bezár
 

irodalom

2013. 05. 28.
Műúton a Nyugiban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Május 14-én este hat órakor a Műút Miskolcról a szegedi Nyugi kertbe vezetett. Korábban 2007-ben látogatott a Műút Szegedre, a Reök Palotába, ez azonban tematikus alkalom volt, középpontban az akkor 60. születésnapját ünneplő Felugossy Lászlóval. A mostani folyóirat-bemutatót a Nyugival együttműködő Science Caffe Pódium látta vendégül.

A Pódiumot az azonos nevű (Science Caffe) online lapot is alapító természettudós doktoranduszok indították, Jánosi-Mózes Tibor és Jánosi-Mózes Emese. Céljuk, amit az estek változatos témaválasztásával is érvényesíteni akarnak, egy interdiszciplinaritást serkentő médium létrehozása volt, melyben nem csak a természettudomány és a bölcsészet, de a nyelvek is kommunikálhatnak egymással, ugyanis a lap többnyelvű.

prae.hu

Molnár H. Magor beharangozója után az est moderátora, Bíró-Balogh Tamás k. kabai lórántot és Jenei Lászlót, a Műút szerkesztőit kérdezte, elsőként megalakulásuk apropójáról. Jenei elmondta, hogy a szervezést a városháza kezdeményezte, és  − talán a vállalkozó szellem hiányára utalva − azt is megemlítette, hogy a szerkesztésre sokan nemet mondtak, míg végül Zemlényi Attila vállalta el a feladatot. Bíró-Balogh a következőkben − a Péter László Délmagyarban megjelent cikkével kezdődő, Tiszatáj körüli konfliktusra utalva − arra kérdezett rá, hogy érik-e a Műutat hasonló támadások. Kabai igennel válaszolt, szerinte ezek elkerülhetetlenek.

Az anyagi támogatások szűkösségének és hektikusságának kivesézése után Bíró-Balogh azt kérdezte, hogy ha anyagit nem is kellőképpen, de helyi szellemi támogatást kap-e a Műút? Jenei első válasza igen rövid volt: "Hát nem. A lényeg, hogy próbálkozunk." Ezzel párhuzamosan k. kabai a kérdés hallatán azonnali, hosszas és nagy erőbedobással visszafojtott, kezeibe temetett röhögéssel válaszolt, szerkesztőtársa pedig megpróbált mondatokban reagálni a kérdésre, elmondta, hogy iskoláik, nyári táboraik is vannak, mégse működik igazán a dolog. Miskolci eseménysorozatuk legutóbbi estjén például, ahol Bagi Zsolt beszélgetett Krasznahorkai Lászlóval, alig jelentek meg egyetemisták, az a kevés is csak azért, mert az egyik oktató kötelezővé tette kurzusa hallgatóinak a megjelenést. E kérdés kapcsán Jenei kitért a debreceni Alföldre is, mondván, ezen a téren irigyli potenciáljukat. Szemléltetésül olyan borsodi fiatalokat emlegetett, mint Balajthy Ágnes, Lapis József, Ureczky Eszter, akiket az Alföld és közege nevelt ki.

Bíró-Balogh a fiatal nemzedék problémájánál maradva arról érdeklődik, hogy mennyi szöveg érkezik az "utcáról". Kabai válasza szerint sok és egyre több, ezért kénytelen egyre szigorúbb szűrést alkalmazni, ugyanis a színvonalat érintő elvárásai mellett az is szűkíti a befogadóképességet, hogy a folyóiratszámok összeállításakor jórészt előre tudja, hogy mit akar, s ez − a tematikai megkötés és a szakmai hitelesség szempontjai mentén − könnyen kitölthetővé tesz egy-egy számot. Az utánpótlás-nevelés rögös témái után Bíró-Balogh a Műút képregények iránti elköteleződését hozta szóba, mint a hazai magaskultúrát képviselő média első próbálkozását arra, hogy a műfaj felemelkedjen. Kabai először kiemelte a Beszélő és a Kalligram azon számait, melyekben egy-egy képregényt is leközöltek, de hozzáteszi, hogy a műfaj permanens, programszerű jelenlétét valóban a Műút hozta meg.

A szerkesztőkkel folytatott eszmecsere után a Műút három szerzője olvasott fel, Bencsik Orsolya, Pál Sándor Attila és Orcsik Roland. A kétkötetes, a líra felől a próza felé orientálódó Bencsik Orsolya készülő regényéből olvasott egy még kiadatlan részletet, melynek díszletei közé tartozik többek között a második világháború, egy vajdasági falu és sok-sok, családtagról elnevezett haszonállat. Pál Sándor Attila szintén készülő, de első könyvéből olvasott verseket, melyek a Műút 33. számában olvashatóak. Kötete a JAK gondozásában fog megjelenni. Orcsik Roland, a szegedi Tiszatáj szerkesztője is készülő, negyedik kötetéből olvasott a Műútban és a Jelenkorban megjelent verseket.

Zárásként Jánosi-Mózes Tibor kérdezte a szerkesztőket arról, hogy a Műút mennyire tartja fontosnak az interdiszciplinaritást. Kabai ezt a profilt inkább egy egyetemi lap sajátjaként gondolja el, Jenei viszont kiemelte a Műút ilyen irányú közreműködéseit, szervezéseit, megemlítve például a Műút esszé-konferenciáját, de hozzátette, hogy az ilyen jellegű próbálkozásaik válasz nélkül maradtak.

nyomtat

Szerzők

-- Pintér Leila --


További írások a rovatból

Gerőcs Péter Szembenézni a tehetségtelenségünkkel kötetének bemutatója az Őszi Margón
Elisa Shua Dusapin Tél Szokcsóban című kötetéről
Claudia Durastanti az Őszi Margón

Más művészeti ágakról

Katarina Stanković Neptun vihara és Ida Marie Gedbjerg Az elveszett Mozi könyv című alkotása a 21. Verzió Filmfesztiválon
A BIFF filmfesztivál UNSEEN fotókiállítása
A 12. Primanima mint a magány és társadalmi kritika tükre
Az idei Verzión fókuszba kerülnek az anyák küzdelmei


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés