hálátlanságot mutattak különc bécsi uralkodójuk iránt. Nekünk, magyaroknak különösen érdekes és tanulságos az az angolszász nézőpont, melyből a szerző régiónkat szemléli.
Simon Winder (1963) a James Bond-jelenséget elemző, igen sikeres The Man Who Saved Britain (A férfi, aki megmentette Angliát) és a Germánia című könyvek szerzője, utóbbi sokáig a Sunday Times bestseller listájának első 10 könyve között szerepelt. A brit szerző a könyvkiadásban dolgozik, és családjával Londonban él.
„A Duna-táj első történésze, aki harsány humorral próbálkozik. Meséi elbűvölők, mert nemcsak a könyvtárban ül, de kiviszi az olvasót a való világba is. Nála tájékozottabb és szórakoztatóbb idegenvezetőt elképzelni sem lehet.” (The New York Times)
Fordította: Komáromy Rudolf
632 oldal, keménytáblás védőborítóval
Bolti ár: 4900 Ft