bezár
 

irodalom

2011. 04. 04.
Alice Munro: Mennyi boldogság!
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Tíz újabb nagyszerű történet Alice Munrótól, a Nemzetközi Man Booker-díj 2009-es díjazottjától. Miközben még mindig a régi témái foglalkoztatják – szerelem, barátság, házasságtörés, gyereknevelés, család, betegség, aljasság, árulás és megbocsátás –, ezekben az élet alkonyán keletkezett szövegekben egyre inkább jelen van a kiszolgáltatottság, az erőszak és a magány is.

A Munrótól már megszokott pontos, szikár, múltidéző szövegek vakmerőbbek és provokatívabbak, mint valaha. Az öntörvényűek, a társadalmon kívüliek és a betegek mellett ezúttal felbukkannak a józanok és átlagosak is, akiknek életét az előbbiek visszafordíthatatlanul megváltoztatják. 

prae.hu

 

„Gyerekkorában az ember minden évben más személyiség lesz. Ez általában ősszel következik be, iskolakezdéskor, amikor elfoglalja a helyét a következő osztályban, és maga mögött hagyja a nyári vakáció zűrzavarát és letargiáját. Akkor a legszembetűnőbb a változás. Később már összemosódnak a hónapok és az évek, de a változások attól még folytatódnak. A múlt hosszú ideig könnyen és látszólag automatikusan hullik le az emberről, örökre. A jelenetei nem is annyira eltűnnek, mint lényegtelenné válnak. És aztán jön egy hirtelen kanyar, és ami már rég elmúlt és lezárult, újra a felszínre tör, figyelmet követel, kezdeni kell vele valamit, bár nyilvánvaló, hogy a világon semmit nem lehet már kezdeni vele.”

 

Alice Munro 1931-ben született Ontario tartományban, Kanadában. Első kötete, a Boldog árnyak tánca 1968-ban jelent meg, és főkormányzói állami kitüntetésben részesült, majd 1971-es következő kötete, az Asszonyok, lányok élete elnyerte a Kanadai Könyvkereskedők Szövetségének Nemzetközi Könyvdíját. 1980-ban The Beggar Maid című kötetéért Booker-díjra jelölték. 2009-ben életművéért neki ítélték a Nemzetközi Man Booker-díjat.

 

„Alice Munro mindig úgy tud beszélni sorsokról, életutakról, tudatos döntésekről és váratlan fordulatokról, hogy egyúttal érzékenyen analitikus, árnyalt és többrétegű stílusának »balzsamcseppjével« enyhíti elbeszéléseinek alaptónusát, a csendes szomorúságot.”

Bazsányi Sándor, Élet és Irodalom

 

„Alice Munro elbeszélései mindig lebegtetnek valami lehetőséget: »kell hogy legyen egy hely, amelyre gondol az ember, amiről tud, és talán odavágyódik – de sohasem sikerül meglátnia«.”

Nagy Boglárka, Élet és Irodalom

 

„John Updike halála óta Alice Munro az, akitől megtudhatjuk, mi a helyzet az amerikai (kanadai) kisvárosban, mit éreznek a jól fésült utca lakói, mitől szenvednek és mire vágynak.”

Kolozsi László, kultura.hu

 

3900 Ft

www.parkkiado.hu 

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Kritika Horváth Viktor A Júdás-terv című regényéről
Az irodalmi és művészeti folyóiratkultúra kapcsán
A februári Valójában senki zenés színházi előadással egybekötött beszélgetésről
Kritika Vass Norbert Kappanfölde című kötetéről

Más művészeti ágakról

Elizabeth Sankey és Andrea Arnold filmjei
Megnyitóbeszéd Augusztinyi Fruzsina kiállításához
Sokszor nem halunk meg az Örkény Stúdióban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés