irodalom
Karafiáth Orsolya és Szemenyei János
A szám vérfagyasztó kacajba torkollik, ami Karafiáth számára a legalkalmasabb pillanat, hogy színpadra lépjen, most épp amerikai dívaként, feltűzött platinaszőke parókában és testhezálló estélyiben. A szerző láthatóan izgul, teljesen idegi alapon vagyok, mondja, amit megnyerő humorával és egy kis sztorizgatással kíván oldani, így megtudjuk, hogy majdnem elbotlott a cipőjében, de szerinte az a fajta belépő is jól passzolt volna az új kötetéhez.Még mindig a ruháknál maradva, de már kissé átívelve az új regényhez, az esemény egy divatbemutatóval folytatódik: Szilas Rita a könyvhöz egy kollekciót tervezett, aminek célja az volt, hogy felvillantson valamit A házikedvenc hangulatából, és hogy kedvet csináljon az olvasáshoz. Az öt ruha mindegyike egy képregénykocka, amely a regény főhőseit és a történet egy rövid darabkáját jeleníti meg. A modelleknek köszönhetően kirajzolódik a történet egy apró szelete: a regény főszereplője, Orsi egy varázslatos villába költözik, ahol hamar kiderül, hogy semmi sem a megszokott rendben működik, így kezdetét veszi a szürreális helyzetek egymásutánja.
Sorra vonulnak fel a szürreális szereplők is a regényben, Karafiáth el is árulja, hogy "ebben a könyvben vannak elég beteg karakterek, egy alkoholista bácsi, egy depressziós újságíró, egy evészavaros, önbizalomhiányos főhősnő, van egy öregasszony, aki csak a pénzével törődik", így Kiss Noémi Karafiáth-hoz intézett első kérdése igencsak jogosnak tűnik: melyik szereplő vagy te tulajdonképpen? A szerző válasza pedig frappáns: "Ha nagyon magamba nézek, akkor mindegyik szereplőt megtalálom, de azért remélem, hogy igazából egyik sem vagyok."Ezután a szorongás kerül a középpontba: Kiss Noémi elárulja, hogy a könyv olvasása során folyamatosan nőtt benne a feszültség, amit csak néha oldott egy-egy ideges nevetés, mire Karafiáth megjegyzi, hogy ő alapjába véve egy szorongó ember, mindenen fel tudja pörgetni magát, és sokszor érzi úgy, mintha az egész világ összeomlana felette, ezért nem meglepő, hogy ilyen könyvet írt. Ugyanakkor rendkívül sokat nevetett, amikor látta, hogy szétmennek a szereplői, mivel szerinte a szorongás nagyon vicces lehet, ha az ember kívülről látja.
Kiss Noémi ezután a főszereplő és a szerző közötti párhuzamokat kutatja. Kiderül például, hogy ahogyan a főhős, úgy Karafiáth is egy macskával él együtt, Rigóval, aki a szorongását is képes enyhíteni a dorombolásával. A macska az, aki segít neki élni, szerinte ezeknek az állatoknak egészen különleges intelligenciájuk van. “Az ember undorító, a macska sokkal arisztokratikusabb" - szögezi le a szerző. De nemcsak a macska, hanem az evés is kapcsolódási pont Karafiáth és a főhősnő között: a könyv Orsiját is felhizlalják, de az író életében is központi motívum az evés. “Én is állandó evészavarban szenvedtem, az anorexiával kezdtem, amit a bulimia, végül az elhízás követett." Akkor nyerte el mostani alakját, mikor Poós Zoltán “kezelhetetlen tehénnek" nevezte őt. Karafiáth úgy érzi, hogy az a kövér lány a mai napig benne van, az ő történetét pedig mindenképpen fel akarta dolgozni egy könyvben.
A performansz alatt még szóba kerül, hogy Karafiáth Orsi írásaiban a nők a központi karakterek, de ez teljesen természetes, állítja a szerző, hiszen "nő vagyok és egocentrikus vagyok", majd Kiss Noémi rámutat arra, hogy a könyvbemutató helyszínén, a Gellért Szállóban történtek furcsa dolgok - Nádas például itt indítja a Saját halált -, ahogy a könyvben szereplő varázslatos házban is, végül Szemenyei János előadásában felhangzik A démon dala, ezt követően a könyvbemutató a hagyományos elemekkel záródik: tortázással, koccintással és dedikálással.
Karafiáth Orsolya: A házikedvenc, könyvbemutató performansz a Gellért Szállóban, 2013. 11. 14.
Fotó: Bach Máté