irodalom
Murányi Péter: Természetes Nyelvtanulás
A szerző nyelvtanár, utazó, tolmács, fordító és NLP-tanár. Kamaszkora óta él különböző kultúrákban és immár két évtizede tanulmányozza a nyelvek elsajátításának fortélyait.
Megjelent a Nemzetközi NLP Alapítvány és a Leviter Kft. közös gondozásában
Kiadási év: 2015
ISBN 978-963-89833-0-5
Ára: 3930 Ft
A 4 leggyakoribb kifogás, ami pedig segíthet a nyelvtanulásban
„Nincs nekem erre időm, energiám, és kedvem sincs hozzá” – gyakran hangzik el ez a kifogássorozat, amikor egy új nyelv elsajátítása kerül szóba. De mit tehet az, aki előbb adja fel a nyelvtanulást, minthogy sikert érne el?
Mit tegyünk, hogy az akadályokból erőt kovácsoljunk és a legkisebb energiabefektetés elve mentén érjünk célba?
Vannak, akik már pár hétnyi nyelvtanulás után vidáman és magabiztosan cseverésznek az első, utukba akadó külföldivel, míg mások évekig görnyednek az iskolapadban eredménytelenül, míg feladják a harcot. De mégis, hogyan, miből meríthet magabiztosságot az, aki gátlásokkal küzd, vagy akivel egyszer elhitették, hogy nincs nyelvérzéke?
A dolog egyszerűbb, mint gondolnánk, hiszen ha megváltoztatjuk a hozzáállásunkat, megváltoznak a tapasztalataink is. Ebben segít a most megjelent, Természetes Nyelvtanulás című könyv, melyből bárki elsajátíthatja a sikeres nyelvtudás trükkjeit és hatékony stratégiáit. Ledönti a nyelvtanulást övező, káros hiedelmeket és ajtót nyit ott, ahol eddig talán csak falakat láttunk.
Nézzük rögtön a 4 leggyakoribb kifogást, melyet erőforrássá alakíthatunk.
Nincs időm
A „nincs időm” igazából azt jelenti, hogy az illető mást csinál az idejében. Mintha a testépítő szabadkozna az öreg néninek: Sajnálom, ma már kinyomtam tíz tonna vasat, nem maradt erőm, hogy felvigyem önnek ezt a két kiló paradicsomot a másodikra. A „nincs időm”-kifogás talán igaz a szibériai fegyenctelepen, ahol a rabok napi 16 órában csákányozzák a tundrát, csakhogy még ilyen körülmények között is tanulnak meg nyelveket az emberek. Akinek ennél egy kicsit is szabadabb az élete, számtalan módszer áll rendelkezésére ahhoz, hogy az egyébként is végzett tevékenységeit használja nyelvtanulásra – ahogy erre a könyvben is talál példákat.
Lusta vagyok
Mindent túlzásba lehet vinni, de a lustaság a tanulásban roppant értékes tulajdonság. A lusta ember nem hajlandó arra a sok felesleges macerára, amit a hivatalos álláspont szerint meg kellene tennie, így rengeteg ideje marad olyasmikre, amikkel valóban beszívhatja a nyelvet. A lustaság biológiailag adaptív tulajdonság. Minek pazarolja a tigris rohangálásra az energiáját, amikor teli a bendője?
Nincs nyelvérzékem
Az emberek nagy többsége egészen apró korában megtanul beszélni. Ez kétségbevonhatatlan tény. A nyelv elsajátításához nincs szüksége hivatalos oktatásra, magyarázatokra, csak példákra és helyzetekre. Az, hogy el tudod olvasni ezeket a mondatokat, ékes bizonyítéka tökéletes nyelvtanuló képességednek.
Nem merek megszólalni
Érdekes, hogy a teljes népességből mennyivel többen hiszik magukat félénknek, mint akiket a környezetük annak tart. Akárhogy is, a félelemből viszont ki lehet mászni, és ennek az egyik legjobb módja, amikor az ember elkezd cselekedni. Kezdheti apró lépésekkel is, olyan kicsikkel, amelyeknél még biztonságban érzi magát, a lényeg, hogy megmozduljon. A félénk emberek nem tudják, hogy a maguk elé vetített képeknél és hangoknál mennyivel nyugtatóbb, biztonságosabb és barátságosabb a valóság. Számukra a valóságos élményvilág tiszta felüdülés.
Ha szeretnél többet tudni a Természetes Nyelvtanulásról, várunk szeretettel itt:
http://termeszetesnyelvtanulas.hu/
és itt:
http://www.facebook.com/termeszetesnyelvtanulas