irodalom

Április 14-én ünnepelné Esterházy Péter a hetvenötödik születésnapját. Ennek emlékére a MIBA alapítvány sajtótájékoztató keretében számolt be az Esterházy ház átalakításának körülményeiről és a jövőbeli céljaikról. A tájékoztatót Vámos Miklós és Dragomán György tartották, de a kuratórium többi tagja, illetve Esterházy György is jelen volt a rendezvényen.
A sajtótájékoztatót Vámos Miklós kuratóriumi elnök nyitotta meg, aki elmesélte az alapítvány létrejöttének körülményeit, illetve beszélt az Emőd utcai ház történetéről, jelenlegi helyzetéről és felújítási munkálatairól, valamint a jövőbeli célokról is. Az Esterházy alkotóház a svájci alkotóházak mintájára lesz kialakítva, de Vámos Miklóst idézve: „házilagos” módon.
Az Emőd utca 20. számú ház 1957-ben került az Esterházy család birtokába. Az eladásra hirdetett házáról az alapítvány Esterházy Marcell Facebook-posztján keresztül értesült. Dragomán György vetette fel az ötletet, hogy a Thomas Mann házhoz hasonlót kéne kialakítani; ezt a kezdeményezést az Esterházy család is támogatta. A ház megvételével a fő probléma az üzemeltetés volt, és az ezzel járó kiadások. Ennek érdekében jött létre az alapítvány, melynek Vámos Miklós és Dragomán György mellett Daniel Kehlmann a harmadik alapító tagja. A ház végül februárban került az alapítvány tulajdonába.
Az alkotóház létrejöttéhez rengetegen ajánlottak különböző segítséget és adományt. A megközelítőleg száz névből Vámos Miklós kiemelte Visky András író nevét, aki egy millió forinttal járult hozzá a munkálatokhoz, de emellett elhangzott Szabó Levente építész, Unger Zsolt, Illés Gábor, Kovács Márton pék és Szepesi László neve is, a fontosabb támogatók között.
A ház felújítása jelenleg is zajlik. A két fürdőszoba miatt a ház maximum két vendéget tud majd egyidejűleg fogadni. Várhatóan legkorábban szeptembertől lesz alkalmas a ház a vendégek fogadására. A jövő évtől pedig pályázatot lehet majd benyújtani az egy hónapos tartózkodásra.
Az alapítvány elsősorban olyan vendégeket szeretne meghívni az alkotóházba, akiket a barátaiknak tekintenek, például a külföldi fordítóikat, de magyar szerzőket is szívesen fogadnak majd. A két vendég elszállásolása mellett a ház földszintje irodalmi intézményeknek fog otthont adni: író-olvasó találkozók, kiadói rendezvények, könyvbemutatók stb. Vámos Miklós minimum havi két irodalmi rendezvényt említett, amit az alkotóházban rendeznének meg. A 21. Század Kiadó nyitja majd az irodalmi rendezvények sorát az új alkotóházban.
Vámos Miklós Dragomán Györgynek adta át a szót, aki azzal kezdte, már egy nagyregénynyi idő is eltelt azóta, hogy Esterházy utoljára abban a házban dolgozott. A Balzac-házat említette, mint ihletést, amelyről érdekességként elmesélte, egy magyar származású ember magánvagyonból finanszírozta, hogy fenn tudjon maradni. Feltette a kérdést, hogy mi is lesz a haszna egy ilyen alkotóháznak a jövőre nézve, majd a saját kérdésére válaszul elmesélte a Helsinkiben való két hónapos tartózkodását, ami akaratlanul is kihatott a későbbi alkotásaira, hiszen azóta több művében is szóba került Helsinki vagy a finn gasztronómia. „Amikor az ember ott van egy helyen, akkor visz is valamit és hoz is valamit” – foglalta össze Dragomán. Bíznak abban, hogy az Esterházy ház is hasonlóképpen tud majd működni és hatni az ott lakókra.