bezár
 

film

2011. 11. 25.
A retro felé félúton
Gary McKendry: Válogatott gyilkosok
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Hogy Jason Statham hogyan lett sztár, az előttem máig rejtély. Pedig egyszerű a képlet: pár európai kultdirektor által scriptelt szerep, pár szolid kasszasiker, és persze az a simulékony, jószívű macsó-karakter kellett hozzá, amit Statham minden filmjében hoz. Se karizma, se stílus, csak a futószalag. Az akciózsánerben ezzel gond egy szál se, csak akkor maradni kell a kaptafánál, és nem kell retrózni azért, mert éppen az a divat. Ahhoz ugyanis már stílus kéne, meg kétszer ennyi karizom.

Sajnos 2011-re ezt a régi vágású vonalat irányozta elő Woody Harrelson-hasonmásunknak a PR-menedzsere, előbb Charles Bronson 1972-es szerepét reprodukálta A mestergyilkosban, most pedig A feláldozhatók farvizén evező Válogatott gyilkosokkal igyekszik némi változatosságot hozni az ouvre-be. Nem olyan félig ironikus, félig vérkomoly retro-mozival van dolgunk persze, mint Stallone sztárparádéja esetében, de a Válogatott gyilkosokban mégiscsak 1980-at írunk, mobil vagy internet a láthatáron sincs, a tömegpusztító fegyverek is hallgatnak még, a főszerep így a jó öreg face-to-face küzdelemé. És hát újra itt égeti magát De Niro a sokadik megélhetési szerepében, Clive Owen pedig idióta brit bajszot is növesztett a múltidézéshez. Sőt, biztos, ami biztos, még valami hidegháborús akció-sci-fiből leselejtezett üvegszemet is szervált magának, plusz egy kis pszichotikus agresszióval is megverték szerepét, csak hogy kellően old school és nagyon brit legyen a felállás.
killer2

Danny (Jason Statham) ex-speciális ügynök, manapság zsoldos, és mint minden jószívű gonoszfiú, ő is ki akar szállni a bizniszből, miután majdnem lelő egy ártatlan kisgyereket. Csakhogy egy évvel később mentora, Hunter (Robert De Niro) fogságba esik, miután ki akart hátrálni egy 6 millió dolláros megbízatásból, így Danny-nek kell elvállalnia helyette a küldetést. Az ománi olajsejk akar bosszút állni fiai haláláért, amiért a brit titkosügynökség, a SAS felelős. A SAS-tagok pedig – mint bajszos Spike (Clive Owen) –, reggelire eszik meg az amerikai tengerészgyalogságot. A sejk se kispályás, azt kéri, hogy Danny három SAS-ügynököt öljön meg hazai pályán, Londonban, vegye fel videokamerára beismerő vallomásaikat, és még álcázza is balesetnek a gyilkosságokat. A feladat tehát kellőképpen lehetetlen, de Danny segítségére van két sidekickje, a laza nőcsábász Davies (Dominic Purcell, aki a film egyetlen értékelhető színészi teljesítményét hozza) és Meier (Aden Young), az agytröszt.
killer8

A Válogatott gyilkosoknak két olyan hibája van, amit nem lehet megbocsájtani egy akciófilmnek. Mert a logikai bakik, az elnagyolt karakterek, a levegőben lógó szerelmi szál – mind-mind olyan járulékos veszteség, ami feláldozható az autósüldözések, a kimunkált verekedés-koreográfia vagy a kötelező látványosságok oltárán. Az viszont már végzetes hátulütő, hogy a film pont azt nem teljesíti, amit ígér. A Válogatott gyilkosok túl jól kezd, és nagyon rosszul ér finisbe. Az időutazással felérő felütés után nem csapja le magaslabdáit, és ha nem keserítené el eléggé Statham rajongóit azzal, hogy a beígért, extrém akciójelenetek helyett klisé-bunyókat adagol, akkor a három hamis befejezéssel végleg kilöki a nézőt univerzumából.
killer6

De Nirót már rögtön a felütés után kispadra küldi, a kissé esetlen, kiöregedett fejvadász karakterét se a film, se a színész nem tudja igazán kijátszani. Sebaj, a filmet úgyis az antagonistája teszi, Owen legalább próbálkozik, megszállottsága igazán üdítő Statham és De Niro fapofája mellett – csak az az idióta bajusz és 1 eurós boltból szerzett üvegszem ne lenne… Miután a nagyöreget félreállították, hőseink pedig nem izzadják félholtra magukat, a scripten a sor, hogy nagyot durranjon. A szubverzív alapállás – a megkárosított arabok vérbosszúját követjük, amit egy amerikai ex-katona hajt végre – végül csupán a korrupt és titkos gazdasági társaságok válságfilmes tematikájában merül ki, de ennek is csak a felszínét kapargatja meg. Ráadásul Matt Sherring (McKendry mellett ő felelős a scriptért) valamiért úgy gondolta, hogy nem kell a saját maga által felállított szabályok szerint játszani. Danny-ék ugyanolyan érdektelenek a küldetés precíz kivitelezésével, mint a film sikerével szemben, a videózás még a pusztában, a 40-es mínuszban sem probléma – ha nem megy, különben is meghamisítják –, baleset pedig csak annyi van ebben a filmben, hogy a script supervisor se szúrta ki ezeket az elkeserítő hiányosságokat.
killer4

Így a Válogatott gyilkosok elpuskázott lehetőségek sorozata lesz – a 80-as évek miliőjét is annyiban idézi fel csupán, hogy a helyi kocsma punkjai egyszer felcseszik a focihuligánokat is lealázó SAS-ügynök agyát. Retróhoz pedig kevés az, hogy a film a 80-as évek kliséraktárából lopja a kötelező fordulatokat. Az akciókoreográfiákba nem jutott annyi kreativitás, hogy az a székébe passzírozza nézőit (a székhez kötözött Danny szabadulása azért több mint emlékezetes marad). Statham karaktere pedig még akkor is langymeleg ebben a közegben, ha több tucat fejet ver be: arra a kérdésre, hogy mit keres egy gyilkolni nem akaró gyilkos a szupergyilkosok játszmájában, talán maga Sherring sem tudja a választ.

Ez a hibrid – kortárs akcióhős a ’80-as évek akcióuniverzumában – csak nem akar működni, így aki a szokásosnál kicsit izgalmasabb Statham-filmet szeretne, az bekkelje ki az eltolt Safe-premierig, aki pedig régimódi akcióélvezetre vágyik, annak érdemes kivárnia a jövőre érkező A feláldozhatók második részét. Az a tesztoszteron-túladagolásban szenvedő közeg legalább Stathamre is jó hatással van.

prae.hu

 

Válogatott gyilkosok (Killer Elite)

Rendező: Gary McKendry

Forgatókönyvíró: Gary McKendry, Matt Sherring

Szereplők: Jason Statham (Danny Bryce), Robert De Niro (Hunter), Clive Owen (Spike), Adewale Akinnuoye-Agbaje (ügynök)

Forgalmazó: Fórum Hungary

Bemutató dátuma: 2011. november 24.

nyomtat

Szerzők

-- Soós Tamás --


További írások a rovatból

Nehéz istennek lenni: Arkagyij és Borisz Sztrugackij regényétől Aleksei German filmadaptációjáig

Más művészeti ágakról

Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
Bogdán Viki mesekönyve diszlexiás gyerekeknek
Trafik címmel nyílt kiállítás Lobot Balázs műveiből a Printa edition galériában
Vajon tényleg Babits egyik költeménye ihlette Weöres Bóbita-versét?


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés