építészet
2007. 06. 13.
Férfiben lenni


Bródy és Hunyadi, a két Sándor leverné az Regáliáról az ősz hamut itt is. Kérdés, ki söpörne fel utánuk. (vö. Bólya Péter: Rekviem K.Gy-ért című novellája.) Szóval a Sándorok. Elférnek, elülnek itt ők is, mint az öregek. A nejloningesek. A rövid ujjúak. Cigi-csonkokkal hadonásznak, néha körbelesnek, benyúlnak a farzsebbe, előkerül a fémfésű, vagy épp egy rókaszínű műanyag. Basznak a német precizitásra: sört isznak, magyart. Talpuk a citromszínű papucsban ide-oda mozog. A pincér és pincérnő meghatározhatatlan korú, de kedves. Nem köp a levesbe, s nem hízeleg a jattért. Nem húzza el a száját, ha csak egy ötvenest adsz borravalónak, s megbocsát a budai úrfiknak is, kik Patrick Bateman-álarcot viselnek, s minden aprót visszakérnek.

Az asztalok összetolhatók, itt el lehet férni, meg rántott szelet is van kilencszázért, kicsit száraz, rá kell önteni a tartárt, vagy egy szűzlány vérét. Bár utóbbi mehet a szódába is. Hiszen itt elszódázgathatsz, kikacsinthatsz az utcai folklórra, egyszer Gáspár Laci jön veled szemben hajpántban és fűzőben, egyszer meg csak az öreg ószeres (hívjuk így: a bácsi), aki kicsit mindig fázik lent a pincében. Derekára csavar egy lópokrócot, s mesél-mesél a loviról; te meg tétre, helyre befutóra vágtatsz bele a voltba, s élvezed, bár a szép a régben élni kényszerít.
Egyszer Vágási Feri (zsengébbek kedvéért: Nemcsák Charlie) is benézett, hangoskodott, aztán vizelt. Viszont a színészpalánták jelentése szerint utána nem mosott kezet. Azóta sajnálom, hogy az infót nem adtam el a Színes Bulvár Lapnak, amit már nem is úgy hívnak. Megcsinálhattam volna a szerencsémet, amit aztán itt, a Bródyban becsülettel le is adóztam volna. Bár itt korán zárnak. Adózni meg sötétben kell.

Van itt kis Pepsi-cetli. Fehér, hosszúkás téglatömb, rajta a régi Pepsi-embléma. Egyszer el is kértem a főúrtól, azóta készülök. Pepsiket fogok írni. Kis pepsziket. Új műfaj, új díszek. Új mítoszok, új keserűk. De te addig is Bródyzz nyugodtan, mert a Bródy az még férfi; s férfiben lenni jó, szokta volt mondani Dunajcsik Mátyás, Fájó Párizs édes szájú énekese.
(Bródy Café, Bp., Bródy Sándor utca)
Fotó: Markó Barbara, prae.hu
További írások a rovatból
Cserépváraljai templomfelújítás és Micélium tudásköz-pont nyerte az idei Média Építészeti Díját
Pesti Attilával az okosotthonok kérdéseit jártuk körbe
A végeredmény nem feltétlenül építészeti, hanem társadalmi kérdés is