irodalom
A sajtótájékoztatót Szakonyi Péter, a Fesztivál sajtófőnöke nyitotta meg, rövid visszatekintést adva a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál elmúlt tizenhét évéről, a kezdetekről, a terv 1993-as, Frankfurti Könyvvásárbéli bejelentéstől az első, 1994 áprilisi megvalósulásig, ahol már 20 ország több mint 400 kiadója jelent meg. A Fesztivál azonban soha nem szolgált rá annyira a nemzetközi jelzőre, mint idén, amikor 40 országból érkeznek kiállítók, alkotók, kiadói szakemberek. Zentai Péter László igazgató az idei könyvvásár – minden más hasonló rendezvénytől különböző – újdonságának tekinti, hogy „magát az Európai Uniót”, annak 26 tagját látjuk vendégül, remélve, hogy ezáltal messzebbre ér a jelenlévők ismertsége, miként például annak idején Frankfurt Latin-Amerikát tette máig hatóan népszerűvé. Awww.bookfestival.hu honlapon a fesztivállal kapcsolatos minden információ a jövő hét elejétől megtalálható lesz. Egyedülálló az Új Könyvpiaccal együttműködve létrejött ún. ajánló katalógus, mely a Fesztiválra megjelenő újdonságokat tartalmazza majd.
Barna Imre
Az esemény díszvendégét, a Budapest Nagydíj várományosát, Per Olov Enquistet Barna Imre, az Európa Könyvkiadó igazgatója mutatta be, felemlítve az író nyolc évvel ezelőtti Budapesten tett látogatását és a pódiumbeszélgetést Esterházy Péterrel. A svéd író egyben Svédországot is képviselni fogja. Enquist írói pályája megtörtént eseményeken alapuló dokumentarista-oknyomozó regényekkel indult, majd több könyvében írt „nagy emberekről”, Strindbergről, Andresenről, Hamsunról és Lagerlöfről. Legutóbbi művei a fesztiválra jelennek meg az Európánál; a Lewi útjában a pünkösdi mozgalom eredetéről és históriájáról olvashatunk, az Egy másik élet pedig mozaikszerűen megírt önéletrajzi krónika, mely Kúnos László fordításában kerül az olvasók elé.
Sárközy Bence
A Budapest Fellowship – könyvszakmai ösztöndíj programról, melyet idén vezetnek be Magyarországon, Sárközy Bence, a Magvető Kiadó főszerkesztője beszélt. Tizenegy neves külföldi kiadó, könyves cég képviselőit hívták meg, akik a háromnapos szakmai program során megismerkedhetnek a magyar (könyv)kultúrával, irodalommal és nyelvvel, alkalmuk lesz találkozni magyar szerzőkkel. A szakembereket a Magyar Könyv Alapítvány látja vendégül a MASZRE pályázati és a Magvető Kiadó szervezési valamint a Magyar Szak- és Szépirodalmi Szerzők és Kiadók Reprográfiai Egyesülete támogatásával. A külföldi kiadókkal április 15-én személyes találkozásra is lesz lehetőség. A főszervezők Sárközy Bence és Károlyi Dóra, információk a programról awww.magveto.hu weboldalon találhatók.
Szakonyi Péter (balra) és Zentai Péter László
Zentai Péter László a Könyvfesztivál további különlegességeiről elmondta: a reprezentatív közös uniós standon bemutatásra kerül az Unió mind a 27 országa kortárs irodalmi könyvkiadásának átfogó válogatása. A hazánkba látogató alkotókat friss, vagy éppen a könyvfesztiválra időzített „vadonatúj” magyar nyelvű kötetük várja. A Budapest Nagydíjat Esterházy Péter laudációja után Tarlós István főpolgármester adja majd át.
Tizenegyedik alkalommal kerül megrendezésre az Európai Elsőkönyvesek Fesztiválja, melyre idén 20 ország nevezte alkotóit, hazánkat Szvoren Edina képviseli.
A Fesztivált dr. Réthelyi Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának minisztere nyitja meg. Az EU-s díszvendégség íróinak tiszteletére irodalmi gálaműsort rendeznek, leszGyermek(b)irodalom, iskolák, diákcsapatok részére jelmezes vetélkedő. A Fesztiválról sokrétű tájékoztatást kap majd a közönség a Népszabadság, Heti Válasz, Élet és Irodalom, Magyar Lettre Internationale hasábjain, a Magyar Rádió minden csatornája naponta több órás tudósítást sugároz, az internetes tájékozódásra pedig a PRAE.HU portál által működtetett internet kávézóban lesz lehetőség a helyszínen. A Könyvfesztivál utolsó napján, április 17-én számos elismerést és díjat adnak át, a záróesemény pedig a magyar irodalom legnagyobbjai előtt tisztelgő hagyományos Születésnapi Irodalmi Szalon lesz az idén kerek születésnapjukat ünneplő jeles alkotók köszöntésével.
Fotó: Bach Máté