irodalom
A nol.hu tudósítása szerint Kukorelly Endre részt vett a Tokaji Írótáborban, ahol italozás közben „Kukorelly túl hangosnak találta Csendert, aki ezen úgy fölháborodott, hogy egy ütéssel leütötte Kukorellyt. Az író sebét a kórházban összevarrták, majd az intézmény hivatalból értesítette a rendőrséget is, Kukorelly sérülése ugyanis nyolc napon túl gyógyul.”
Csender nem az első magyar író-költő, aki a szavak helyett tettlegességet választotta nemtetszése kinyilvánítására, bár tudomásunk szerint nem sokan vannak, holott nem ritka, hogy írók-költők társaságban poharaznak.
Arról is tudósít a nol.hu, hogy az Írótábor résztvevői (nem nevesít a tudósító) arra kérték Csender Leventét, utazzon haza. Kukorelly már távozott, holott csütörtökön „A polgári-demokratikus átalakulás filozófiái és az irodalom változásai” című szekcióülésen adott volna elő.
Szentmártoni János közleménye
2014. augusztus 13-án késő este, a Tokaji Írótábor hivatalos programjai után, már a kötetlen beszélgetés és borozgatás során Csender Levente énekelni kezdett. Kukorelly Endre költő, kurátortársam rászólt, hogy hamisan énekel. Csender az érzelmi túlfűtöttség pillanatában odalépett Kukorellyhez, és ököllel arcul ütötte. Levente ezután a szállásra távozott, Endréhez mentőt hívtunk, amely a nyíregyházi kórházba szállította kivizsgálásra és ápolásra. Endre korán reggel érthető módon elhagyta a tábort, sms-ben arra kért, hogy az aznapi blogját, amit ő írt volna a Literára, adjam ki másnak, de erről az incidensről ne írjunk. A sajtó, természeténél fogva, mégis felkapta a hírt, amit azóta már többféleképpen el is ferdített. Jómagam és Sáray László titkár úr azonnali távozásra szólítottuk fel Csendert, aki őszintén bánta tettét, vallomását jegyzőkönyveztük. Mivel Kukorelly nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett, a rendőrség automatikusan megkezdte az ügy kivizsgálását, amely tudomásom szerint jelenleg a vége felé tart. Semmiféle előzmény, személyes ellentét vagy egyéb más ok nem játszott szerepet az incidensben. Kukorelly azóta elfogadta Csender bocsánatkérését, amelynek kapcsán Levente közleményt tett közzé (lsd. alább). Az esetről előreláthatólag nem kívánok további nyilatkozatokat tenni.
2014. augusztus 15.
Szentmártoni János
a Tokaji Írótábor Kuratóriumának elnöke
Csender Levente közleménye
Sajnálom a történteket. Kukorelly Endre írói munkásságát tisztelem, költészetét pedagógusként tanítottam. Az incidens pillanatnyi érzelmi túlfűtöttség következménye volt, semmilyen személyes, politikai és egyéb oka nincs. Endrét felhívtam, bocsánatot kértem tőle, amit ő elfogadott. Amint lehet, személyesen is meglátogatom.
2014. augusztus 15.
Csender Levente
Fotó: Bach Máté, Vagány históriák