bezár
 

gyerek

2012. 03. 08.
Jön a 2. ESZME Fesztivál - Bábszínház gyerekeknek és felnőtteknek
2012. március 16-18. Stúdió K, 1092 Budapest Ráday utca 32
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az Európai Szabadúszó Művészek Egyesülete (ESZME) második alkalommal megrendezendő fesztiválján március 16. és 18. között a Stúdió K-ban kilenc előadás látható: napközben két produkció és kézműves foglalkozás várja a családokat, esténként pedig felnőtteknek játszanak bábszínházat.

prae.hu

Két egyszemélyes produkció szerepel a programban: Az aranyhajú királylány (Majoros Ági Bábszínháza) főképp óvodásoknak szóló klasszikus bábjáték, A székely menyecske meg az ördög (Fabók Mancsi Bábszínháza) című előadásban a vándorbábos hagyományok, a népi mesemondás és a népzene kap hangsúlyt. A Bódog és Szomorilla a Hepp Trupp, Kolozsi Angéla és Bartal Kiss Rita együttműködése, főhősei egy vándor király uralkodói feladatok nélkül, illetve egy kósza tündér szakirányú varázsdiploma nélkül, de a történetben komoly szerepet kap egy öreg bőrönd és egy szeszélyes piknikkosár is. A Grimm testvérek Egyszemke, kétszemke, háromszemke című meséjéből írta Gimesi Dóra a Szemenszedett mesét, játszói Bartal Kiss Rita és Hannus Zoltán. A fesztivál gyerekprogramjában a Tintaló Társulás egy meglepetés-előadással vesz részt, és színre kerül a rendezvénynek otthont adó Stúdió K legutóbbi bemutatója, a Marc Chagall képeinek inspirációjára készült Szamár a torony tetején is.

Három produkció várja a felnőtteket. A MárkusZínház egy irodalmi alapú produkcióval, A helység kalapácsával érkezik. A Karácsony Punchéknál kortárs szocio-bábjáték. Technikáját tekintve hagyományos paravános bábjáték, az alkotói szándék szerint pedig görbe tükröt állít magunknak, a karácsonynak, annak, hogy mit is jelent a szeretet ünnepe, amikor képesek vagyunk a család, a szeretet, az ajándékozás címszavaival „megölni" egymást. A Repülési lecke kezdőknek a legkisebbek, akár már négyévesek számára is élvezetes, de témája, a felnőtté válás, a gyerek-szülő kapcsolat megvalósítása a felnőtteket is érzékenyen érinti.

A 2. ESZME Fesztivál alatt megtekinthetők Tóth Eszter képzőművész bábjai is.

A Fesztivál műsora a Stúdió K Színházban:


2012. március 16. péntek délelőtt 11:00
Az aranyhajú királylány
Majoros Ági Bábszínházának vendégjátéka az ESZME Fesztivál keretében

2012. március 16. péntek délután 15:00
Szemenszedett mese
Az ESZME Társulat vendégjátéka az ESZME Fesztivál keretében

2012. március 16. péntek este 19:30
A helység kalapácsa
A Márkus Színház vendégjátéka az ESZME Fesztivál keretében

2012. március 17. szombat délelőtt 11:00
Banáli Frázi az Élet rögös útján
A Tintaló Társulás vendégjátéka az ESZME Fesztivál keretében

2012. március 17. szombat délután 15:00
Szamár a torony tetején
élő-zenés mesejáték bábokkal, az ESZME Fesztivál keretében

2012. március 17. szombat este 19:30
Punch-ék karácsonya
Az ESZME Társulat vendégjátéka az ESZME Fesztivál keretében

2012. március 18. vasárnap délelőtt 11:00
Bódog és Szomorilla
A Hepp Trupp vendégjátéka az ESZME Fesztivál keretében

2012. március 18. vasárnap délután 15:00
A székely menyecske meg az ördög
Fabók Mancsi Bábszínházának vendégjátéka az ESZME Fesztivál keretében

2012. március 18. vasárnap este 19:30
Repülési lecke kezdőknek
Az ESZME Társulat - Vaskakas Bábszínház vendégjátéka az ESZME Fesztivál keretében


Gáspár Máté bevezetője:

Tavalyi első kiadásával az ESZME nem csupán egy újabb színvonalas fesztivállal kívánta gazdagítani a fővárosi gyermek- és ifjúsági színházi kínálatot, hanem programot hirdetett. A bemutatott tucatnyi produkció és a csatlakozó rendezvények egy itthon még viszonylag ismeretlen működési modell, a szakmai ernyőszervezetben rejlő lehetőségeket villantották fel. A program a hat éve egyfajta szolgáltatói bázisként létrejött egyesület közösségteremtő erejét, az együttműködésre nyitott, szabadszellemű és szabadúszó művészek sokszínű munkájából kirajzolódó jellegzetes arculat lehetőségét bizonyította. Ma, amikor a hagyományos, felülről szervezett kulturális intézményeket egyszerre fenyegeti a fenntartó és közönség elpártolása, nem lehet eléggé értékelni az egyéni szándékon alapuló, egyúttal összefogással létrejövő, ráadásul komoly szakmai értékeket hordozó kezdeményezéseket. Ez az a professzionális civil erő, amely képes lehet valódi alternatívát mutatni az amúgy manapság bizonytalansággal és frusztrációval terhes színházi mindennapokban. (Ugyanez a szándék tükröződik az önmagát a közelmúltban újrapozícionáló és újjászervező Független Előadó-művészeti Szövetség stratégiájában is - és üzenetértékű, hogy az érdekképviseleti szervezet elnökének az ESZMÉ-t vezető bábrendezőnőt, Csató Katát választották.)
Nem véletlenül a „végekről", a megújulás mindenkori zálogának tartott másként gondolkodó és másként cselekvő alkotásmódokból toborzódik a seregszemle. Családi vállalkozások, vidéki mesteremberek, fiatal történetmondók hozzák el szerény kiszerelésű, a gyermeki fantázia bemozdítására építő produkcióikat a Stúdió K-ba, Budapest egyik legdemokratikusabb színházába, ahol báb és színész összhangja a kicsik lelkes tömegén keresztül nyeri meg magának az amúgy távolságtartóbb felnőtteket. A második ESZME fesztivál izgalmas programot kínál ideális helyszínen - s ez a mai körülmények között valódi teljesítmény. Az igazi sikert jelentő méltó érdeklődést és a folytatás lehetőségét azonban csak mi, támogató szellemű nézők biztosíthatjuk. Szerencsére a gyerekeim ezt anélkül is tudják, hogy átgondolnák a fenti érvelést, egyszerűen annyival nyaggatnak: „Ugye minden nap megyünk?"


Az Európai Szabadúszó Művészek Egyesülete (ESZME - www.eszme.eu) 2005-ben alakult.

Az ESZME-t, teljes nevén az Európai Szadadúszó Művészek Egyesületét 2006-ban független színházi alkotók - elsősorban a bábművészethez kötődők, továbbá: táncosok, képző- és iparművészek, zenészek - alapították. Történetének elmúlt öt éve alatt tagja lett hat társulat és több mint negyven egyéni alkotó, az ESZME Bábszínház létrehozott tíz új produkciót, az ESZME-tagok előadásait pedig évadonként nagyjából 60 000 gyerek és felnőtt látja. 2011-ben kézenfekvőnek tűnt tehát, hogy az ESZME ernyője alatt egyesült színházi emberek közösen mutatkozzanak meg, mutassák be elért eredményeiket. 2012-ben sincs ez másképp. A koncepció nem változott, a hely igen: a Tháliából a Stúdió K-ba - kőszínházból független játszóhelyre - költözik az ESZME Fesztivál. ,,Budapest egyik legdemokratikusabb színházába, ahol báb és színész összhangja a kicsik lelkes tömegén keresztül nyeri meg magának az amúgy távolságtartóbb felnőtteket", ahogy a fesztivál ajánlója-védnöke, Gáspár Máté fogalmaz. Egy márciusi hosszú hétvégén kilenc bábelőadás, hat a gyerekeknek, három a felnőtteknek. Mert a bábszínház nem esik egybe a gyerekszínházzal: életkori korlátok nélkül élvezhető. És mert a jó színházból sosem elég.



nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Révész Emese és Sipos Fanni Amíg én oviban vagyok című könyvéről
A Tabuk és gyerekirodalom című kerekasztal-beszélgetésről
Beszélgetés Marie-Aude Murail-jel
Kiss Judit Ágnes: Tujaszörny és nyírfakobold, Pagony, 2024

Más művészeti ágakról

Kupihár Rebeka A heterók istenéhez kötetbemutatójáról
Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről
építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
Matthäus Wörle Ahol régen aludtunk és Miklós Ádám Mélypont érzés című dokumentumfimje a 21. Verzió Filmfesztiválon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés