film
Keleti filmet általában azért nézünk, mert azt reméljük, hogy számunkra nem mindennapi, de látszólag működőképes filozófiával szembesülünk, vagy hogy a saját problémáink egy más értelmezését kapjuk. Itt ilyesmiről szó sincs, s ennek valószínűleg két forrása van. Az első társadalmi eredetű. A globalizációs folyamatok miatt Kína ma már kevésbé egzotikus számunkra. Ebben megerősített egyik ismerősöm is, aki Kínában tölötött pár hónapot. Azt mondta, hogy ő sokkal több élő tradícióra számított, mint amit ott látott. A másik ok az, hogy a film formailag, filmnyelvét tekintve sem keleties. A zene, sőt, még a dramaturgiai is európai mintákat követ. Ezt nem mint negatívumot, hanem inkább mint tényszerűséget említem.
Az egyetlen, ami kissé meglepő, hogy a társadalmi pólusok között sokkal nagyobb a távolság, mint errefelé. A pekingi biciklista az ellentétek filmje. Tanúi lehetünk annak, mi történik akkor, ha két elszigetelt réteg pillanatokra összesúrlódik, és szikrákat szór.
A legélesebb konfliktusok a fiatalabbak között vannak. E tekintetben is szemben állnak az öregekkel, akik békés nézőként helyezkednek el ebben a számukra érthetetlenül megváltozott világban. Tényleges, eleven kapcsolat nem alakul ki. A kommunikációs gátak nehezen áthidalhatóak.
Ki kinek a tetteiért tartozik felelősséggel? A film azt sugallja, hogy legfőképpen a saját tetteidért felelsz, de néha, ha nem látsz bele a valóság felgöngyölíthetetlen szálainak kuszaságába, még azokért se.
A pekingi biciklista által ábrázolt modern társadalomban nincsen periféria, mert tulajdonképpen mindenki perifériára szorult. A filmben erős a karakterábrázolás, és szerencsére nem a dialógusok viszik a prímet, még csak nem is a folytonos akciókra van bízva ez a szerep, hanem arra, hogy a figurák nagyon is élőnek tűnnek, és a helyszínek is hitelesnek hatnak. Jól komponált képek szerepelnek, kicsit furcsállottam azonban, hogy néhány nappal fényképezett jelenetben erőtlenek és fakóak voltak a színek.
A filmet, ami a 2001-es Berlini Nemzetközi Film Fesztiválon a zsűri Ezüst Medve díja mellett az Új Tehetség díjat is elnyerte, a Távol-keleti Filmfesztivál keretében láthatják.
Vetítés időpontja: November 17. (hétfő) 18 óra
Helyszíne: KINO
A pekingi biciklista (Beijing Bicycle)
Színes francia-kínai-tajvani dráma, 110 perc, 2001.
Rendező: Xiaoshuai Wang
Forgatókönyvíró: Peggy Chiao, Hsiao-ming Hsu, Xiaoshuai Wang
Szereplők: Lin Cui, Bin Li, Xun Zhou, Yuanyuan Gao, Shuang Li, Lei Liu, Jian Xie