bezár
 

irodalom

2011. 04. 17.
Mobilkorszak, mobiltorna
Rozsda lovag a Gyereksarokban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Míg a felnőttek csöndesen eveznek a könyvek között, a Gyereksarok már a bejáratnál gyerekzsivajtól hangos. Mindenhol 100 centi alatti embergyerek, a földre terített terepasztalon tologatják a kisautót, építik a legóházakat, úgy kell szlalomozni köztük. Jobbra a színpadnak kikiáltott tér, a szereplők már a helyükön állnak, aztán Molnár Orsi felveszi a postás táskát. Hernádi Bea és Rápli Görgyi tanárnők a gyerekekkel szemben szorongatják a szövegkönyvet, instruálnak, jár kezük-lábuk minden koreográfiánál.
„Négy hónapja próbálunk, meséli Erdősi Réka, aki Szélvész királylányt játssza, heti 5 énekóra, táncpróba. A premier óta ez a második előadás, de már hívtak minket egy csomó helyre, pesti iskolákba, a tévében is szerepelünk majd.” Az érdi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola 6. osztályos ének tagozatos diákjai profi előadókat meghazudtoló módon játszották el Rozsda lovag történetét. A magyar származású zeneszerző, Felix Janosa és szerzőtársa, Jörg Hilbert művét dolgozták fel a diákok, a könyv a Gemini Gyerekköny Kiadó gondozásában jelent meg, Rozsda lovag és a kísértet címmel.

A történet szerint Rozsda lovag, a főszereplő kap egy levelet, miszerint részt kell vennie egy lovagi tornán, mert lovagi engedélye lejár. De ez a lovag aligha rendelkezik az ismert lovagi erényekkel, kívül csengek, belül bongok, énekli a főszereplő Nótás Zoltán. Az imádott nő nem elérhetetlen, hanem vele él. A lovagtoborzó útról haza akar menni, mindenért nyavalyog, mákos patkóra vágyik, zenét hallgatna, és inkább telefonon hívná fel a lovagtársakat, ugyan jöjjenek át hozzá lovagi tornára. Mobilkorszak, mobiltorna. Szélvész ekkor figyelmezteti, olyat nem illik.

Míg Rozsda útnak indul, hogy lovagokat toborozzon, és viszi a plüss mackóját és némi elemózsiát, Koksz, a sárkány (Áder Anna) kihasználja, hogy övé a ház, sokáig fent marad, turkál a lovag kincses ládájában, aztán összebarátkozik a kísértettel (Lendvai Luca). A toborzó út azonban hiábavaló, mert közben jön Ólomláb király (Nagy Máté), aki kihirdeti a lovagi tornát. Mögötte Kóczán András, vagyis Pacapocok udvari, királyi írnok baktat fekete bakelitszemüvegben, csinovnyikra emlékeztető görnyedt testtartással és humoros megszólalásaival mellékszereplőként is magára vonja a figyelmet, ahogy felkiált, „Sürgősen kellene egy radír!” Szkander, ujjhúzás, fekete lovag, ezek a harcnemek, Rozsda természetesen győz, és elnyeri méltó jutalmát, ami királylány híján, lévén, hogy az már megvan, a kísértet lesz, Koksz szellembarátja.  


A játszók eleven és üde játéka, tiszta énekhangja irigylésre méltó, az is látszott, nagyon élvezték a játékot. Pontosak voltak, koncentráltak, de ettől nem lett görcsös az előadás. A közönséget is kényeztették, az apróságoknak cukrot dobált a sárkány, amikor Rozsda kincsesládájában turkált, a szellemek kiszóltak, és ijesztgették a tátott szájjal figyelő gyerekeket. A végén a fináléban még fel is kaptak egy-két kisfiút vagy kislányt, aztán volt, akit le kellett tenni, annyira megijedt.

Az előadás a felnőtteket sem kímélte, fanyar iróniával kritizálta a showműsorok világát, „Csak itt, csak önöknek, csak most, kezdődjék a kísértetshow”, a szellemre licitálnak a lovagok, volt rap és break, szokja a kedves szülő, hogy az édes apróság lassan nem siet haza iskola után. A díszletek és a jelmezek kicsit széttartottak, gumicsizmára aggatott láncok csörögtek sarkanytúként, a sárkány viszont igazi jelmezből született meg. A várfal paravánja egy mozdulattal változott a lovagi torna helyszínévé. A mese mai elemekkel bővül, de a gyerekek és a játék értékéből nem vesz el semmit. Egy leendő apuka azt súgta élete párjának: „A mi életünkben is lesz 10 év, először, amikor ilyen előadásokra visszük a gyerekünket, aztán amikor ilyenekre járunk, mert ő szerepel benne.” Hálás feladat, hálás 10 év.   

Fotó: Zoltán Csaba

prae.hu

nyomtat

Szerzők

-- Csobánka Zsuzsa --


További írások a rovatból

A februári Valójában senki zenés színházi előadással egybekötött beszélgetésről
Avanti va il mondo – Megjelent Krasznahorkai László kötetének olasz fordítása
irodalom

Bemutatkoztak Kiss Tibor Noé műhelyének tagjai
Kritika Vass Norbert Kappanfölde című kötetéről

Más művészeti ágakról

Benkő Barnabás, Enyedi Zsolt, Hamerli Judit képzőművészek közös kiállításáról
art&design

Mihai Barabancea: Cyborg Dolphin Tears kiállítás és könyvbemutató
Frenák Pál: Lutte of Birds


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés