bezár
 

irodalom

2011. 04. 17.
A könyvtár manói
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Nem mondom, hogy eddig csak ilyen könyvtárosokkal találkoztam. Mert akik itt ülnek, azok mosolygósak, nyugodtak, árad belőlük a derű és a büszkeség, hogy valami nagyon fontos dolgot képviselnek. Ha van titok, talán csak annyi, hogy szívvel-lélekkel teszik a dolgukat. A Könyvtáros Klubban arról tartott beszámolót Nagy Erzsébet Viktória, Fóthi Zsuzsanna és Kucska Zsuzsa a családbarát könyvtárakról.

Persze a beszámoló csupa adatból, programfelsorolásból áll, az ember feje zsong, hogy lehet ennyi ideje, energiája ezeknek a könyvtárosoknak, az olvasás keresztes lovagjainak, hogy nemcsak becsalogassák, hanem marasztalják is, majd visszatérő kedves ismerősként köszöntsék a könyvtárba lépőket. Elsősorban a családokat.

Nagy Erzsébet Viktória kezd, a debreceni Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár képviseletében van itt. A legnagyobb problémát abban látja, hogy bár nagy örömmel jönnek a családok a rendezvényekre, még a tehetősebb szülők sem támogatják anyagilag azokat, legyen szó 4-500 forintról. A rossz szájíz aztán humorral tűnik el: vannak 3 évesek is, akiket anya, apa beíratott, és csodálkozva látják, hogy a Da Vinci kódra előjegyzett az apróság. 6 illetve 10 éves korig a gyerekek szép számmal vannak jelen, a legkisebbeknek Ringatót, Zenebölcsit kínálnak. Csatlakoztak a Születés hetéhez is, ennek keretében bizonyos programoknak a könyvtár biztosít teret, szüléssel, születéssel kapcsolatos előadásokat lehet meghallgatni. A kamaszok megszólítása a legnehezebb, az ő esetükben olvasónapló pályázattal próbálkoztak, a Dzsungel könyvéhez készült illusztrációkból mutat párat Viktória. Ellenben a családi programok a legnépszerűbbek, bábelőadások, kézműves foglalkozások várják az oda látogatókat. A Könyves Vasárnap alkalmával unokától nagyszülőig várják a családtagokat, egy debreceni nyelviskolával együttműködve dolgoznak, a szülőknek a nyelvtanulásról tartanak tájékoztatót, a gyerekek próbanyelvvizsgát tehetnek, illetve lehetőség van különböző nyelviskolák bemutatkozására is. A nehezen olvasó gyerekeknek olvasótábort szerveztek nyárra. A nagy sikerű program 2 pszichológus vezetésével elementáris fejlődést idézett elő a gyerekek olvasási képességeiben, a nagy sikerre való tekintettel felnőtteknek is megrendezték ezt a programot. Csodálkozva tapasztaltam, meséli a debreceni könyvtáros, hogy a felnőttek nagyon nehezen vállalták fel nehézségeiket, szégyellték, nem vállalták fel, ezért hosszabb ideig tartott a kellő létszámú résztvevő toborzása.

A Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ könyvtárosa, Fóthi Zsuzsanna 20 éve dolgozik a könyvtárban, így biztos forrásból tudjuk meg, az elmúlt években nagy változás következett be Gödöllő életében, hiszen egyre több kisgyermekes család költözött Budapestről a városba. Ezeknek az új kihívásoknak a könyvtár örömmel tesz eleget, először az épületről beszélt. Büszkén mutatott képeket, hogy az új építésű, bár rondának titulált épület eleinte elriasztotta az idősebbeket, mára csak az előnyeit veszik észre kicsik és nagyok egyaránt. Egy igazi baba-mama barát épületről van szó, ahova a babakocsival, legyen az sáros, nyugodt szívvel jöhetnek a könyvre vágyó kismamák. Van pelenkázó, játszósarok a nagyobbaknak. 2007-ben és 2008-ban elnyerték az Év gyermekbarát Környezete díjat, mely azért különösen nagy elismerés, mert az olvasók szavazatán múlik, hogy ki kapja. Gödöllő város polgárai tehát úgy döntöttek, szeretik, hogy van babalapozó, tinipolc, direkt családokat megcélzó vetélkedők, ünnepváró napok. A személyességre különösen nagy hangsúlyt fektetnek az ott dolgozók: a könyvtárosokból színjátszó csoport szerveződött, bábszínpaduk 5-6 éve szórakoztatja a gödöllői családokat. A könyvtár maga is díjazza olvasóit, van férfi, női, gyerek olvasói díj, Az év olvasó családja díj. Ez utóbbinak az a feltétele, hogy a család minden tagja aktív könyvtárba járó legyen, és legalább három generációból kerüljön ki. A „Fa ága rügyével” Kárpát-medencei Magyar Népmesemondó Találkozó mindig hatalmas élmény, Erdélyből, a felvidékről és Délvidékről is érkeznek résztvevők. A Könyvtár Kommandó 3 éve alakult, céljaként a szabadtér meghódítását tűzte ki, itt rendhagyó módon könyvespolcot, könyveket, újságokat visznek ki a szabadba, az első alkalom például a sörfesztivál jegyében zajlott. Zárásként a modellt álló olvasókat emeli ki, e plakátsorozat 2008-ban minden családmodell képviselőjéből mutatott fel. A közeljövőben pedig multimédiás játszóteret terveznek, számítógépes sarkot és a könyvtár honlapja is most alakul át.

Bencsikné Kucska Zsuzsa a FSZEK Terézvárosi Gyermekkönyvtár vezetője rögtön kekszet kínál körbe, és személyes relikviákat, egy képeslapot és egy gyerekek által készített füzetet, amiből rögtön leveheti a hallgatóság, hogy Zsuzsa néni a lelke a Liszt Ferenc téri könyvtárnak. A háttérben fotók pörögnek, ő az adományozással folytatja, miszerint videolejátszótól hintaszékig mindenféle ajándékot hoztak már az olvasók. A képeken sakkasztal, játszószőnyeg, etetőszék jelenik meg, meséli, a pelenkázó nemsokára érkezik. Az első könyvtár, ahol mackókiállítás nyílt, de a kiállítás különben is szívügy, a terézvárosi iskolák mindig itt mutatják be a diákok által készített képeket, a Madárles fotókiállítást ki is emeli mind közül. Egy nyitott tér, ahol esküvőtől felolvasásig, szülinapi zsúron keresztül bármit lehet rendezni, és ha kell, a naphosszat ott olvasgató hátrányos helyzetű gyerekeknek vajas kenyeret is adnak uzsonnára. A szülőket több szempontból is segítik, ha kell javaslatokat tesznek, mit olvassanak a gyerekeknek, vagy mit adjanak a kezükbe, és ha úgy hozza az élet, régi gyerekkönyveket kutatnak fel, és szkennelnek nekik. A nagyszülőket „magyar szentek élete” foglalkozással csalogatják, és fontosnak tartják a különböző nemzetiségek megismertetését olvasóikkal, legyenek azok romák vagy éppen nigériaiak. Végül elmeséli, hogy két napja volt 50 éves a könyvtár, és ennek örömére egy Liszt Ferenc téri lakos reggelre titokban lemosta a könyvtár külső üvegablakait. Ilyet az ember csak szeretetből csinál, teszi hozzá Kucska Zsuzsa, a teremben ülő könyvtárosnők pedig összekacsintanak, bólogatnak, szívükből beszél.

prae.hu

nyomtat

Szerzők

-- Csobánka Zsuzsa --


További írások a rovatból

(kult-genocídium)
Gerőcs Péter Szembenézni a tehetségtelenségünkkel kötetének bemutatója az Őszi Margón
Juhász Tibor és Szálinger Balázs beszélgetése a Dantéban
A BÁZIS harmadik, "Hálózati organizmusok" című líraantológiájának bemutatója a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon

Más művészeti ágakról

A 2024-es Aranyvackor pályázat díjátadójáról
art&design

A besorolás deficitje
Matthäus Wörle Ahol régen aludtunk és Miklós Ádám Mélypont érzés című dokumentumfimje a 21. Verzió Filmfesztiválon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés