bezár
 

színház

2007. 02. 02.
Saját képével táncol
Nagy Andrea: Éneklő ízületek
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Saját képével táncol Kutya merész az az ember, aki egyedül akar létrehozni egy egész estés táncszínházi produkciót. Nagy Andrea rálépett a „magányos” alkotók útjára. S bár természetesen voltak segítőtársai, egyértelmű, hogy az Éneklő izületek mindenestül az ő darabja.
Zárt és nyitott, fehér és fekete, kitárulkozó és befelé forduló, érzelmes és racionális. Ezek a nagyon egyszerű oppozíciók tették összetetté az előadást. A színpadi tér egyszerre volt le- és beszűkített azzal a két paravánnal, amelyek diagonálisan tartottak egymás és a színpad közepe felé, ám a köztük nyíló (vagy megmaradó?) folyosó kitüntetett tere lett a különböző akcióknak. A paravánokon megjelenő vetítések illetve árnyképek szintén nagyon fontos részei voltak az előadásnak. A hatalmas felületek egyfelől nagyon finoman tudtak megmutatni apró rezdüléseket, ahogy az egymástól elváló képmezőkben különböző test- és mozgásrészletek emelődtek ki. Másfelől óriásira nagyították egy-egy részletét a látványnak - például a kézfejek táncát.

Szkéné színház

A produkció puritánságának fontos eleme volt a fekete és a fehér használata. A táncos-koreográfus először fekete, zárt felsőben és nadrágban jelent meg, majd a végére kivilágosodott és kinőiesedett; tiszta fehér, ujjatlan felsőben és szoknyában táncolva. A látványvilág egyetlen, s ettől különösen hangsúlyos színes, sőt szivárványszínű eleme az a vibráló lámpákkal kirakott köpeny volt, amely a szövegben (felelőse Peer Krisztián) már álombeli pillangóként szerepelt. A vizualitás fontos részét képezték a vetített, tehát előre rögzített képek is, amelyek azonban úgy jelentek meg a vásznon, mintha árnyképek lennének. S az árnyékokkal való játék néhányszor valóban kellőképpen zavarba tudta ejteni a kevésbé figyelmes nézőt. A legszebb játék ezzel a szituációval az a „duett” volt, amelyben először úgy tűnhetett, hogy egyszerűen csak egy árnyképet látunk, ám aztán szépen, fokozatosan egyértelműsödött a leválás" a két különböző dimenzió között.

Mindenféle színpadi megjelenés ab ovo feltételez valamifajta exhibicionizmust. Ez a kifelé fordulás természetesen itt is része volt az előadásnak, ám mégsem vált narcisztikus önmegmutatássá. A már korábban is említett átgondoltság kellőképpen eltávolította a látványt a személyességtől. Fontos eszköze volt az absztrakciónak az egyik vásznon megjelenő táncírás, amely valóban csak beavatottak számára feltörhető kód. A többieknek, azaz a többségnek izgalmas hieroglifa marad. Ennél sokkal könnyebben lehetett értelmezni a másik vetítő felületen megjelenő kalligráfiákat, amelyek a táncosnő mozdulatait absztrahálták. A szinkron-aszinkron játék itt is a jelentés, illetve a finom humor forrása volt.

Az érzelmi távolítás és közelítés volt számomra a legkevésbé követhető vonulata az előadásnak. A szöveg az érzelmes, szür- és irracionalitásból indulva lett néhol nagyon földhözragadt, másszor újra kissé "elszállt". A koreográfia számomra szintén az elidegenítő kotta – letáncolás és a nagyon érzékeny improvizáció - jelleg között mozgott. Talán ez is okozhatta, hogy az előadás nem a legszerencsésebb módon fejeződött be. A Bach hegedűszóló Győrffy Gergely előadásában szólalt meg, a rá komponált tánc azonban nem tudta sem összegezni, sem kellő erővel nyomatékossá tenni a darab zárlatát. Bár az előadás több korábbi motívuma visszatért, például számomra legerősebben a zenével lévő aszinkronitás, mégis befejezésként igazából súlytalan maradt az előadás egészének alaposságához, jó értelemben vett mélységéhez képest.

Koreográfia, tánc: Nagy Andrea
Énekes: Tóth Evelin
Színész: Rimóczi István
Koncepció/látványterv: Terebessy Tóbiás – Medence Csoport
Dramaturg: Kaposi Viktória
Zene: J.S. Bach, Maróti Emese
Szövegíró: Peer Krisztián
Jelmez: Fekete Dóra
Animáció: Tasnádi József
Kalligrafikus jelek: Szarka Fedor Guido
Táncjelírás: Fügedi János
Világítás: Nagy Zoltán


nyomtat

Szerzők

-- vinczellér katalin --


További írások a rovatból

Tarnóczi Jakab idei, grazi rendezéséről
Richard Strauss: Ariadne auf Naxos a Bécsi Állami Operaház előadásában
A Nyílt tárgyalás című előadás a Katona József Színházban

Más művészeti ágakról

Elizabeth Sankey és Andrea Arnold filmjei
Az irodalmi és művészeti folyóiratkultúra kapcsán
gyerek

Az éven tizedik alkalommal rendezték meg az eseményt


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés