irodalom
Könyvbemutató
2015. június 5., péntek, 10:30–11:00, Vörösmarty tér, Oroszlános kút
„Komédiámat hívom tanúmul” (Dante 750)
Beszélgetés Kelemen Jánossal Dante születésének 750. évfordulójára, az ELTE Eötvös Kiadónál megjelent könyve kapcsán. A szerzővel Gaborják Ádám beszélget.
Az ELTE Eötvös Kiadó legújabb kötetei
Kelemen János: ‟Komédiámat hívom tanúmul” – Az önreflexió nyelve Danténál
A világirodalom történetében Dante az első, aki a nyelv, különösképpen pedig a költői nyelv önreflexív vagy önreferenciális jellegét programszerűen kiaknázza. Műveit szakadatlanul kommentálja, szövegeibe szervesen beépíti az önértelmező szöveghelyeket.
A könyv első része az önreferencialitás Danténál megfigyelhető megjelenési formáit mutatja be, mint például az önkommentár, az önértelmezés, az önidézés vagy az olvasóhoz fordulás eseteit. A második rész két „lectura Dantis”-t tartalmaz, melyek a Purgatórium és a Paradicsom egy-egy énekét elemezve a költő esztétikai koncepcióját és igazságosság-elméletét segítenek megérteni. A harmadik rész a Dante műveiben felmerülő filozófiai, történeti és teológiai problémákat tárgyalja, köztük a költő „averroizmusát”, a hitaktus episztemológiájáról alkotott elméletét és az európai filozófia történetében elfoglalt helyét. A vizsgálódás a hermeneutika és a filológia eszköztárát alkalmazza, szem előtt tartva a hermeneutikai és a filológiai megállapítások aszimmetriájának tételét, mely rokonságot mutat az elméletek aluldetermináltságának tudo- mányfilozófiai elvével, illetve a radikális fordítás és interpretáció nyelvfilozófiai koncepcióival. A könyv a költő születésének hétszázötvenedik évfordulóján jelenik meg.
A könyv megrendelhető a kiadó webshopjában, vagy megvásárolható a Könyvhéten.
Podani János: A növények evolúciója és osztályozása
Az élő szervezetek leginkább természetes osztályozása a leszármazáson alapszik. A molekuláris filogenetika módszereinek köszönhetően mai tudásunk már elegendő ahhoz, hogy a korábbi rendszereket teljes egészében evolúciós alapokra helyezzük. Ennek megfelelően a szerző jelentős újításokat vezet be a könyv előző kiadásához képest. Növénynek tekint minden fotoszintetikus szervezetet, melynek plasztisza elsődleges endoszimbiózis eredménye, vagyis közvetlen cianobaktérium eredetű. Ennek a feltételnek a kékeszöld moszatok, a vörösmoszatok és a zöld növények felelnek meg. A másik lényeges változás, hogy szakít a hagyományos taxonómiai rangokkal, mert használatuk nem egyeztethető össze az evolúcióval. A családokat, rendeket, osztályokat és hasonló kategóriákat kládok váltják fel, amelyek természetes egymásba ágyazottsága szinte magától adja meg a taxonómiai hierarchiát. A növények főbb kládjainak jellemzését hasznosan egészíti ki a CD melléklet sok ezer növényfotója.
Bővebben az ELTE Eötvös Kiadó honlapján.