bezár
 

gyerek

2024. 11. 22.
Lezárult a X. Rajzfilmünnep programsorozata
Marék Veronika kapta a Magyar Gyermekkultúra Mestere Díjat
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Lezárult a X. Rajzfilmünnep programsorozata 2024. november 17-én este ért véget a jubileumi, X. Országos Rajzfilmünnep, amely mostanra az egyik legnépszerűbb magyar kulturális fesztivállá nőtte ki magát. Az eseményen rekordszámú helyszín, összesen 300 közösségi tér, könyvtár, művelődési ház, óvoda és iskola vett részt és 1300 filmvetítés történt. Több tízezer látogató csatlakozott a háromnapos fesztiválhoz, amely a közösségépítést és a magyar animáció ünneplését helyezte a középpontba.

A fesztivál kiemelkedő eseménye a Magyar Gyermekkultúra Mestere Díj átadó ünnepsége volt. Az Országos Rajzfilmünnep csatlakozott partnerei körében tartott szavazás alapján Marék Veronika, József Attila- és Janikovszky Éva-díjas író és grafikus vehette át az elismerést. Marék Veronika generációk számára meghatározó mesekönyvek, rajzfilmsorozatok, rádió- és televíziós játékok alkotója, akinek művei a magyar gyermekkultúra maradandó értékei közé tartoznak. A díjat a budapesti Marczibányi Téri Művelődési Központ kamaratermében adták át 2024. november 16-án.

prae.hu

Az ünnepséget Szabó Gergő, az Országos Rajzfilmünnep programigazgatója nyitotta meg, majd M. Tóth Géza, a Rajzfilmünnep alapítója méltatta Marék Veronika munkásságát, kiemelve annak generációkon átívelő hatását. A díjátadón felszólalt Rubovszky Éva, Jankovics Marcell özvegye és a Rajzfilmünnep fővédnöke, aki személyes hangvételű beszédében mesélt a díjazottról és a gyermekkultúra jelentőségéről. A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. képviseletében Cséplő Petra a Zsolnay gyár és a magyar mesehagyomány kapcsolatáról beszélt. Ezt követően a díjat, amely a Zsolnay Porcelánmanufaktúra különleges, eozinmázas „Labdázó kisfiú” kisplasztikája, Őrsi Gergely, II. kerületi polgármester adta át Cséplő Petra és M. Tóth Géza közreműködésével. A díjátadó után az érdeklődők ingyenes vetítésen, Marék Veronikával együtt élvezhették a Boribon meséiből készült rajzfilmsorozatot.

A Rajzfilmünnep idei tematikája, a „Népek meséi", a különböző kultúrák történeteinek bemutatására fókuszált. A fesztivál programjában szerepeltek olyan klasszikus alkotások, mint a János vitéz, a Szaffi, valamint a kortárs magyar animáció kiemelkedő művei, például a Kojot négy lelke és a Toldi. A rendezvény a helyi közösségek aktív részvételére épített, több mint 500 kísérőprogrammal – bábelőadásokkal, gyerekkoncertekkel, rajzversenyekkel és néptáncbemutatókkal – gazdagítva a kulturális kínálatot. A fesztivál rajzversenyére ezúttal is rengeteg csodálatos, kreatív alkotás érkezett az ország minden tájáról. A helyszínek által beküldött rajzokból közönségszavazással került ki a három díjazott.

Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága által védnökölt fesztivál egyre nagyobb figyelmet kap a határon túli magyar közösségekben is. A Rajzfilmünnep célja továbbra is a családok és generációk összekapcsolása, valamint a magyar animációs kultúra értékeinek bemutatása, amelyet a résztvevők idén minden korábbinál lelkesebben fogadtak.

Kép forrása: Varga Miklós | Rajzfilmünnep, illetve Pagony

nyomtat

Szerzők

-- Kovács Petra --

2002-ben született Sepsiszentgyörgyön. 2024-ben végzett a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen, ahol magyar nyelv és irodalom mellett világ- és összehasonlító irodalmat hallgatott. Jelenleg Budapesten él, és az ELTE esztétika mesterképzésén tanul. Többnyire tudósítást, recenziót és kritikát ír.


További írások a rovatból

A 2024-es Aranyvackor pályázat díjátadójáról
Az Ugyanakkor, ugyanott című kiállítás megnyitójáról

Más művészeti ágakról

Rich Peppiatt: Kneecap – Ír nemzeti hip-hopot!
Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről
építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
Matthäus Wörle Ahol régen aludtunk és Miklós Ádám Mélypont érzés című dokumentumfimje a 21. Verzió Filmfesztiválon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés