bezár
 

gyerek

2010. 07. 12.
A léggömb elrepül...
Jeli Viktória - Tasnádi István: Rozi az égen
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A léggömb elrepül... A Pagony kiadó az idei Ünnepi Könyvhétre hét új könyvvel tukkolt elő. Jeli Viktória és Tasnádi István meseregényének története sokaknak ismerős lehet, hiszen azonos – Rozi az égen – címmel az év elején mutatta be a Budapesti Bábszínház.

prae.hu

Tasnádi István elbeszélése szerint a bábszínházi felkérés eredetileg nem a Rozira, hanem a Kis hableányra érkezett. Eközben azonban megszületett Rozi égi utazásának története, amit ajándéknak készített a házaspár lányuk hatodik születésnapjára. Végül idén januárban ez került a bábszínház színpadára, júniusban pedig könyv formában is napvilágot látott.

Rozi szomorúságának oka a történet elején valójában félreértésen alapul: azt hiszi, elmaradt, elveszett a születésnapja. Hiszen az óvódában már felköszöntötték, kapott egy szép sárga lufit, de a szülei tudomást sem vesznek róla. Úgy csinálnak, mintha csak egy szokásos nap lenne: anya a konyhában matat, apa focizni ment. Rozi szobájában dühöng, sír és persze titkon reménykedve vár, aztán elalszik. Álmában a hatalmassá duzzadt lufi magával húzza, először csak föl a levegőbe, aztán ki az ablakon, s tovább a csillagos égig. S nem csak Rozit, hanem Cicát is, aki az utolsó pillanatban a kislány lábába csimpaszkodik. Így aztán Rozi a saját szemével győződhet meg róla, hogy a felnőttek tanítása, miszerint az égben csak hideg kövek és forró gázok lennének, micsoda képtelenség. Hogy a repüléstől való félelmét legyőzze, Rozi inkább felfelé tekintget, s a feje fölött csillogó pontok lassan összeállnak, alakot öltenek.

Rozi égbolton tett utazása tulajdonképpen önmaga megismerésének útja. A csillagok közé érve először saját csillagképe, a Skorpió elől menekülve indul tovább a többi zodiákus jegy között, hátha megtud valamit elveszettnek hitt születésnapjáról. Hogy egy születésnap mégsem tud elveszni, legfeljebb megfeledkeztek róla – ezt csak az Oroszlán meri kimondani. De aztán ő is megsajnálja a kislányt, és inkább ő rendez neki születésnapi lakomát. Csakhogy Rozi kicsit önfejű és makacs, csak anyukája főztjét szereti, itt inkább csak kenyeret majszol, és később az önkényúrként viselkedő Oroszlánnal is szembeszáll. Aztán, végigjárva a csillagjegyek sorát, újra találkozik a Skorpióval, akivel hamar felfedezik közös vonásaikat.

Nagyon érezhető a szövegen a személyesség, hogy itt egy család történetéről van szó, azokról a kérdésekről, amelyekkel ez a kislány éppen most küzd. Ez a személyesség persze nem lenne baj, de talán túl sok az esetleges, megmagyarázhatatlan kis részlet, az éppen csak felvillantott utalás, amelyekből – sejthetjük – újabb történetszálak indulhatnának. Ilyen például az anyától ellopott cigarettásdoboz esete, vagy a csillagos égbolton feltűnő Légszivattyú, akivel Rozinak feltétlenül meg kell ismerkednie.

A könyv egyik legnagyobb erénye, hogy Rozit nem mesebeli, hanem valódi kislányként mutatja be, nagy pontosságal megrajzolva egy hatéves fájdalmait, szomorúságát és boldogságát. A többi szereplő azonban inkább csak egy-két vonással felvázolt figura. Tasnáditól tudjuk, hogy minden csillagjegy egy-egy létező személyről, rokonról, családi barátról lett mintázva (pl. az Oroszlán Rozi nagybátyja, a Bikalány az unokahúga). És talán az igazi Rozinak ennyi utalás elég is volt, hogy valódi személyiségeket képzeljen mögéjük – itt azonban ez gyakran kevés. A csillagjegyek cselekedetei sokszor motiválatlanok, nehezen megfejthetőek. Szerencsére Rozi talpraesett kislány, aki igen hamar kiismeri az útjába kerülő lényeket, bátran kimondja véleményét, és akár a félelmetes fekete lyukba is bemászik, csak hogy vágyott célját elérje.

A színpadra állítás nyilván hatott a később megjelenő szövegre, bár a mese érdekes módon nem bővelkedik drámai fordulatokban, a jelenetetek, a találkozások úgy váltják egymást akár Alice utazása során, lazán egymáshoz kapcsolódva. Ezért is éreztem indokolatlannak a szöveg fejezetekre való felosztását, hiszen az egyes részek nem tekinthetők lezárt, önálló egységeknek, magukban nemigen állnak meg.

Az eleinte lassan beinduló történet aztán valahol a Rák bazárja környékén lendületet vesz, izgalommal telik meg a levegő. A meteorstoppos hazatérés után pedig már nagyon drukkolunk, hogy jól sikerüljön a valódi születésnap. És tényleg, van torta, ajándék – csak valahogy Rozi nem akarja kibontani, valami másról akar beszélni, mindenféle hullócsillagokról hablatyol egyre idegesebben. A szülei pedig – bár nem felejtették el a születésnapját – egyáltalán nem értik, amit annyira el szeretne mondani.

De aztán mégis Rozi lesz az okosabb, nem kezd dühöngeni, elmosolyodik és az ajándékért nyúl. Hát igen, a felnőttek már csak ilyenek. Azt hiszik, üres fenn az ég.

A könyvhöz Kun Fruzsina készített illusztrációt.

nyomtat

Szerzők

-- Széni Katalin --


Más művészeti ágakról

Sokszor nem halunk meg az Örkény Stúdióban
Tarnóczi Jakab idei, grazi rendezéséről
Kritika Biró Zsombor Aurél Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek című kötetéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés