gyerek
Nyáry Krisztián és Fodor Marcsi
A szerzővel és a könyvben szereplő három híres ember rokonával, Mattyasovszky-Zsolnay Zsófiával, Jókay Károllyal és Simonyi Tamással Nyáry Krisztián beszélgetett. A moderátor kérdésére Fodor Marcsi elmondta, hogy vonzalma az életrajzokhoz régi keletű: szerinte nincs izgalmasabb, mint az igaz történetek. A kötetben szereplő emberekről mindenki tud valamit, nevük hallatán él a fejünkben egy kép. Azonban nagyon kevesen vannak, akik valóban ismerik ezeket az embereket, életük fordulatokban, kihívásokban gazdag történetét. A válogatásnál fontos szempont volt, hogy változatos képet mutasson a kötet: szerepelnek benne tudósok, művészek, sportolók egyaránt. A szerző szerint fontos, hogy a mai gyerekek olyan példaképekről is olvashassanak, akiknek alkotásai, felfedezései vagy elért sporteredményei örök értéket képviselnek, amelyre mindig büszkék leszünk.
Mattyasovszky-Zsolnay Zsófia
Mattyasovszky-Zsolnay Zsófia, Zsolnay Vilmos ükunokája elmondta, amiben híres őse igazán kiemelkedő volt, az a kitartása. Meghallotta az idők szavát és kreativitásával, az innovációra való törekvésével valami egészen újat és maradandót alkotott. Jókay Lajos, a modern űrhajósétel feltalálója mezőgazdasági karriert álmodott magának fiatal korában. A huszadik század eseményei azonban más útra terelték: a második világháború után tíz évvel már az amerikai űrkutatási központ chicagói részlegénél űrhajós ételeket fejlesztett. Fia, Jókay Károly elmesélte, hogy édesapja később a mesterséges cukrok kutatásában játszott nagyon fontos szerepet, így amikor Light Colát szürcsölgetünk, ő is eszünkbe juthat.
Jókay Károly
Simonyi Tamás, a szoftverfejlesztő, űrutazó Charles Simonyi testvére többek között a rengeteg olvasással töltött idő és az otthoni ösztönzés meghatározó szerepét emelte ki fivére életútjából. Édesapjuk, Simonyi Károly fontos műve, a Fizika kultúrtörténete meghatározó szerepet töltött be az életükben, a híres programozó maga gondozta a könyv angol kiadását.
Simonyi Tamás
A 20 híresség életútját bemutató kötetben egyes szám első személyben beszélnek a történetek hősei. Ezt eleinte nem így tervezte a kiadó, de a szerző elmondása szerint annyira közel került kutatásai során ezekhez az emberekhez, hogy végül mégis ez a megszólalási forma adta magát leginkább.
A gyerekeknek szóló életrajzi történeteket ott kell abbahagyni, amikor a hősök elérik a célt, amit maguk elé tűztek -
válaszolta a szerző arra a kérdésre, amely a felnőtteknek és a kisebbeknek szánt életrajzi könyvek közötti különbséget firtatta. Nagyon jól illeszkednek a történetekhez Szepessy Zsófia remek illusztrációi is, aki sok apró, fontos részletet elrejtett a hírességeket ábrázoló képeken. Nyáry Krisztián a kötet szervezőelvét, vezérfonalát értelmezve Philip Zimbardót idézte, aki élete nagy részét a döntéshelyzetben, csoportos nyomás alatt hozott rossz döntések elemzésével töltötte, majd 80 éves kora körül kezdte figyelmét az emberiségnek arra a 20-30%-ra fókuszálni, akik extrém helyzetekben is megmaradnak értékeiknél. Fodor Marcsi szerint ez lehet a könyv egyik vezérfonala: a szereplői mind ebbe a kisebbségbe tartoznak, és így alkottak valami igazán világraszólót, ám az odáig vezető út talán ezért sem volt mindig akadályoktól és kudarcoktól mentes.
Fotó: Vörös Szilárd