bezár
 

film

2014. 01. 13.
Ködoszlató Golden Globe
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Magyar idő szerint hétfő hajnalban kiosztották a 71. Golden Globe díjakat. Az elismerés szakmai értékét régóta kétségek övezik, az "Oscar előszobája" címkét mégsem mossa le róla senki és semmi. Ugyanis idén is azt vártuk tőle, mint minden évben: oszlassa el a ködöt, ami néhány Oscar-kategória jelöléseinek sorsát illeti.

prae.hu

Az Amerikában dolgozó külföldi újságírók által adományozott Golden Globe megítélése kétes: sokan csak bensőséges, ám az Oscarnál jóval kötetlenebb és lazább puccpartinak tekintik, mások halálbiztos előjelnek veszik a legnagyobb filmes díj tekintetében. Mivel a Golden Globe csak a tévében közvetített, mainstream díjszezon nyitánya  rengeteg kritikusszövetségi és egyéb filmes díjat már rég átadtak  túl nagy meglepetéseket nem kell várnunk az elismeréstől. A jelöltek és díjazottak inkább csak finomhangolásnak számítanak az Oscar előtt.

Ami idén lehet, hogy némi izgalmat is tartogat majd. Kérdések, amelyek válaszához közelebb kerülhetünk a Globe után: tovább csökken-e a Gravitáció súlya, őrzi-e pozícióját a 12 év rabszolgaság, valós veszélyt jelent-e rájuk és újabb díjakat hódít-e el a talajvízként feltörő Amerikai botrány? Végképp eldőlt-e a női főszereplő és a férfi mellékszereplő kategóriák sorsa? Van-e annyi A nagy szépségben, hogy Adéle-lel a nyakában is győz, vagy beelőzi A vadászat? Van, amire választ kaptunk, de a Golden Globe bölcs atyaként inkább elosztotta elismeréseit, így még mindig maradtak nyitott kérdések.

A legjobb film  Dráma kategóriában valójában ketten versenyeztek a győzelemért. A papírformát hozva a 12 év rabszolgaság hozta el a díjat a Gravitáció előtt, végképp bebiztosítva magát, mint elsőszámú Oscar-várományos. 

A vígjáték és musical kategória Legjobb film díját nem meglepő módon az Amerikai botrány hozta el, ami az utóbbi pár hét tucatnyi elismerése után előrelépett a parkolópályáról és a 12 év rabszolgaság legnagyobb ellenfelévé vált. Ebben a kategóriában csak A Wall Street farkasa, illetve a kritikai hozsannában fürdőző Her jelenthetett volna rá veszélyt.

A Legjobb férfi főszereplő  Dráma kategóriában úgy tűnt, Chiwetel Ejiofornak áll a zászló, ám kisebb meglepetésként az esélyek tekintetében csak utána következő Matthew McConaughey győzött. Ez a kategória továbbra is nyitott tehát, mi pedig tovább szomorkodhatunk a Phillips kapitány  és egyben Tom Hanks  totális mellőzésén.

A drámai kategória Legjobb női főszereplő díját Cate Blanchett hozta el, igazából vetélytárs nélkül; egyedül Sandra Bullock mellett szólt volna a starpower, ami most nem robbant. Nagyobb összegeket tehetünk rá, ki viszi el az Oscart ebben a kategóriában  kaszálni nem fogunk vele.

A vígjáték és musical kategória Legjobb férfi főszereplő díját Leonardo DiCaprio hozta el A Wall Stret farkasáért – ez legalább annyira megérdemelt, mint amennyire súlytalan. Az Oscaron a legjobb, amire számíthat, hogy bekerül a jelöltek közé.

A Legjobb női főszereplő  musical vagy vígjáték kategória tovább erősítette az Amerikai botrány pozícióját, ugyanis Amy Adams szállította a papírformát. Valódi ellenfele nem is volt, az Oscaron pedig Blanchettnek gratulálhat majd.

A legjobb férfi mellékszereplő kategóriában csak egy halovány kérdés maradt: Fassbender (12 év rabszolgaság) vagy Leto (Mielőtt meghaltam)? Utóbbi győzött, készülhet is az Oscar köszönőbeszédére. Szomorú, hogy e két versenyző mellett szinte alig esik szó Daniel Brühlről, többet érdemelne  de ez egy ilyen év.

A legjobb női mellékszereplőknél Jennifer Lawrence hozta el a díjat, egyre közelebb táncolva második Oscarja felé. Veszélyt Lupita Nyon'o jelenthet rá.

A legjobb rendező Alfonso Cuarón lett, így a legfontosabb díjakat el is osztották a legnagyobb esélyesek között. Cuarón a Gravitációért Oscart is nyerhet, ez innentől tiszta presztízsharc: közte, Steve McQueen és David O. Russel között pattog a labda.

A legjobb forgatókönyv díját a Her hozta el, orron pöckölve a nagyokat  néhány héttel ezelőtt Spike Jonze filmje szinte megállíthatatlanul tört fel, azóta csökkent a lendület, de könyvéért így is esélyesként száll harcba a film az Oscarért. 

A legjobb eredeti betétdal Bono, és egy rakás másik közreműködő Ordinary Love című száma lett, ami a Mandela: Long walk to freedomban csendül fel. A Jégvarázs zenéjének bája nem volt elég, az Inside Llewin Davis pedig a mainstream díjakra abszolút súlytalanná vált, lám, ebben a kategóriában sem nyert.


A legjobb zene meglepetésre az All is lost című filmmé lett, lesz még egy csörtéje a Gravitációval, annyi biztos.

A legjobb animációs film Oscarját is odaadhatjuk immár a Jégvarázsnak, a Globe-ot simán hozta ugyanis. A Disney filmje masszív marketinggel megtámogatva nem is olyan rég tört előre, korábban Miyazaki The wind rises-a vitte az elismeréseket. Ebben a kategóriában jelölve sem volt.

Nem úgy mint A legjobb külföldi filmek között, ahova a Globe-nál befért az Adéle élete, ami az Oscar szórásból kimaradt. Ez és A vadászat volt az igazi esélyes, persze csak a díjat meg is nyerő A nagy szépség mellett. Úgy tűnik, Paolo Sorrentino általunk is dícsért filmje az Oscart is hozza majd, de a dánokról azért még nem mondanék le.

A Cecil B. DeMille díjat Woody Allen vehette volna át  ha megjelenik, ez azonban díjátadókon nem szokása.

A televíziós kategória díjai:

Legjobb sorozat (dráma)Breaking Bad
Legjobb sorozat (vígjáték): Brooklyn Nine-Nine
Legjobb tévéfilm vagy minisorozat: Behind the Candelabra
Legjobb női főszereplő (dráma)Robin Wright (House of Cards)
Legjobb női főszereplő (vígjáték)Amy Poehler (Parks and Recreation)
Legjobb női főszereplő (tévéfilm vagy minisorozat): Elisabeth Moss (Top of the Lake)
Legjobb férfi főszereplő (dráma)Bryan Cranston (Breaking Bad)
Legjobb férfi főszereplő (vígjáték)Andy Samberg (Brooklyn Nine-Nine)
Legjobb férfi főszereplő (tévéfilm vagy minisorozat): Michael Douglas (Behind the Candelabra)
Legjobb női mellékszereplőJacqueline Bisset (Danicing on the Edge)
Legjobb férfi mellékszereplő: Jon Voight (Ray Donovan)
nyomtat

Szerzők

-- Szalka-Szabó Ádám --


További írások a rovatból

Megnéztük a 15. Frankofón Filmnapok legjobb filmjeit
A Hétköznapi kreativitás pályázat nyertes filmjei
Lakos Nóra: Véletlenül írtam egy könyvet

Más művészeti ágakról

Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Beszámoló a tavaszi Margó második napjáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés