bezár
 

irodalom

2011. 06. 04.
Mesélnek a testrészek
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Milyen is egy novellaregény, és miféle háttérszerkezet, vezérfonal szükséges egy nagyobb struktúra kialakításához? Tóth Krisztina új, az Ünnepi Könyvhétre megjelenő prózakötetéről, a Pixelről (Magvető Kiadó) és a prózaírási technikákról Szegő János beszélgetett a szerzővel 2011. június 3-án fél egytől, a Vörösmarty-szobor előtti színpadon.

A szerző érkezése előtt részletet olvasnak fel a kötetből, egyrészt csalogatónak, másrészt kedvcsinálónak – a könyv negyedik fejezetét, azaz a láb történetét, mert, mint megtudjuk, a kötet 30 története 30 testrész története is egyben.

Szegő János először a műfajmegjelölésről, majd az alcímről faggatja Tóth Krisztinát: a „novellaregény” megnevezés a kiadó ötlete, az alcímet - Szövegtest - viszont az író adta a könyvnek. Az írásokat a Népszabadságban olvashattuk korábban, Tóth Krisztina könyve ugyanis egy feladatból született, amely azonban hamar túlnőtt azon; a szerző nagyobb struktúrát keresett, így született az az ötlet, hogy a testrészek alkossák a szöveg fő csapásirányát, azaz vezérfonalát, vagy vonalát – hogy Tóth Krisztina első prózakötetére, a 2006-os Vonalkódra utaljunk. És bár a testrészek száma véges, a struktúra mégis nyitott; a történetekben rejlő három-négy narratíva-magból akár végtelen számú történet is születhetne.

Ha megvan a háttérszerkezet, a történetek többi elemére a legkülönfélébb helyeken lehet rábukkani, például a 61-es villamoson – mondja a szerző, aki a Pixel egyik figuráját egy mellette ülő ismeretlen utasról mintázta. Ezek szerint érdemes nyitva tartani fület-szemet a tömegközlekedési eszközökön.

Szó esik még a szerző számára ideális prózai szövegekről; nem szereti a fecsegést, a nagyon sűrített szöveg az eszményképe, amelyből már nem is lehet húzni. Fenyegeti-e a magyar irodalom betegsége, a „regénykényszer”? – kérdezi Szegő, melyre a szerző nem ad egyértelmű választ: jelenleg családi történetekkel foglalkozik, de hogy ezekből milyen műfajú és jellegű próza íródhatna, egyelőre nagyon halványan körvonalazódik – a már említett háttérstruktúra megtalálásával talán többet tudna mondani erről.

Miután pedig kivesézték Tóth Krisztina műhelytitkait, a költészetre terelődik a beszélgetés. A szerző elmondása szerint hetekre van szükség ahhoz, hogy egy-két megfogalmazódó versfoszlányból kész alkotás szülessen, és jelenleg annyira erősen koncentrál a prózára, hogy verset sajnos nagyon ritkán tud írni, de természetesen a lírát sem szándékozik elhanyagolni.

prae.hu


Kapcsolódó cikkek


nyomtat

Szerzők

-- Nagy Márta --


További írások a rovatból

Juhász Tibor és Szálinger Balázs beszélgetése a Dantéban
Falcsik Mari My Rocks – 21 történet – 21 angolszász rockdal című kötetének bemutatójáról
Elisa Shua Dusapin Tél Szokcsóban című kötetéről
irodalom

Prae Műfordító Tábor, tábori napló, 4. nap

Más művészeti ágakról

Matthäus Wörle Ahol régen aludtunk és Miklós Ádám Mélypont érzés című dokumentumfimje a 21. Verzió Filmfesztiválon
Einstürzende Neubauten az Akváriumban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés