art&design
2008. 10. 26.
Feje tetejére állt világ
"Camera Obscura" rendezvénysorozat a Magyar Fotográfusok Házában

Körülvesz, bekebelez minket a technika. Már senkit sem zavar, ha nem érti, miként működnek a konyhájába újonnan beplántált masinák, elég ha végzik a dolgukat szorgalmasan. Ez valahol a descartes-i filozófia halálának kora, ahol már lehetőség sem adódik megérteni az egyes összetevőket. Éppen ezért üdítőleg hat, ha valami végletesen egyszerű szerkezetet láthatunk sokféleképpen működni. Márpedig a camera obscurát mindenki számára érthető módon lehet definiálni pár szóban: egy lesötétített, zárt térrész, amelyen valahol található egy apró lyuk (esetleg több apró lyuk). A lyukon keresztül beözönlő fénysugaraknak hála, megjelenik a tárgy (vagy térrész) falán a külvilág fordított képe. Ez a világ egyik legegyszerűbb optikai eszköze. Az eszköz több évszázados hagyományokra tekinthet vissza, Leonardo is foglalkozott a témával.



Különböző performanszok is szerepelnek a programban. Nekem a legbarátságosabban a Hólyagcirkusz Társulat (pl: október 25-én) neve csengett, akik megajándékozták már a közönséget pár nyomasztóan bájos darabbal a Merlin színházban.
Mindenkinek érdemes legalább egyszer ellátogatni a Mai Manó Házba (legfőképpen hétvégén): fotózás iránt érdeklődőknek vagy csak szimplán kiváncsi lényeknek, mert tényleg újszerű szemlélettel gazdagodhatunk.
"Camera Obscura" rendezvénysorozat a Reneszánsz Év keretében
Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Galéria
Budapest, Nagymező utca 20.
További írások a rovatból
Megnyitószöveg blanche the vidiot és Palik Eszter "Norma" című kiállításához
A Köddé vált jégtenger – Kortárs reflexiók Caspar David Friedrich művészetére című kiállításról
Más művészeti ágakról
Kritika Horváth Viktor A Júdás-terv című regényéről