bezár
 

színház

2022. 02. 22.
Az igazi Kinder-meglepetés
Iszméné a Radnóti Tesla Laborban
Tartalom értékelése (2 vélemény alapján):
Az Iszméné című darab, amit Aiszkhülosz, Szophoklész és Euripidész drámái alapján írt a Vadász Esélye produkció, megmutatja Antigoné testvérének, vagyis a címszereplőnek a nézőpontját. Így a Labdakida-ház kihalásának történetét követjük végig, ahogyan a család minden tagja végtelenségig ismételve átkozza a másikat. Az utolsó túlélő, Iszméné, akinek ironikus látásmódján keresztül látjuk az eseményeket a Radnóti Tesla Laborjában Bélai Marcel rendezésében.

Az előadás nyitányában Iszméné (Zádor Fanni) gyerekkorát követhetjük a televízióban. Iszméné hasalva, vágyakozva nézi a képernyőt. Az egész jelenet azt az ellentétet mutatja meg, hogy a felvételen látott gyerek mennyiben üt el a valóságban élt gyerek Iszménétől. Az emlékezésben útkeresés jelenik meg, aminek célja, hogy a családtörténetében megtalálja önmagát.

Szkéné színház

Oidipusz (Kiliti Krisztián) megjelenése a thébaiak előtt, hasonlít egy műsorvezetőjére, amit felerősít a látványtervező (Szőke Zsuzsi) remek választása, hogy flitteres zakóba öltözteti a szereplőt. Izgalmas Oidipusz-figurát láthatunk, és ezt aláhúzza, hogy vaksága nem párosul magas intelligenciával. Az pedig, hogy a leleplezés után, amikor már a vak apját ápolja Antigoné (Nagyabonyi Emese), a tévén bejátsszák a Kinder-meglepetés reklámját, a rendező (Bélai Marcel) zsenialitására vall.  Elképesztő ugyanis, ahogy nemcsak humoros ez a jelenet, hanem mélyebben is értelmezhető, hiszen nem tudjuk, hogy a csokoládéba rejtett játék micsoda, ahogy sokszor az életünk néhány fontos alakulásáról sincs fogalmunk.

Iszméné

A hírnök (Szekeres Blanka) szerepében lévő átmenet jót tesz a darabnak. Az elején még a normalitás uralja, de amikor megtörténik a tragédia, vagyis Oidipusz megvakította magát, amikor hírt hoz, a lehető legmagasabb fokon mutatja be az őrületet. A zsebéből elővett szemgolyó és az arra tett hirtelen reakciója, hogy elkezd enni, előrevetíti az előadásvégi bosszúszomját is.

Mesés Gáspár Teiresziász-alakítása is emlékezetes marad. A vak jós transzvesztita képében jelenik meg. Egyáltalán nem erőltetett módon, hiszen nem mesterkélt gesztusokkal játszik, hogy ez a szerep egyéniségének, személyiségének a sajátja, szinte a pórusaiban érződik. A rendező ezzel is kortárs légtérbe helyezi az előadást, amiben nincsenek tabuk. Ugyanilyen kiemelkedő pillanata az előadásnak, az a jóízlésű paródiajelenet, amikor Polüneikészt és Eteoklészt (András Gedeon) játszó színész piros fényben megvilágítva adja elő, hogy a két testvér között mi zajlik le. Polüneikész pisztolyt tart a másik testvéréhez, miközben a lehető leggyilkosabb arckifejezését mutatja. Eteoklész pedig felemelt kézzel szabadkozik.

A jelmez és látványvilág régies, mégis fiatalos, akár egy jó turkáló. Kiemelném Antigoné öltözékét, ami önmagában is egy harcos alkatra utal – amilyen lázadó a nő maga, illetve Teiresziászt, akinek az öltözetével a jósból egy nyolcvanas évekbeli irodista hölgy lesz.

Iszméné

Ahogy az elején, úgy az előadás a végén is azt a gondolatot veti fel, hogy az ember mennyire vak az életében. Iszméné minden születésnapján elgondolkozik ezen, de nem tud rájönni, hogy hol helyezkedik el ebben a családtörténetben, meghatározza-e a mindennapjait, vagy csak a régmúltban történt paródiának látja. A gondolkodásának se vége, se hossza, csak a neonfény marad és Iszméné, ahogy eltűnik az ismeretlenbe.

A Vadász Esélye produkció – Iszméné
Szereplők:
Iszméné: Zádor Fanni
Antigoné: Nagyabonyi Emese
Oidipusz: Kiliti Krisztián
Kreón: Kozma Gábor Viktor
Iokaszté: Török-Illyés Orsolya
Poüneikész & Eteoklész: András Gedeon
Teiresziász: Mesés Gáspár
Hírnök: Szekeres Blanka
Látványtervező asszisztens: Ágh Barbara
Látványtervező: Szőke Zsuzsi
Zeneszerző: Pásztor Márk m.v.
Dramaturg: Kiliti Krisztián
Technikus: Váradi András
Rendezőasszisztens: Balla Anett
Rendező: Bélai Marcel
Bemutató: 2022. február 10.
Radnóti Tesla Labor
Fotó: Győri Alíz

nyomtat

Szerzők

-- Oláh Péter --

A Károli BTK végzős magyar szakos hallgatója, a Nincs online folyóirat egyik főszerkesztője. Prózákat ír, publikál, többek közt a 168órában, Kalligramban, Magyar Hangban, Népszava Nyitott Mondat irodalmi mellékletében, Újváradban, Új Forrásban, Látóban, 2000ben. Színikritikákat is ír, legutóbbi a Magyar Narancsban jelent meg.


További írások a rovatból

Frenák Pál: Lutte of Birds
Richard Strauss: Ariadne auf Naxos a Bécsi Állami Operaház előadásában
A Nyílt tárgyalás című előadás a Katona József Színházban

Más művészeti ágakról

Vajon tényleg Babits egyik költeménye ihlette Weöres Bóbita-versét?
Benkő Barnabás, Enyedi Zsolt, Hamerli Judit képzőművészek közös kiállításáról
gyerek

Az éven tizedik alkalommal rendezték meg az eseményt
Kritika Biró Zsombor Aurél Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek című kötetéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés