irodalom
Marton Péter–Balogh István–Rada Péter: Biztonsági tanulmányok
Új fogalmi keretek, és tanulságok a visegrádi országok számára
A könyv három szerzője négy kiváló hazai felsőoktatási intézményt képvisel. Közös munkájuk merész intellektuális utazásra invitálja az olvasót a biztonsági tanulmányok területén. A vizsgált területek között szerepel a gazdasági, a társadalmi, a környezeti és a közegészségügyi biztonság. Ezt követi a szervezett erőszak-alkalmazással – illetve annak lehetőségével – összefüggésben a katonai biztonság és a terrorizmus tárgyalása. A globális megközelítés mellett a kötet a visegrádi négyek biztonsági helyzetére koncentrálva szolgál stratégiai jelentőségű megállapításokkal. A kötet szakkönyvként és tanulható tankönyvként egyaránt forgatható, melyet a megértést segítő ábrák és kiemelések tesznek teljessé.
"E kötet izgalmas kísérlet a biztonsági tanulmányok megújítására. A terület hazai művelőinek minden bizonnyal érdemi vonatkoztatási pontként szolgálhat a jövőben." Tálas Péter
Marton Péter: egyetemi oktató, kutató. Kutatómunkája mellett a Budapesti Corvinus Egyetemen és az Eötvös Loránd Tudományegyetemen tanít. 2012-ben a Junior Prima-díjat, 2013-ban pedig az MTA Bolyai ösztöndíját nyerte el.
Balogh István: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Biztonságpolitikai és Non-proliferációs Főosztályának vezetője.
Rada Péter: a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola és az ELTE oktatója, a Corvinus Külügyi és Kulturális Egyesület elnöke, a Külgazdasági és Külügyminisztérium munkatársa.
Marton Péter–Balogh István–Rada Péter: Biztonsági tanulmányok
Új fogalmi keretek, és tanulságok a visegrádi országok számára
Oldal: 320
ISBN: 978-615-80092-9-4
Ár: 3400 Ft
Alfred Rolington: Hírszerzés a 21. században
A mozaikmódszer
A magánélet és a munka területén egyaránt jelen lévő digitalizáció egyre növekvő adatmennyiségeket (Big Data) eredményez. Az összekapcsolódó és kölcsönös függőségeken alapuló globalizált világ, az internet biztosította szabadság (Deep Web, Dark Web) és a 24 órás hírtelítettség új korszakot nyitott a hírszerzés területén is. Alfred Rolington a 21. század kihívásaira válaszoló, szoros nemzetközi együttműködésen alapuló stratégiát ismertet.
A szerző – olyan nagy múltú szakemberek bevonásával, mint Sir Colin McColl (MI6), R. James Woolsey (CIA) és Sir David Phillips – könyvében a hírszerzés elmúlt korszakait ismerteti és elemzi. Szó esik a 20. századi világháborúk vagy épp a hidegháború formálta hírszerzési szemléletváltásokról, egészen a 9/11 kiváltotta legújabb helyzetig, melynek bemutatása a szerző által javasolt stratégia, a mozaikmódszer ismertetésével zárul.
Alfred Rolington: Hírszerzésre szakosodott biztonságpolitikai szakértő, aki az elmúlt harminc évben tanácsadóként szolgált mind a katonai – NATO, CIA, MI6 – és kereskedelmi hírszerzés, mind a bűnüldözés területén.
Alfred Rolington: Hírszerzés a 21. században
A mozaikmódszer
Oldal: 208
ISBN: 978-963-87486-3-8
Ár: 2500 Ft
Robert Kagan: Made in America
Avagy kitart-e az amerikai világrend?
Robert Kagan könyve 2012 egyik angolszász könyvszenzációja volt, mivel erős érvekkel mutat rá Amerika világban betöltött vezető szerepének eredményeire, és történelmi példákkal támasztja alá, mit kockáztatunk a jelenlegi berendezkedés megváltozásával. A szerző elmélete szerint, ha egy nagyhatalom hanyatlásnak indul, az mindig az általa kiépített gazdasági rendszert, az általa felállított normákat és intézményeket is magával rántja.
A II. világháború vége óta az Egyesült Államok neve fémjelzi azt az amerikai világrendnek nevezhető korszakot, mely a demokratikus politikai berendezkedést és a liberális gazdasági rendszert emelte normává. Ezek az elvek ma is ugyanolyan értéket képviselnek, mint hatvan évvel ezelőtt? Valóban hanyatlásnak indult-e az eddig világelső Amerika? Vajon Kína, Oroszország vagy akár egy harmadik régió felé billenhet-e a mérleg nyelve? Érdemes-e megvédeni a jelenlegi világrend eddig elért eredményeit? Ezekre a kérdésekre ad vitára indító válaszokat e karcsú, de erős kötet.
Robert Kagan: amerikai történész, közíró, külpolitikai tanácsadó, aki e legutóbbi könyvével nagy hatást gyakorolt a politikai közgondolkodásra, gondolatait a 2012-es elnökválasztás ellentétes oldalon álló jelöltjei, Barack Obama és Mitt Romney is idézték.
“Hatásos védőbeszéd az Egyesült Államok világpolitikában betöltött szerepe mellett, egyszersmind érvekkel alátámasztott cáfolata a hanyatló Amerikáról szóló közbeszédnek.” Financial Times
Kagan könyvének nagy előnye a világos, közérthető érvelés, így az olvasó mindig tudhatja, mely érvekkel szállna vitába, és melyekkel ért egyet. The Washington Post
Robert Kagan: Made in America
Avagy kitart-e az amerikai világrend?
Oldal: 168
ISBN: 978-615-5559-00-6
Ár: 2400 Ft