irodalom
A rendezvényen két fiatal fotográfus, Dézsi Judit és Hegedűs János kortárs költőkről és írókról készült portréfotói, továbbá négy elsőkötetes szerző könyvei kerülnek bemutatásra. Deres Kornélia Szőrapa, Márkus András A kolozsvári orgia, Szabó Marcell A szorítás alakja című verseskötéhez és Pomázi Adél Holnap hétfőcímű regényéhez az FFS tagjai készítenek fotóillusztrációkat, melyeket a szerzőkkel való beszélgetés során vetítenek ki. A fiatalok mellett olyan írók is a rendezvény vendégei lesznek, akik nemcsak irodalmi, hanem a fotóművészeti tevékenységükről ismertek, mint Szijj Ferenc és Závada Pál. Velük Pfisztner Gábor szakújságíró, fotókritikus, a MOME előadója fog beszélgetni.
Program
18.00: Nemes Z. Márió költő, kritikus mutatja be Dézsi Judit és Hegedűs János fotóit. A vetítés alatt Damien Bonneau külön a JAK Piknikre komponált, a fotósorozatok ihlette instrumenstális zenei kollázsát hallhatjuk.
18.30: Závada Pál, Szijj Ferenc és Pfisztner Gábor fotó és irodalom kapcsolatát kutatva többek között azt a kérdést fogja körüljárni, hogy mi az, amit képpel, és mi az, amit csak szöveggel lehet elmondani. Vagy egyszerre a kettővel kell mesélni?
20.00: Piknik a Mai Manó Ház Napfény műtermében
20.30: Deres Kornélia, Pomázi Adél, Márkus András és Szabó Marcell kötetét Hercsel Adél újságíró mutatja be. A beszélgetés után a szövegek párbeszédbe lépnek a képekkel: a szerzők fölolvasása alatt az FFS tagjainak a szövegekhez készített fotóit láthatjuk. Akik a fotókat készítik: Taskovics Dorka, Alpern Bernadett, Ember Sári, Kolozsi Bea, Borsay Márti, Illés Zsófia Szonja, Rapi Mariann, Vedres Ági, Mohácsi Ildi, Koleszár Adél, Bartha Máté.
A József Attila Kör 1989 óta tevékenykedik fiatal írókat, költőket, kritikusokat, irodalomszervezőket, irodalomtörténészeket, szerkesztőket, műfordítókat tömörítő érdekvédelmi szervezetként. A JAK a hazai és határon túli magyar irodalom és kulturális élet érdekében szakmai programokat és a nagyközönségnek szóló irodalmi, kulturális rendezvényeket szervez, könyvek és folyóiratok kiadásával foglalkozik, valamint szerepet vállal a szakmai döntéshozó fórumok munkájában.
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója 1977-ben alakult, a Magyar Fotóművészek Szövetsége (MFSZ) tagozataként. A Stúdió különböző irányokból jövő, különböző szemléletű fiatalok összefogásával, szakmai diskurzusával új, friss munkák megszületését teszi lehetővé. Célja a tehetséges pályakezdő fiatal fotográfusok és a fotográfia elméleti, történeti kérdéseivel foglalkozó szakemberek szakmai ismereteinek, felkészültségének fejlesztése, a szakmai közéletbe való beilleszkedésük segítése.