film
2011. 05. 14.
Magyarok Cannes-ben: producerek, filmtervek és egy rövidfilm a versenyben



A kutakodás, ismerkedés közben hamar szembe találom magam egy újabb névvel. Fliegauf Benedek után Kenyeres Bálint is nemzetközi vizekre evez első nagyjátékfilm tervével, amellyel műhelymunkára érkezik Cannes-ba. A Tegnap (Hier) egy film noir típusú egzisztencialista létdrámának ígérkezik, amely a magyar művészfilmet európai vizekre terelgeti. Kenyeres Bálint formatudatos gondolkodását remélve a filmtől nemzetközi művészfilmre számíthatunk: a marokkóban tervezett forgatás, a svéd főhős, a francia-magyar-német koprodukció egy magyar rendező szerelmi történetét váltják valóra..
Aztán tovább kutatok, és egy Németországban élő magyar producerre akadok. Greiner Gábor a Film Butique berlini produkciós cég képviseletében vesz részt a Marché du Film szakmai börzéjén, a filmek versenyét kísérő eseményen. Ám még mielőtt feladnánk a reményt, újabb magyar név bukkan föl, bár nem szorosan a filmfesztiválhoz kapcsolódóan. Nemes László, A londoni férfi (Tarr Béla) asszisztense most első játékfilm-tervét fejleszti, ehhez a szakmai segítséget pedig a Residence nevű, februártól júliusig tartó program résztvevőitől kapja .

Végezetül pedig: idén újra van magyar szem a zsűriben. Vezér Éva a Magyar Filmúnió vezérigazgatója az elsőfilmeseket szemlézi majd, és dönt az Arany Kamera-díj sorsáról, amely egy újabb induló tehetségnek nyithatja meg az utat a filmes hírnévhez, ahogy azt történt Erdőss Pál (1983), Enyedi Ildikó (1989) vagy Jim Jarmusch (1984.) esetében.
További írások a rovatból
Nehéz istennek lenni: Arkagyij és Borisz Sztrugackij regényétől Aleksei German filmadaptációjáig
Más művészeti ágakról
Vajon tényleg Babits egyik költeménye ihlette Weöres Bóbita-versét?