bezár
 

irodalom

2022. 03. 11.
Bűnös, bűnrészes vagy az események áldozata?
A hazai szervek felelősségének dilemmája a magyar zsidóság katasztrófájában
Tartalom értékelése (3 vélemény alapján):
A Hogyan Történt? Munkácsi Ernő visszaemlékezése, melyben a magyar holokauszt alatt megosztó szerepet betöltő Zsidó Tanács tevékenységét tárja fel, 1947-ben jelent meg. Sikeres, 2018-as, angol nyelvű kiadását követően idén ismét kiadják magyarul, azonban új formában válik elérhetővé az olvasók számára. Ezért szervezett az ELTE RC2S2 kutatócsoportban működő Digital Lens projekt csapata találkozót a könyv áprilisi megjelenése előtt. Ennek keretében Laczó Ferenc történésszel zajlott online beszélgetés, akit kutatói pályájáról, az általa írt bevezetőről, annotálási munkájáról és magáról a könyvről kérdeztek. 

A második világháború egyik tragédiájaként tömérdek magyar zsidó került náci táborokba, amelyeket soha nem hagyhattak a hátuk mögött, vagy csak rettentő traumák által sújtva. Azok, akik Magyarországra érkeztek vissza, nemcsak életük újrakezdésének nehézségeivel szembesültek, hanem a hatósággal szemben elvesztett bizalom érzésével is. Itt a könyv nézőpontjából a Zsidó Tanácsok (németül: Judenräte) kapnak központi szerepet. Közel 150 ilyen tanácsot hoztak létre 1944-ben a nácik és magyar szövetségeseik itthon, melyeket a magyar kormány hamarosan jogilag is megerősített. Ezeket a zsidóság ügyeiért felelős hatóságként definiálták, posztjaikat a zsidó értelmiség rangos tagjai foglalták el. Kapcsolattartó funkciójukat tekintve ideális esetben a német szervekkel kötötték volna össze a magyarországi zsidóságot. Ezek közül a legjelentősebb a Budapesten működő Magyarországi Központi Zsidó Tanács volt. A Tanácsnak olyan vádakkal kellett szembenéznie a későbbiekben, mint hogy behódolva a náci birodalomnak nem figyelmeztette a közösséget, így bűnrészesévé vált a  népirtásának, amelyet a magyar zsidóságnak kellett elszenvednie.

prae.hu

aa Laczó Ferenc

Mind a maga, mind a Tanács cselekedeteit igyekezett megmagyarázni Munkácsi Ernő (1896-1950), a magyar zsidó elit kiemelkedő tagja, aki az említett Központi Zsidó Tanács főtisztségviselőjeként tevékenykedett a nyilasok hatalomátvételéig, amikor is bujkálni kényszerült. A haláltáborok felszabadítását követően is a zsidó közösségen belül vállalt pozíciót egészen haláláig. Könyve a zsidó tanácsok háború alatti pozícióját, struktúráját, cselekedeteit jeleníti meg, amit belső szemlélőként tapasztalt meg.

Ebben a történeti kontextusban foglal helyet a beszélgetés. Laczó kiemelte, episztemológiai szempontból mennyire fontos, hogy Munkácsi nem csupán feldolgozta a könyvben primer történelmi forrásként hivatkozott dokumentumokat, hanem korábban előállításukban is közreműködött. Vajon ez a fajta kettős mesélői szerep milyen ellentmondásokat eredményez? Hogyan vélekedjünk ezek alapján a Tanács pozíciójáról, tevékenységeiről?

Munkácsi Ernőt gyakran a helyzetéből fakadó előny kihasználásának vádjával illetik visszaemlékezése kapcsán. Ez okozza a történészi dilemmát, mely abban rejlik, hogy a szerző résztvevőként, könnyen kontroll alatt tudta tartani azt, ami hangsúlyos az igazság feltárásában. Továbbá a Judenrat bűnösségét abban látják a vádlók, hogy együttműködésükkel negatívan hatottak a magyar zsidóság sorsára. A legfőbb érv a hallgatást és az ennél erősebb tagadást helyezi a kritika fókuszába, mivel sokan lehetetlennek tartják, hogy a Tanács tagjai ne értesültek volna arról, hogy a deportálások kimenetele halálos következményekkel jár. Olyan vádpontok is szerepelnek itt, mint az Auschwitzból hazaérkező jegyzőkönyvek elhallgatása és ezzel párhuzamosan a zsidóság, főként a vidéken tartózkodók deportálása, míg a Budapesten lévő Tanács tagjainak többsége túlélte a tragédiát. Ezt a nézőpontot Hannah Arendt, illetve Raul Hilberg képviselte a legmarkánsabban.

Egy másfajta nézet ebben a dilemmában az, amelyhez a nemzetközi szakirodalom Lawrence L. Langer irodalmár ’Choiceless Choice’ fogalmát társítja. Langer fogalma azt jelenti, hogy a zsidóság olyan áldozati csoport, melyen belül az egyes személyek, ha el is követtek valamit, az nem saját választásuk volt, hanem egy választás nélküli döntés, melyet a helyzet konstruált meg. Sokan, akik ezt az oldalt képviselik, köztük Munkácsi is, azzal indokolják álláspontjukat, hogy ha máshogy is döntöttek volna, ha figyelmeztették volna a zsidóságot, akkor sem alakultak volna másként az események, így ők a kevésbé rosszat választották, ami a kooperáció volt, mert az reményt jelenthetett a túlélésre. Ez pusztán csak kettő a számos lehetséges nézőpont közül, melyek teljesen, részlegesen vagy akár egyáltalán nem ítélik bűnösnek a Tanács tagjait. Felvetődik tehát a kérdés, hogy ebben a tekintetben vajon lesz-e valaha konszenzus? És a könyv hogyan illeszkedik ebbe a narratívába?

Ebben a vitában valószínűleg nem lehet konszenzusra jutni, és nem is feltétlenül kell. Nina Munkhoz, a könyv szerkesztőjéhez és Csősz László történészhez hasonlóan Laczó azt tartja fontosnak, hogy egyaránt interpretálják a Munkácsi által felhozott érveket és ezek viszonyát a vádlók érveivel. Ezzel megadják a lehetőséget a többnézőpontú eseményértékelésre, nem tendálnak egyik oldal felé sem. Elsősorban az edukációt, az ismeretterjesztést tekintik fő feladatuknak. De mégis, kiket szólítanak meg?

Az egyértelmű, hogy a történészi szakma számára a magyar kiadás újabb diskurzusok elindítására ad lehetőséget a holokausztkutatás témájában. Emellett – habár a könyv nem könnyű olvasmány –  én mégis mindenekelőtt egyetemi hallgatóknak ajánlom, többek között azért, mert izgalmas, hogy korhű dokumentumokon keresztül kapcsolódhatunk a történelmünkhöz és ez alapján ismerhetjük meg a szervezetek felépítését, hierarchiáját. Ugyanakkor ez a memoár mindenkihez szól, aki szeretné a holokausztot jobban megérteni és teljesebb képet kapni róla.

Munkácsi Ernő – Hogyan Történt? Adatok és okmányok a magyar zsidóság tragédiájához című visszaemlékezése 2022. április 16.-án jelenik meg a Park könyvkiadó gondozásában.

 

nyomtat

Szerzők

-- Kende Nikoletta --


További írások a rovatból

(kult-genocídium)
Falcsik Mari My Rocks – 21 történet – 21 angolszász rockdal című kötetének bemutatójáról
Elisa Shua Dusapin Tél Szokcsóban című kötetéről
Antológiákról a Prostor folyóirattal

Más művészeti ágakról

Kurátori bevezető
Az idei Verzión fókuszba kerülnek az anyák küzdelmei
Révész Emese és Sipos Fanni Amíg én oviban vagyok című könyvéről
Révész Bálint és Mikulán Dávid KIX című dokumentumfilmje a 21. Verzió Filmfesztiválon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés