irodalom
Meseszerű karakterek és helyszínek, mentális problémák kettőse jelenik meg az élet kérdéseit, az útkeresést és az emberek hatalmi viszonyait fejtegető pszichothrillerben. A mindenen átható mesés légkör hétköznapi helyzetekből fakadt, BKV-utazások során megfigyelt emberi vonásokból a szerző sokszor aurát, karaktereket, hangulatokat alkot.
Önmagunk fegyelmezése, a mások feletti uralkodás, egymás kontrollálása és a hatalom központi téma szereplői interakcióiban. Tűpontos archetípusokat vonultat fel, tövig hatol az emberi lélekben. Egy bizonytalan helyzetben vizsgálja a mozgástér nagyságát és az önkontroll problémáját. A könyv moderátora kérdésére, mennyire volt tudatos a műfaj megválasztása, Kertész Erzsi válaszából megtudhattuk, pontosan úgy történt, ahogy az események önkéntelenül sodorják könyvének főszereplőjét, így a regény végleges formája és fő témája szervesen kapcsolódik egymáshoz.
Szóba kerültek a különbségek gyerek- és felnőtteknek szánt könyvek alkotási stílusában, az, hogy miért nyomozási szálra épül a regény cselekménye. Felmerült Agatha Christie neve is, akinek munkássága a szerző gyerekkori olvasmányélményeiben és Az átutazó alkotási folyamatában meghatározó szerepet játszott.
Balogh Endre közönséggel megosztott gondolataiból kiderült, milyen benyomásai születtek a könyv fő témájáról.
Önmagát figyeli a karakter, egyre mélyebb hurkokba bonyolódik, közben saját magában süllyed el.
Olyan kérdéseket vetett fel, hogy az ember élete mely szakaszaiban szembesülhet értékválsággal, lehet-e szórakoztató hatása az abszurd dolgoknak. Közös tapasztalatok ezek, legtöbbünk folyamatosan választ keres a mi lenne ha- ra. Kertész Erzsi regénye tehát egy válság kockázatmentes átélésére ad lehetőséget, így az olvasmányélmény élesben, saját életünkben válhat etalonná.
A beszélgetést követően kedvezményesen megvásárolt könyveket helyben dedikálta a szerző.
Fotó: Vörös Szilárd
Az esten készült videó megtekinthető a Prae Kiadó Facebook-oldalán