bezár
 

film

2023. 03. 16.
Laci és Anikó szerencséje
Kálmán Mátyás Fortuna vendégei című filmje a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Sommás társadalomrajz, szerelmes sztori túl az ötvenen és mindannyiunk kíváncsiságát kielégítő dokumentumfilm a skandináv lottó főnyereményét „megütő” házaspárról a 2010-es évek Magyarországán.

Laci és Anikó 2013-ban 636 millió forintot nyert a skandináv lottón. A mindenki által vágyott nagy gazdagság az ő esetükben nem a kapzsiság és az élvhajhászás, hanem az önuralom és az önmegtartóztatás története. Kálmán Mátyás filmrendező négy éven keresztül kísérte figyelemmel a győri, középkorú házaspár életét, akiknél – a cím szerint – látogatást tesz Fortuna. Ez találóan fejezi ki az esetlegességet, kiszámíthatatlanságot, sorsszerűséget, mindazt, amivel a párt a nyeremény szembesítette. Kálmán érzeteket, jelenségeket vizsgált, oknyomozói következetességgel, riporteri fegyelemmel. A dokumentumfilmest a narratíva építése, a vágás és a szerkesztés mutatja meg, hangját nem halljuk, őt magát nem látjuk, de érezhető jelenléte.

prae.hu

A filmidő hetvennégy perce alatt a háttérben látjuk folyni azt az életet, amelyet a lottóvagyon segítségével Laci és Anikó élni tudnak. A nagy házat, a nyaralót, a kerti medencét, a saját autót, sofőrrel. Érzékeljük, hogy a könnyű gazdagodás ellenére hőseink megőrzik eredeti személyiségüket, csak azokat a tárgyi szükségleteiket elégítik ki, amelyeket eddig is szerettek volna, ám nem volt rá lehetőségük. De mi történik velük azután, amikor tulajdonképpen mindenük meglett, amire vágytak? Tudják-e biztosan, mi volt a vágyuk tárgya? Ismerték-e valóban és mélyen az igényeiket? Tudnak-e együtt fejlődni?

2

A film középpontjában valójában Laci és Anikó kapcsolata áll. Beszélnek a problémáikról, érzéseikről, egymáshoz való viszonyukról. Mindkettőjük számára fontos a család. Lányukat az első képkockák tanúsága szerint férjhez adják. Az új élethelyzet a házaspár tagjait különböző következtetésekre vezeti, eltérő irányba indítja. Anikó vállalkozni kezd, kávéházat nyit lánya és veje segítségével, olyat, amelyben nem lehet alkoholt kapni. Ingatlanokat vesz, a balatoni nyaraló lesz az öröme, különböző befektetési papírokat vásárol, amelyekből jó néhány veszteségesnek bizonyul, mindemellett jótékonykodik. Férje azonban, akivel 17 éven át együtt élt a szegénységben, aki segítette őt pánikbetegsége idején, nem tudja követni őt. Kíséri ugyan a médiaszereplésekre, egyetért a jó célokkal, de a vállalkozásoktól, befektetésektől idegenkedik, a kávéház megnyitása már meghaladja erejét, ivásba menekül. Végül elvonókúrát vállal és eltávolodik feleségétől, aki nem érti, hogy jóakaratára miért mindig ellenséges megnyilvánulás a válasz a férfi részéről. Laci az első pillanatoktól utazni szeretett volna feleségével kettesben, egyáltalán nem értette, hogy miért vettek e helyett több lakást, amelyekben idegenek laknak, és hogy miért nem vették figyelembe soha az ő kívánságát.

A rendező, miközben ilyen közel tud kerülni szereplőihez, nem feledkezik meg a lottónyertesek szenzációt keltő történetéről sem, vagyis arról, hogy ezeknek az embereknek a rájuk háruló kéretlen figyelemmel is meg kell küzdeni (bulvársajtó-megjelenések, kereskedelmi televízió folyamatos jelenléte, róluk készült színdarab, rádióinterjú). A Fortuna vendégei tudósít az öncélú, szenzációhajhász médiafigyelemről, és ki nem mondottan is érzékelteti, hogy mennyire kiszolgáltatott a kisember a „negyedik hatalmi ágnak”.

A film az élet egyszerűségét, a megélt pillanatokban rejlő teljességet hangsúlyozza. Szereplőivel arra keresi a választ, hogy mi a boldogság, hogyan működnek a vágyak. Két ember személyes küzdelmét mutatja meg, akiknek a gazdagodás sikeres fejlődéstörténetté válik egyben. A Fortuna vendégei példázatként is nézhető, amely nem csak róluk, a nyertesekről, hanem mindannyiunkról szól.

Fortuna gyermekei (Paying a Visit to Fortuna) – magyar dokumentumfilm, 74 perc, 2022. Rendezte: Kálmán Mátyás. Operatőr: Kálmán Mátyás, Szemerey Bence, Somogyvári Gergely, Lovasi Zoltán, Bántó Csaba. Vágó: Mógor Ágnes, Sass Péter, Ivor Sonje. Író: Kálmán Mátyás. Zeneszerző: Matej Merliæ. Hangmérnök: Luka Gamulin. Producer: Kálmán Mátyás, Horváth-Szabó Ágnes, Bojan Kanjera, Tibor Keser.

A cikkben felhasznált képek a BIDF hivatalos weboldaláról származnak

nyomtat

Szerzők

-- Varga Kinga --

Varga Kinga az ELTE-BTK Irodalomtudományi Doktori Iskolájának doktorjelöltje. Témája az Édes Anna színpadi feldolgozásának összehasonlító vizsgálata. Szabadúszó kulturális újságíró. Színház, film és irodalom határterületei vonzzák.


További írások a rovatból

A filmek rejtett történetei a BIFF-en
Matthäus Wörle Ahol régen aludtunk és Miklós Ádám Mélypont érzés című dokumentumfimje a 21. Verzió Filmfesztiválon
Interjú Szilágyi Zsófia filmrendezővel Január 2. című filmjéről
Újra nagyvásznon Tarr Béla Panelkapcsolat című filmje

Más művészeti ágakról

Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről
építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
Megjelent a szerző emlékiratainak folytatása, A másik egy


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés