film
Több szempontból is kapóra jött hát a Marvel fejeseinek a még a vietnámi háború idején kitalált, eredetileg antikommunista színezettel bíró híró, Vasember, polgári nevén Tony Stark. A karakter 1963-as születése óta számos jellembéli változáson átesett fegyvergyáros története egyrészről könnyűszerrel és kiválóan átültethető napjainkba (Stark Vietnám helyett Afganisztánban kapja a majdnem halálos repeszt), másrészről nagyszerű alkalmat biztosított a csökkenő képregény-eladások apropóján terjeszkedni kénytelen Marvel-birodalom filmpiaci debütjéhez. Az óriási tét – amely nem csak presztízsben, de a 140 millió dolláros költségvetésben is tetten érhető – ellenére a firkamágnások az eddig színészként (Ronda ügy, Nagyon vadon) és rendezőként (Pofozó pénzmosók, Zathura – Az űrfogócska) semmi különösebbet nem produkáló Jon Favreau kezébe adták a karmesteri pálcát, aki anyagi szempontból maradéktalanul meg is hálálta a nagylelkű gesztust.
A film egyik kisebb szerepében (amely a képregényben sokkal hangsúlyosabb) maga is feltűnő direktor először ugyanis patinás szereplőgárdát toborzott a projekthez, majd sokak meglepetésére összehozta az utóbbi évek „legkúlabb” szuperhős moziját. Noha rejtély, hogy egy olyan Oscar-díjas színésznő, mint a még mindig bájos Gwyneth Paltrow, miféle kihívást lát egy tavaszi blockbuster harmadrangú szerepében (Pepper Pots, a mindenes titkárnő), alakítására, csak úgy, mint a kétszínű Obadiah Stane-t megszemélyesítő Jeff Bridges-re, nem lehet panasz. A nem is oly rég még szomszédja gyerekszobájában héderelő, majd a Sunset Boulevard közepén hallucinált patkányokkal hadakozó Robert Downey Jr. pedig tökéletes választás volt az iszákos nőcsábász Stark szerepére. Kitűnően hozza a figurától elvárt magabiztosságot, megfelelően sármos, továbbá képes nem kevés humort csempészni még ebbe a sokszor oly sótlan műfajba is. Ennél több nem is kell, hiszen minden másra ott a hiper-szuper, nem csak mesterséges intelligenciával, de humorérzékkel is felvértezett csúcsszámítógép, ami nem ismer lehetetlent. Jóvoltából Downey Jr. nem csak „civilben”, de páncélja mögé rejtőzve is simán elviszi a hátán a filmet.
Pazar trükkök, impozáns technológia és ütős dumák jellemzik A Vasember első színrelépését, s mindennek sajnos a cselekmény látja kárát. Persze nem lehet minden képregényfilmet oly művi gondossággal kidolgozni, mint Christopher Nolan teszi ezt dramaturgiában is erős Batman-filmjei esetén, de megpróbálni azért meglehetett volna. A vasember forgatókönyve egyenetlen, így míg a figurák bemutatása, majd Stark fogsága részletes és érdekes (na meg persze hosszú), addig az akció-szekvenciák (főként a filmvégi Vasember-Vasmángor ütközet, mert az afgánok lezúzása még csak-csak rendben van) kissé elkentek. A valódi gonoszt felfedő fordulat is túlontúl kiszámítható, ám ezen javít valamelyest, hogy Favreau végül nem használja ki a romantikus vonalon adódó, nyilvánvaló potenciált. Na meg persze az, hogy minden jóravaló tanács és hasznos píárérdek ellenére Stark a film végén mégiscsak felfedi vasember kilétét. Félre hát a kifogásokkal, egy igazán ütős és tesztoszterondús mozihoz nem kell ennél több, legfeljebb némi extra, hogy a fordulatokat és beszólásokat már kívülről fújó rajongók is újra látni akarják a filmet.
A stúdió ennek megfelelően rendesen meg is pakolta (egytől-egyig magyar felirattal ellátott!) extrákkal a kétlemezes kiadást. Az első korongon a film mellett megtalálhatjuk még a kivágott és kibővített jeleneteket. Többségüknél érthető is, miért nem kerültek be a végső változatba, de a stewardessek speciális szolgáltatásait-, valamint a dubai partit bemutató szekvenciákat azért nem érdemes kihagyni. A másik korong valódi csemege a Vasember-rajongótábornak. A 108 perces werkfilm hét kisebb részben került fel, és tényleg minden részletre kiterjedően bemutatja a kulisszák mögött zajló munkát. Képregényrajzolóktól a fegyverszakértőkig mindenki szóhoz jut, és mindent megtudhatunk a Vasember-öltözetről is. 6 külön kisfilm hivatott bemutatni a központi karaktert, és részletes betekintést kapunk a trükk-felvételek megoldásaiba is. A Durr, durr és csók után újra láthatjuk azt is, hogy viselkedik Robert Downey Jr. egy próbafelvétel során, s végül – a kötelező képgaléria mellett – még megnézhetünk egy kifejezetten szellemes ál-híradórészletet a film ál-előzetese kapcsán. Míg a film rendkívül szórakoztató, de azért közel sem tökéletes, addig a duplalemezes DVD nem igen hagy kivetnivalót maga után.
A Vasember (Iron Man)
Színes amerikai fantasztikus akciófilm, 126 perc, 2008.
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott.
Rendezte: Jon Favreau
Szereplők: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Jeff Bridges
DVD-n forgalmazza: InterCom