gyerek
A rendezvény kettős apropója, hogy május 14-én lesz a Nemzeti Örökség Intézete által indított Történelmi és Nemzeti Emlékhelyek Napja országos programsorozat, május 15. pedig a társadalom alapintézménye, a család tiszteletére, az ENSZ Közgyűlése által 1993-ban meghirdetett nemzetközi nap. E két jeles nap alkalmából olyan programokkal készülnek, amelyek egyrészt bemutatják a nemzeti könyvtárt és kincseit, másrészt tartalmas időtöltést biztosítanak az egész család számára.
A látogatók bejárhatják a könyvtár emeleteit, kalandozhatnak a sötét raktárakban, kurátori vezetéssel megtekinthetik a Himnusz, a Szózat és a Nemzeti dal kéziratai ihlette és a történetük köré épített kiállítást. Az eredeti Landerer és Heckenast-nyomdagépen az érdeklődők saját kezűleg nyomtathatják ki a Nemzeti dalt. A kézműves sarokban óriás kirakók, a könyvtár gyűjteményeiben megtalálható ismert plakátokból, fotókból könyvjelző- és hűtőmágnes-készítése, valamint diafilmvetítés várja a gyerekeket. A restaurátorok közreműködésével az érdeklődők megnézhetik, hogyan lehet pótolni a papír hiányzó részeit, miként dolgoznak a könyvdoktorok, milyen eszközöket használnak a könyvek lapjainak kiegészítésére.
A digitalizáló műhelyen belül a fotósátor és a robotszkenner bemutatóján a vendégek megismerhetik az érzékeny, állományvédelmi szempontból kiemelt figyelmet igénylő dokumentumok digitalizálásának lépéseit. A vállalkozó szelleműek egy-egy előkészített dokumentum vagy épp saját rajzuk digitális kópiáját is elkészíthetik. Minden korosztály számára izgalmas lehet a digitális puzzle, valamint a bejárati szinten látható újragondolt és interaktívvá vált könyvtártörténeti kiállítás.
E tárlattal szemben egy több mint nyolcméteres interaktív érintőképernyőn egyszerre többen is böngészhetik a nemzeti könyvtár történetét. A képernyőkön szemléletes módon, különböző méretű és kialakítású katalógusfiókokat megérintve, mintegy kihúzva azokat jelenik meg a bibliotéka története idővonallal, fotókkal, sajtóhírekkel, anekdotákkal, kiegészítő látványelemekkel.
A négyzetes kép forrása: Országos Széchényi Könyvtár facebook oldala