bezár
 

art&design

2011. 02. 02.
42 év – 42 műalkotás
Burai István: Keresztmetszet
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Érdeklődéssel töltött el, mi minden férhet bele ebbe a közel két emberöltőnyi időbe. Mennyire változhat meg ez idő alatt egy ember szemléletmódja, művészi kifejezése? A sajátos képi kódok átíródhatnak-e a kor múlásával, avagy a lényegi momentumok azonosak maradnak?

A válasz jelen esetben a folytonosság irányába billen, Burai István képein csupán a színek váltak komorabbá, de a valóságról önkényesen képzett szimbólumokat aligha próbálta a művész levetkőzni. Azok az idők folyamán olyanná váltak, mint az ujjlenyomat. Ezek a jelek üzennek számunkra valami fontosat, esszenciálisat az életről. Bár Burai sohasem járt művészeti egyetemre, ez a „hiányosság” nem tükröződik munkáiban. Tartamalmi és technikai sokszínűség várja a látogatót, ha ellátogat az életművét áttekintő kiállításra.

Szemezgetni lehet az olajfestmények, plasztikák, grafikák és szobrok közül. A betű tisztelete című alkotása  például felhívja a figyelmet az írott szó erejére, a sajtó és a média hatalmára, ám egyben utalhat a Bibliára is. A képek közötti átjárhatóság elvén ezt a feltevést erősítette meg bennem Szt. Ferenc című festménye. Assisi Szent Ferenc jelentősége abban rejlik, hogy ráirányította a figyelmet a teremtmények testvériségére.



Abból indult ki, hogy minden élő és élettelen jelenség Isten teremtménye, vagyis az ő „követei”. Jelek, amik tőle erednek. A keresztény gondolkodó nem panteista, szemléletmódja szerint  a természet nem azonosítható Istennel, ám a mindenható jelen van benne. Szent Ferenc madárprédikációja a középkor eszményétől eltérően újszerű eszméket is foganatosít, mint például a madarak szabadságának gondolatát, illetve az állatok isteni voltából adódóan a megszelídíthetőséget.



Ahogyan végighaladok a tárlaton, felsejlenek bennem a kereszténység más legendái is. Jézus keresztre feszítésének toposza feltűnik a falakon. Burai egyik grafikája párhuzamba vonható Miroslaw Sikorski Tizenkettes szám című alkotásával is,  a koncepció hasonlónak mutatkozik, bár Burainál valamivel derűsebb figurát látunk és az összkép ez esetben nem sugall komorságot. A művész nemcsak a keresztény kultúrkörből merített motívumokat, hanem például a lovagi korból is, ahol királyok csatároztak, és udvari bolondok szórakoztatták az királyt tréfáikkal. Visszatérő alakjai: a bohócok, lovak, királyok. Festményein a fekete, néhol vastag kontúrok és a sárga, piros színek dominálnak.



A bohóc szimbolikája többrétű. Ha a lovagi kultúrára gondolunk, ott az udvari bolond nemcsak szórakoztatott, hanem burkoltan kritikát is mondott az udvarról, az uralkodóról. Mivel kenyere volt a szórakoztatás, senki sem érezte szavainak súlyát. Talán ő volt az egyedüli, aki következmények nélkül mondhatott ítéletet, és így sokszor rávilágított a lényegi igazságokra. Másrészt megtalálható karaktere a tarot lapok között is, ahol a bolond kártyája jelenti a kezdetet és a véget, az Istentől való elszakadást és Istenhez való visszatérést. Utal arra is, hogy a világ eseményei és történései ciklikus körforgásban vannak: kezdetből a létezésen át a végbe tartanak, s a ciklus bezárultával a folyamat kezdődik előröl.

Burai István karaktereinek jellemző vonása a rácsodálkozó, figyelő kontúr-arcok. Emberiek ugyan, de érzelemmentesek. Az arc kimerevített felületté válik. De vajon mi zajlik mögöttük? „Az emberi arc éppolyan, mint a tenger tükre. Folyamatosan változik az ezernyi ellentétes és láthatatlan felszín alatti áramlat hatására.” (J. Bernlef)


A
Keresztmetszet című kiállítás 2011. február 12-ig tekinthető meg Debrecenben, a Mű-Terem Galériában.

A fotókat a szerző készítette.

prae.hu

nyomtat

Szerzők

-- Keczán E. Mariann --


További írások a rovatból

Krajcsovcis Éva és Zséger Olivia „Leképezés” című kiállításának megnyitóbeszéde
Megnyitószöveg blanche the vidiot és Palik Eszter "Norma" című kiállításához
art&design

Farkas Tiffany megnyitóbeszéde Ernszt András és Körei Sándor 'Longing for Gaia' című kiállításán
Kurátori bevezető

Más művészeti ágakról

Beszélgetés Gulyás Adrienn műfordítóval
Az irodalmi és művészeti folyóiratkultúra kapcsán
Recenzió az elmúlt három év elsőköteteiről
gyerek

Az éven tizedik alkalommal rendezték meg az eseményt


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés