art&design
A megnyitón részt vett és felszólalt többek között Szili Katalin, a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma Állandó Bizottságának elnöke, Dupka György, a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közösségének elnöke és Zubánics László, a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet elnöke. Majd ezt egy ünnepi műsor követte Filep Anita verséneklő és az Eszenyi Ritmus néptáncegyüttes közreműködésével. Ezután ismerkedhettünk meg az alkotókkal.
A kiállításon a Munkácsy Mihály Képzőművészeti Egyesület húsz legjelentősebb tagja mutatkozott be: Bartos József, Bartos Tatjana, Beleny Mihajlo, Csernyiga Gyula, Fuchs Andrea, Harangozó Miklós, Homoki Gábor, Juhász László, Klisza János, Klisza Krisztina, Kutasi Xénia, Lőrincz Katalin, Nigriny Edit, Picur Zoltán, Prófusz Marianna, Puhlik-Beleny Magda, Réti János, Soltész Péter, Soltész Gabriella, Turák Angéla. Ezzel mintegy bepillantást engedve a kárpátaljai képzőművészet fejlődéstörténetébe és jelenébe.
A stílusokat tekintve felfedezhetünk a romantikus, realista vonulat utánérzéséről tanúskodó műveket (főként az idősebb nemzedék munkáiban), valamint az avantgárd különböző irányzatainak hatását. Emellett a pop-art hangulatvilága és a posztmodern mindent magába olvasztó kezdeményezése is megjelenik. A képek mellett láthatunk kerámiákat, bronzszobrokat, grafikákat, ready-made-eket.
Ami a témákat illeti, a magyar-ruszin falvak mindennapi életét ábrázoló képzőművészeti alkotások vannak túlsúlyban, ám emellett a kárpátaljai táj ábrázolása, női aktok is feltűnnek, akárcsak a korunkat meghatározó kommersz ízlés és giccshatás érzésvilága. Itt szeretném kiemelni Picur Zoltán Gyónás Isten előtt című diptichonját, amelyen a szent és profán, az áhítat és a modern technikai kísérletezés diszharmóniájából születik meg a műalkotás.
Néhány képzőművész munkáiban a sci-fi-, fantasy-élmény sajátos nyomai fedezhetők fel. Mindenképp figyelmet érdemel Juhász László, aki fiatal kora ellenére meglepően tehetségesnek mutatkozik. Cím nélküli grafikáin a realisztikus pontosság ötvöződik a fantasy formanyelvével.
A kárpátaljai képzőművészet jelen tárlat fényében fejlődőképesnek és az új irányzatokkal szemben is fogékonynak mutatkozik. A szocialista realizmustól eltávolodva a régi és az újabb áramlatok hatására igen sokszínű, változatos anyag került tető alá az I. Carpatica Art Expon.
A tárlat 2010. január 21-től február 1-ig tekinthető meg.