bezár
 

gyerek

2015. 04. 18.
Egy rendicsekli sorozat
Holly Smale: Geek girl
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Egy rendicsekli sorozat Az önismereti könyvek mindig aktuálisak, különösen, ha valaki 15 éves, mint a Geek girl-könyvek főszereplője. A történet felfogható fejlődésregénynek is, bár nem gondolnám, hogy egy Parzival vagy egy Wilhelm Meister kaliberű főhős lenne a címszereplő; de ez nem érdekes. Nevelődési regény is lehetne, mégsem ezért fog meg, hanem azért, mert – olvasás közben – 15 éves lettem újra: a sztori olyan, mintha az osztálytársam írná, és minden ízében érdekel.

A humoros fikció Harriet Mannersről szól, aki mi mást is akarhatna ebben a korban, mint önmegvalósítani. A szerző eredetileg trilógiát tervezett, de már négy kötet megvan (ebből az első kettő magyarul is), és hatnál megáll a tervek szerint. Az első kötet tavaly több díjat is elnyert hazájában, a 11-14 éveseknek szóló könyvek kategóriájában, 2013-ban pedig a bestsellerek közt az első lett az Egyesült Királyságban. A magyar olvasók is imádják, lehetetlen, letehetetlen. A szülőknek is érdemes lenne beleolvasni. 

prae.hu

No de mit jelent a cím, mi az, hogy geek? A szó még nem teljesen bevett nálunk, ezért a könyv elején megmagyarázzák. Jelentései közül ez tetszett a legjobban: olyan személy, aki erős késztetést érez arra, hogy megnézze a „geek” szó jelentését a szótárban… Eredetileg stréber, túlzottan intellektuális beállítottságú, kockafej, akinek az érdeklődése egy bizonyos témára fókuszálódik, gyakran megszállott rajongó. A szó eredetileg az ógermán geck szóból jön, jelentése „bolond”. Nem lehet más a mi Harriet Mannersünk sem, (a manners egyébként angolul modoros) ha (már a fülszöveg szerint) azt is tudja, hogy a macska fülében egyenként 32 izom van, hogy a kékmadár nem látja a kék színt, hogy egy átlagember naponta 15 alkalommal nevet, hogy a dinamit egyik akotóeleme a mogyoró. Azt viszont nem tudja, hogy vajon miért nem kedveli őt senki az iskolában. Vajon sikerül-e stréberből menő csajjá változnia, miután a régi élete szinte darabokra hullott, vagy mindent elszúr az új életében is?

geek3

A Geek Girl-könyvek szerzője, Holly Smale egy interjúban bevallja, hogy ő is geek volt, de 20 évvel ezelőtt ennek még semmiféle pozitív csengése nem volt, valójában lúzert jelentett. Ma már nyerő, aki geek: egyedi, szenvedélyes, tudásvágy fűti. Nem szégyen különlegesnek, egyedinek lenni, sőt! Ők a változás előmozdítói. Az írónő régimódi gyerek volt, kedvenc könyve L.M. Montgomery: Anna of Green Gables (magyar címe: Anna otthonra talál). Harriet egyébként Anna miatt lett vörös hajú! Íróságra a mamája inspirálta, sokat mesélt, olvasott neki, többek közt romantikusokat, Keatst és Byront. Azóta megszállottan imádja a sztorikat, s amióta ceruzát tud fogni a kezébe, írja a sajátjait. Később angol irodalmat tanult az egyetemen, Shakespeare-re szakosodott. Bár Harriet karakterének esszenciája saját tinédzserkorából táplálkozik, a Geek girl könyvek nem életrajzi regények. A főhősnek háromnapos korában meghalt az anyukája, Annabel, a mostohaanya ügyvéd, apja a reklámszakmában dolgozik és tulajdonképpen egész jó kis családot alkotnak így.

A kamasz életérzését a fejezetkezdések jelzik: „Na mindegy.” „Szóval.” És van egy lista azokról is, akik gyűlölik Harriet Mannerst. Az első könyvben, barátnőjével ellentétben, egyáltalán nem rajong a divatért, ám eltelik fél év és egy vadiúj Harriet Manners-sel találkozunk. A második kötetben fordul a kocka: Tokióba utazik modellútra. A főszereplő modell lesz, ahogy a szerző is volt tinédzserként. A történet a napjainkban oly divatos sztárgyár közegébe kalauzol – rendkívül szórakoztatóan. Itt a fejezetkezdő „ Na jó.” a jellemző.

Nemcsak a főszereplő szerethető karakter. Harriet apatigris apja is az, aztán a barátai, Alexa, Nat, Toby, Wilbur, a modellügynök, Bunty a mostoha nagymama is mind-mind kiforrott egyéniségek, egyedi szókészlettel, nem beszélve Nickről, aki a szerelmi szálat szövi geekünkkel. Szerencsére menedzsere, a divatikon Yuka Ito, kesztyűskézzel bánik vele, mert olyan tulajdonságokat lát benne, amiket meg akar őrizni, és aggódik, hogy az ipar kiölné ezeket a lányból. A második rész végére bővül a család, kishúga születik Harrietnek, (csak sejtem, hogy a következő részekben főszereplővé növekszik) aki először nem tud ezzel mit kezdeni: „Nem azért engednek el Japánba, hogy nekem jó legyen, hanem azért küldenek, hogy nekik jó legyen.” – vélekedik, később így összegez: „Ha a kalandjaimra gondolok, Tokió egész… rendicsekli volt.”

Holly_Smale

Holly Smale

Azt hiszem, a Geek is egész rendicsekli. A szerző kamaszos elánnal, élvezetesen mesél, vonzó tálalásban: Japánból eredő csöppnyi egzotikummal a tudás és a kultúra világából kínál információkat a mindenkor éhes ifjúság számára. Közben érlelődik Harriet személyisége, aki a változást imígyen festi le: „Mert a változás már csak ilyen: nincs megállás. Ahogy kinőnek az ebihal lábai, kiugrik a tóból. Ahogy kinőnek a hernyó szárnyai, felszáll a magasba. És ha már átalakult az ember, nem változhat vissza. Bármennyire is szeretne.” Számomra a Geek eddigi két kötete azt sugallja, hogy az önismeretet és önnevelést nem lehet megúszni, de nem is érdemes.

A jól sikerült fordítás Nagy Boldizsár érdeme. Ő egyébként nemrég találkozott Holly Smale-lel és interjút készített vele. Ebben megemlíti, hogy a megfeleléskényszer, önbizalomhiány, kamaszkori szorongás legjobb ellenszere a humor, és fontos, hogy legyen mindig valaki, jó esetben a szülő, aki segít, megvigasztal, akinek el lehet panaszolni a sérelmeket. Hozzáteszi: „…sose gondold azt, hogy megérdemled a támadásokat. Nem azért csúfolnak, mert veled van valami baj, hanem azért teszik, mert velük van gáz. Bármennyire is eldurvul a helyzet, ezt sose felejtsd el.”

nyomtat

Szerzők

-- Szepesi Dóra --


További írások a rovatból

Révész Emese és Sipos Fanni Amíg én oviban vagyok című könyvéről
Az Ugyanakkor, ugyanott című kiállítás megnyitójáról
gyerek

Shonna Ines és Agócs Írisz részvételével

Más művészeti ágakról

Matthäus Wörle Ahol régen aludtunk és Miklós Ádám Mélypont érzés című dokumentumfimje a 21. Verzió Filmfesztiválon
Gerőcs Péter Szembenézni a tehetségtelenségünkkel kötetének bemutatója az Őszi Margón
Falcsik Mari My Rocks – 21 történet – 21 angolszász rockdal című kötetének bemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés