film
Vörös Adél (VOX):
Legjobb film: Lincoln – Spielbergnek kijár, az igényességéért, mert rég nyert, mert visszatért önmagához.
Legjobb színész: Daniel Day-Lewis, mert nem nyerhet más, csak Lincoln.
Legjobb színésznő: Jessica Chastain, mert okosan játszik, és bármit képes megcsinálni.
Legjobb mellékszereplő: Tommy Lee Jones – régen kapott (A szökevényért), és a többiek is mind Oscar-jelöltek.
Legjobb női mellékszereplő: Anne Hathaway borítékolt, jó a marketingje, szépen sírt és ügyesen kopaszodot le kamera előtt.
Legjobb rendező: Spielberg, ugyanazért, amiért a legjobb film a Lincoln.
Legjobb eredeti forgatókönyv: Holdfény királyság, mert valamit muszáj kapnia (én neki drukkolok, itt nem tudok objektív lenni).
Legjobb adaptált forgatókönyv: Az Argo-akció, mert Ben Affleck nagyon korrekt fiimet rakott össze, és összenyert már eddig is mindenfélét érte, ami erre utalhat...
Legjobb operatőr: Skyfall, Roger Deakins – mert gyönyörű.
Legjobb idegen nyelvű film: Szerelem, mert Hanekének kijár, mert a Szerelemnek kijár és mert Haneke csinált egy olyan filmet, amit Hollywood is megemészt.
Hanula Zsolt (A hetedik sor közepe)
Legjobb film: Piszok rossz film a Lincoln, de rendelkezik a legtöbb olyan tulajdonsággal, amire Oscar a földhöz veri a seggét örömében: pátoszos, történelmi alakról szól, indokolatlanul hosszú, Spielberg rendezte stb. A messzi dél vadjai egy érdekes vállalkozás, szerettem, de ez kevés lesz, a Django elszabadul meg azért esélytelen, mert szórakoztató. Osztok-szorzok, csak Az Argo-akció nyerhet. Minőségileg kifogástalan, ha ez számít, Ben Affleck most menő, főleg szakállal (mondtam én!), fura ezt mondani, de ha a szavazók a biztosra mennek, akkor ebből lesz a legkisebb értetlenkedés és kritika.
Legjobb színész: A Lincolnról alkotott fenti véleményem dacára nem tartozna a sci-fi kategóriájába, ha Daniel Day-Lewis kapná a díjat. Én őt is untam már a film felénél, telítődtem ezzel a nagypapás mosolyú Nagyemberrel, aki ennyi klozetszagú anekdotával képes traktálni a környezetét, de ezzel együtt ez egy teljesítmény. Mármint, eljátszani Lincolnt nem ugyanaz, mint egy bolti eladót. Mert ha hentest például, abban azért kell legyen kraft. Hozzáteszem, a The Mastert sajnos nem láttam. Ott van aztán Bradley Cooper, aki a Napos oldalban több mint érdekes, de hogy Oscart érő-e? Nem tudom. Denzel Washington a Kényszerleszállásban nekem sok. A jegestea-reklámos csóka viszont önmagán felül teljesít egy előzetesen számomra tök feleslegesnek tűnő musicalben, amelynek azért, mint kiderült, megvannak az érdemei. Például ugye Hugh Jackman. A következő Oscar-díjas férfi főszereplő.
Legjobb színésznő: Itt van vége a Quvenzhané Wallis-hype-nak, el lehetett adni pár cikket azzal, hogy legfiatalabb leg-leg-leg, de egy ponton fel kell mutatni a STOP-táblát. Nem egy gyerek alakított a legjobban – kategóriájában – 2012-ben. Mondjuk abban sem vagyok biztos, hogy Emmanuelle Riva, csak abban, hogy ő fogja megkapni a díjat. Ő a másik véglet, 85 éves, és ugye esetében egy Hanake-filmről beszélünk, amely nem kis megpróbáltatások elé állít színészt, közönséget egyaránt. Szikár film a Szerelem, amelyben Riva egy stroke-ot kapott asszonyt játszik, ráadásul a bénulásának több fázisán is végigmegyünk a játékidő alatt. Nincs kétségem a végeredményt illetően, a jelenlévők felállva fognak tapsolni és meghatódva bólogatni a kameráknak.
Vajon ki nyer? A legfiatalabb, vagy a legidősebb nominált? (Emmanuelle Riva és Quvenzhané Wallis)
Legjobb mellékszereplő: Robert De Nironak nem szúrják ki a szemét egy ilyennel. Christoph Waltz még egyszer ugyanazért nem fogja megkapni. Tommy Lee Jones az egyébként is minősíthetetlen Lincoln legrosszabb szelete. A The Mastert továbbra sem láttam. De különben is Argó-cunami várható, tehát Alan Arkin. Tétre, befutóra.
Legjobb női mellékszereplő: Sally Field gondolom azért van itt, mert sehogy nem találtak öt jelölésre érdemes alakítást ebben a kategóriában, és valahol felcsapták a telefonkönyvet. Mindegy, mert idén egyedül Anne Hathaway sajtósa hallhatja vissza a köszönőbeszédét. Istenem, tényleg miből lesz a cserebogár, nem? Jó, hogy nem egy év alatt jutott el a Neveletlen hercegnőtől idáig, de én akartam már a konyhában talált fazekakat a tv felé dobálni, mert ő ripacskodott a képernyőn. Most meg majd forgathatja a szemeit a színpadon, hogy Oh my god.
Legjobb rendező: Természetesen Ben Affleck. Ööö… várjunk csak… No, hát ettől kezdve komolytalan ugye a kategória. Biztos sokan érzik úgy, hogy lassan ki kéne utalni megint egy szobrot Spielbergnek (mielőtt még végképp ledönti a sajátját), de remélhetőleg az Akadémia tagjai nem kockáztatnak sokat, ha ezt nem idén teszik meg. Itt megint előjön ugye Haneke és a Szerelem, s nem rejtem véka alá, hogy erre a filmre a Legjobb idegen nyelvű film díja vár, nem más. Szerintem a Szerelem épp nem a rendezésben bravúr, egy polgári lakásban mászkálnak fel-alá, oké, hogy a színészvezetés is az ő érdeme, mégis ebből a szempontból több ennél bravúrosabb eredményt felmutatott korábban. Viszont ha már odacitálták A messzi dél vadjai stábját, csak nem illik őket üres reklámszatyorral hazaküldeni, Benh Zeitlin örülhet a végén. Félretéve a cinizmust: az ő munkája tényleg letaglózó. És nem úgy, ahogy Hanekéjé, mert ezt jó is nézni. Többször merül fel, hogy amit látunk, azt a környezet rakta a segge alá ingyen és bérmentve, vagy pedig kigondolt koncepció eredménye-e, én utóbbi felé hajlok. Innen is gratulálok!
Legjobb eredeti forgatókönyv: A Holdfény királyság a favoritom, mert valami frenetikus a film, Wes Anderson, bár alapvetően a képi világával taglóz le, ahogy általában, úgy ebben az esetben is, de a két szökött gyerek sztorija, és a különböző mellékszálak mégiscsak az alapját adták meg ennek a zseniális filmnek. B-terv a Django elszabadul, ami számomra hosszú idő után ismét egy majdnem tökéletes Tarantino-forgatókönyv (és film), de lehet, hogy most ez is kevés lesz.
Legjobb adaptált forgatókönyv: Az Argo-akció több díjjal megy haza, ez lesz az egyik. Ebben most nincs semmi számolgatás a részemről, egyszerűen azt gondolom, ez a legjobb az öt jelölt közül.
Legjobb operatőr: Azt érzem, hogy Pi élete lesz ebből, pedig a látványmozi titulus azért nem kizárólag az operatőr érdeme. Valószínűleg e mellett még egy sor technikai kategóriában fog győzni a film, ami Ang Lee-t aligha vigasztalja majd.
Legjobb idegen nyelvű film: Itt van nekünk a No, ami politikailag marha izgalmas témát dolgoz fel, akárcsak a kosztümös Egy veszedelmes viszony, bár utóbbi filmidejétől azért már eléggé eltávolodtunk ahhoz, nagyon lekösse az embert. A két történelmi bulvárkacsa elbeszélés mellett a harmadik true story egy felfedezőé, aki tutajon szelte az óceánt 1947-ben, szintén Oscar-kompatibilis téma, akárcsak az afrikai kisgyerek hányattatásai a háború alatt a kanadai versenyzőben. No, hát ezt a kategóriát se azért válogatták így, hogy halálra röhögjük magunkat. A nevető ötödik ennek ellenére a Szerelem lesz, ahogy azt fentebb jeleztem.
Wostry Ferenc (író, dramaturg)
Legjobb film: Az Argo-akció (gyenge mezőny legjobbja – remek thriller rossz utolsó félórával).
Legjobb színész: Daniel Day-Lewis (szokásból).
Legjobb színésznő: Jessica Chastain.
Legjobb mellékszereplő: Christoph Waltz (Tarantino bohóckodásának egyetlen pozitívuma, nem ő kapja majd).
Legjobb női mellékszereplő: Helen Hunt (nem ő kapja majd).
Legjobb rendező: Spielberg kapja majd, egy száraz filmért.
Legjobb eredeti forgatókönyv: Zero Dark Thirty.
Legjobb adaptált forgatókönyv: Az Argo-akció.
Legjobb operatőr: Roger Deakins.
Legjobb idegen nyelvű film: A Szerelem (kapja majd, de a filmet csak az ellenségemnek ajánlom).
Sepsi László (Prizma)
Legjobb film: Gyanítom, hogy olyan film kapja majd, amelyik hosszú, unalmas