bezár
 

irodalom

2013. 03. 01.
A szöveg öröme
Nyitott egyetemi előadássorozat indult az ELTE BTK-n
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Bölcsészettudományi Kar február végétől kitárja kapuit minden érdeklődő számára. Az új, nyimtott egyetemi előadássorozatban mások írásművészete mellett szó lesz a következő alkotókról: Pilinszky János, Hajnóczy Péter, Kosztolányi Dezső, Esterházy Péter, Závada Pál, Zrínyi Miklós, Arany János, Dante Alighieri, Mohácsi János, Emily Brontë, Jane Austen.

prae.hu

A szöveg öröme címmel nyitott egyetemi előadássorozat indult február 25-én az ELTE Bölcsészettudományi Karán az Irodalomtudományi Doktori Iskola hallgatóinak részvételével. Az előzetes program alapján rendkívül színvonalasnak ígérkező előadásokra a szervezők a nem a szakmabelieket, hanem az irodalom, az irodalomtudomány és más művészeti területek iránt érdeklődőket is nagy szeretettel várják. Ezen belül számítanak a középiskolás közönségre, a nyugdíjas korosztályra, valamint más karok és más egyetemek érdeklődő hallgatóira is. A kezdeményezés főként azért jött létre, hogy megmutassa a szélesebb közönségnek, miben rejlik a fiatal kutatók számára az irodalomtudomány szépsége, vagyis a szöveg öröme.

A rendezvény egyik szervezője, Vásári Melinda a prae.hu általános művészeti portálnak elmondta, az előadássorozat ötlete Kállay Gézától, az Irodalomtudományi Doktori Iskola vezetőjétől származik. Ő a tavalyi félévben nagy lelkesedéssel tartott főleg magyartanároknak szóló "szabadegyetemi" Shakespeare-előadásokat. "Kállay Gézában felmerült az ötlet, hogy mi lenne, ha doktoranduszok tartanának előadásokat, szélesebb témaválasztékkal, a pályakezdők lelkesedésével" – árulta el Vásári. Majd azt is hozzátette, hogy a doktori hallgatók témavázlattal, szakirodalomlistával és oktatói ajánlással jelentkezhettek előadónak. Ezután a Doktori Iskola vezetője és a szervezők értékelték a jelentkezéseket, figyelembe véve, hogy az előadás mennyire kapcsolódik a feltételezhető alapismeretekhez, mennyire megalapozott szakmai szempontból, valamint mennyire számíthat széleskörű érdeklődésre. A döntést a Kari Doktori Tanács erősítette meg.

A programsorozat egyik fontos célkitűzése, hogy a doktoranduszok kipróbálhassák magukat előadóként és szemináriumvezetőként egyaránt. "A legtöbben nagyon lelkesednek a saját témájuk iránt, örülnek, hogy megoszthatják és beszélhetnek róla. Külön kihívás, hogy mindezt közérthetően, nem szűk szakmai közeg számára teszik. A középiskolai oktatás és az egyetem között sokszor nagy szakadék húzódik – szemléletben, ismeretanyagban egyaránt. Ráadásul a középiskola után az emberek általában kevesebbet találkoznak irodalommal, bölcsészettel, hacsak nem ezt a pályát választották, vagy nem tartoznak a kevés kivétel közé. Az előadássorozat most ilyen találkozásokra teremt lehetőséget: az együttolvasásra, az új szemléletek, értelmezések, kutatások megismerésére" – mondta Vásári, aki maga is az Irodalomtudományi Doktori Iskola hallgatója.
A szöveg öröme
A nyitott egyetem mindemellett a bölcsészettudományok napjainkban betöltött szereplehetőségeit is szeretné megvilágítani: "... gondolhatunk egyfelől a bölcsészettudományok sztereotip megítélésére, másfelől a társadalmi hasznosság kérdésére, ami folyamatosan előkerülő téma mind a tudományos diskurzusban, mind a mindennapi beszédben" – jegyezték meg a szervezők. Ezekre a humántudományokkal kapcsolatos sztereotipiákra szeretnének rácáfolni a fiatal kutatók különleges előadásaikkal. Például a félév során az érdeklődőknek lehetőségük nyílik négy előadásból álló kurzusok látogatására, amelyek olyan szerzők műveit közelítik meg új szempontok szerint, mint Pilinszky János, Hajnóczy Péter, Kosztolányi Dezső, Esterházy Péter, Závada Pál, Zrínyi Miklós, Arany János, Dante Alighieri, Mohácsi János, Emily Brontë, Jane Austen és még sokan mások.

A test, az érzékiség, a jelenlét és a szexualitás szerepét, jelentőségét a kortárs irodalomban és tudományban több előadás is tárgyalja. Szóü esik még színházról, az esztétikáról, a Bibliáról, a romantika korszakáról, az olasz képzőművészetről, valamint a képversről és az eposz műfaji hagyományáról is. A mai irodalom- és kultúrakutatás fontos területei közül a résztvevők megismerkedhetnek még az emlékezet- és a traumakutatás felvetéseivel, a média és a pszichoanalízis vizsgálatával, a közéleti líra, a hagyomány és a haza fogalmának különböző megközelítéseivel vagy a kéziratkutatás problémáival. Emellett egy-egy előadás erejéig szó lesz még a Zabhegyezőről, az Esti Kornélról, a fantasztikus irodalomról, a 19. századi nőirodalomról, az olasz képzőművészetről, Garcia Lorcáról, a könyvtár világáról, a 18-19. századi bűnözésről, és sok más irodalmi érdekességről is.

Jegyek és bérletek válthatók a helyszínen az előadások előtt: ELTE BTK, Doktori Kíválósági Központ (Budapest, Múzeum krt. 6., Ifjúsági épület, III. emelet)

Jegyek: 500 Ft/előadás
Bérletek:
Egy kurzus (+ 4 választható szerdai alkalom): 1500 Ft
Több kurzus (+ 8 választható szerdai alkalom): 1500 Ft kurzusonként
Az első héten az Akadémia becsületkasszával működik. A bevétel a nyitott egyetem szervezési és működési költségeit fedezi.

További információ, részletes program és regisztráció: pestibolcseszakademia.blog.hu
e-mail: akademia.btk@gmail.com

nyomtat

Szerzők

-- Hercsel Adél --


További írások a rovatból

Évzáró buli a HaikuBárban
avagy a 100 éve született, „ornitológus” Váci Mihályról
Fekete István Lutrájáról

Más művészeti ágakról

Balogh Ádám lemezéről
Gyerek- és kamasz perspektíva a magyar irodalomban
Lee Konitz interjú a YouTube-on
Révész György: Éjfélkor


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés