bezár
 

irodalom

2009. 03. 15.
Vidám tégla
Legát Tibor: Közlekedik a főváros, írta és szerkesztette: Legát Tibor, Jószöveg Műhely Kiadó, 2008.
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Közlekedik a főváros külseje: akár egy vidám tégla. A kemény, fáradt-sárga borítón bájos kalauzkislány készül épp a sípjába fújni. Valaki önfeledt csicsergésnek, valaki vészjelnek hallja ezt a síphangot. Budapest tönkretevői valószínűleg most sem hallanak semmit. Pedig nekik aztán ez a kötelező olvasmány. Ha mégsem néznének bele (közöny, dislexia, csőlátás stb.), bátran dobjuk meg őket vele.

prae.hu


A 272 oldalas, sok képpel, színnel, iróniával és csínnyel feldobott könyv tavaly, a „Budapesti Közlekedési Zártkörűen Működő Részvénytársaság támogatásával jelent meg, a BKV megalakulásának 40. évfordulójára.” A főszövegbe kis szövegdobozokat szúrt Legát Tibor, hangulatoldás, illetve információ-elágaztatás céljából. Humoros emlékek, megszépítő messzeségek, siralmak, dörgedelmek, szolgálati naplók, jelentések, vörös farkak, korfestő észosztások, öreg idézetek, kíméletlen közlemények. Helyenként pedig részletgazdag és tanulságos adatsorok. Végre észrevette valaki: ha pénze nincs is a BKV-nek, de archívuma van.

Öt fejezet, öt színvilág: 1. Csönget egy picit (A villamosokról – sárga), 2. Zöld inga (A HÉV-ről – zöld), 3. Csukló és gyakorlat (A buszokról – sötétkék), 4. Vörös számtan (A trolibuszokról – piros), 5. Mélyföld (A metrókról – királykék). Olvasható egy az egyben is, mint város-regény, közlekedés-regény, de mégis inkább képeskönyvként működik. Lapozgassuk, mint a Tolnai Világlexikont. Amolyan vasárnapi könyv. Örömködjünk vele. A betűméret lehetne nagyobb, de nyilván drága volt a vastag, színes papír.

Az első oldalakon Demszky Gábor főpolgármester, Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes és Dr. Kocsis István, a BKV Zrt. Vezérigazgatója köszönti az olvasót. Ezeket lapozzuk át nyugodtan, ugorjunk rögtön az előszóhoz, melyből megtudjuk, hogy a fővárosi közlekedésben a „kezdeti kulcsfigura a révész volt”. Majd jöttek a konflisok, fiákerek. A Carolina nevű hajó pedig 1820-tól úsztatta az utasokat a Vigadó tértől, a Batthyány terén át (amit Bomba térnek hívtak) egészen Óbudáig. Aztán begurultak az omnibuszok: emeletesek, soklovasok is. Az utolsó menetrend szerinti járat 1929-ben közlekedett Budán. Talán Krúdy Gyula is rajta volt, ökörvérszínű mellényében, éjfekete frakkban, szivarzsebében Budapest-kiskanállal.

Aztán a villamosság mindent elsöpört, hatalmas gépszörnyek kapcsolták fel a fényt a budapesti éjszakában. 1887-ben elindult az első villamos a Nagykörúton, de nem vitte túlzásba, hiszen a Nyugatitól csupán a Király utcáig közlekedett. Villanyváros lettünk, neonkockákkal és kávéillattal. S nem sokkal később: földalattival, amely „a kontinens első ilyen járműve”. Volt időnk ennek örülni, hiszen a következőre hetvennégy évet kellett várni.

Nézzük a képeket. Nézzük a gépeket. Mándy Iván is elmosolyodna, ha látná, mennyi figyelmet kap egy-egy jármű. Szinte érezzük, ahogy hangokat ad a guruló (fém)testek lelke.

Vannak sértett gépek is persze. A forgalomból korán kivontak. Mint az egyik bájos lúzer, az ún. Hungaroplan villamos (élt: 1988-2006), mely joggal jelenthetné fel Minden Sárga Sárkányok Uránál Legátot, aki egyszerűen rondának titulálta. Ami ronda, az a Combino: maradjunk ennyiben.

Tervezhető volt a jövő: szokták mondani. Kádár idején nem fulladtunk még bele a füstbe, fillérekbe került egy-egy jegy, feleannyi autó sem volt stb. S a zajban még hallottuk, ha csilingelt a villamos vagy a lelkiismeret. Na de most már elhatárolódom önmagamtól: a nosztalgia túlpörgetheti a képzeletet. Mégis tény, hogy bár nem kis áron, de harminc éve, 1979-ben, még kolbászból volt a kerítés a BKV körül: „Tizenhat munkásszálló (összesen 1660 férőhellyel) volt a birtokában, de tíz saját óvodával, hat bölcsődével (727, illetve 256 férőhely) és hat üdülővel (ebből kettő gyermeküdülő), valamint sporttelepekkel, csónak- és síházakkal, sőt még balatoni vitorláskikötővel is rendelkezett. Ezek mellett saját egészségügyi apparátust működtetett, amely a társaság központi rendelőintézetében (az ún. egészségügyi kombinátban), illetve huszonkét üzemorvosi rendelőben végzett gyógyító munkát. Természetesen az üzemi étkeztetés – nyolc konyhával és 51 tálaló étteremmel – is kiemelt szociális feladatnak számított, 1979-ben már több mint másfél millió ételadagot szolgáltak ki úgy, hogy a 10 forintos adagonkénti árból ötöt a vállalat fizetett.”

Jut eszembe: recenzióm állhatna csupa adatból is. Mert az is van itt bőven: Legát helyt állt az adathalász szerepében.

Nem hagyhatom ki igazi import édességünket. Drága díszdobozunkat. A mítoszromboló módon (2008-ban, 60-as számmal) a villamosok családjába kényszerített, nagyképű Fogaskerekűről beszélek. A grazi csemege hamar magyar lett. No meg hetyke és vidám, mint egy kirándulós kosár. Budai piros, budai fehér. „Ha majd menni kell a mennybe, vele mennék” – szokta volt mondani a budai Dédim is.

Kevésbé ismert, hogy 1933-tól 1944-ig igenis volt trolink. Csigalassú, sárga és szürke, de a miénk. Inkább csak azt tudjuk, hogy ’49-ben, kerékig vörösben, Sztálin 70. születésnapján, nagyobb kapacitással, újraindultak a trolik. Sokan megszerették őket, még ha nem is mindenki tudta, hogy miért: „Jómagam is előnyben részesítem a trolibuszt az autóbusszal szemben, mert esztétikailag szebb közlekedést biztosít” – mondta meg az überfrankót egy külföldi, vezető elvtárs 1960-ban. 1979-ben pedig (a 80-as és a 81-es trolikon) a kalauzok végre leülhettek.

Nem csak nosztalgiára jó ez a könyv. Dühönghetünk, s ötletelhetünk is általa. Régi rögeszméimet is előhozta. Például azt, hogy a Móriczon lévő gombát újítsuk fel, fessük le sárga-fehérre, mint a villamost, s a tetejét körben üvegezzük le, nyissunk ott egy körpanorámás Körtér presszót, alakítsunk ki szeparékat, elhúzható ajtókákkal, súlyos, vörös függönyökkel. Az autó(uta)kat pedig dugjuk szépen a föld alá. Aktuális a kérdés, hiszen szinte mindenki zöldnek (is) vallja magát: miért nem jár éjjel-nappal a metró? Az éjszakai metrópótló buszok zajától és benzingőzétől megkímélve ezzel az amúgy is ideggyenge budapesti népet. Buszokra csak a hegyekben lenne szükség. Miért nincs mindenütt villamos-, HÉV- vagy trolivonal?

Szívszorító a könyv vége. A 4-es metróról szól ugyanis. Majd biztos születik egy kötet, valami ilyesmi címmel: A 4-es metró 4 évtizede. S sajnos ebben semmi demagógia, hiszen kígyózöld metrónk első terve 1972-ben készült el. Én kérek elnézést.

Kapcsolódó cikkek


nyomtat

Szerzők

-- Pollágh Péter --


További írások a rovatból

Tudósítás a "Szaporodnak a jelek" című Esterházy-konferencia első napjáról
irodalom

Kritika Élő Csenge Enikő Apám országa című kötetéről
Elisa Shua Dusapin Tél Szokcsóban című kötetéről

Más művészeti ágakról

Schein Gábor Apa átváltozott című könyvéről (Pagony, 2024, Budapest)
Margherita Vicario: Gloria! - XXII. Olasz Filmfesztivál - MittelCinemaFest 2024


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés