építészet
2008. 04. 24.
Szeles üzlet
Épül a világ legnagyobb szélerőműve
![Szeles üzlet](data/_cache/2008-04-22/5456s_1096_220x220.jpg)
![1 1](prae/content/articles/5454.jpg)
A világon mindenütt megjelennek a karcsú, fehér, impozáns külsejű szélturbinák, de azt tudni kell, hogy az egész világ szélturbináinak 90 százaléka Európában található.
Újabban viszont úgy tűnik, Észak-Amerika is kedvet kap a szélhez. Egy legendás texasi olajbáró - T. Boone Pickens - környezetvédővé kezd válni. A Reuters híradása szerint azt tervezi, hogy 10 milliárd dollárt költ a Világ legnagyobb szélfarmjára. A valóság azonban az, hogy mindezt nem nagylelkűségből teszi: még több pénzre számít a szélből.
A nyolcvanéves Pickens tervei olyan nagyok, mint a texasi préri, ahol egyébként lovai társaságában egy farmon ő maga is él. Terveivel alapjaiban formálná át a mai amerikaiak energia-felhasználásának módját. Egy előadás keretében a Georgetown Egyetemen a hallgatóknak beszélve Pickens a "tekintélyes", és "nagy" jelzőkkel illette az általa tervezett szélturbinaerdőt. Ő csak tudja mi a nagy, hiszen BP Capital nevű cége 4 milliárd dollárt ér, illetve 2006-ban 1 milliárdos nyeresége volt az árutőzsdén.
A következő hónapokban Pickens cége, a Mesa Power, földeket kezd vásárolni, és 2700 darab szélturbinát rendel meg a gyártóktól. A kiterjedt turbinaerdő teljesítménye felér két atomerőmű teljesítményével: körülbelül 4000 MegaWatt villanyáram előállítására és 1 millió háztartás ellátására lenne képes.
Pickens környezetvédőnek vallja magát, azt mondja, engedett az olyan tiszta energiaforrások hívásának, melyek nem bocsátanak ki üvegházhatású gázokat. Ennek ellenére nem csak a Földet akarja megmenteni, szeretné, ha új tervei pénzt is hoznának konyhájára. Saját bevallása szerint a szél nem annyira nyereséges üzlet, mint az olaj, de 25%-os megtérülésre számít: nyerni akar, nem veszíteni.
Amerika energiaválság előtt áll, az elektromos áram felhasználása évente 1,5%-kal emelkedik, az olaj ára elérte a rekordmagasságú, 115 dolláros hordónkénti árat, egyre több államban elutasítják a széntüzelésű erőműveket, miközben a megújuló energiákat felhasználóknak támogatásokat nyújtanak. Mindez azt bizonyítja: fényes jövő áll a megújuló energiák előtt.
![2 2](prae/content/articles/5455.jpg)
Pickens nagy terveit - miszerint szélenergiát, napenergiát és természetes gázokat is hasznosítana - leginkább egy nagy iránytűként lehet elképzelni. Az iránytű nyújtott, észak-déli tengelye Saskatchewantól Texasig terjedne, szélturbinák ezreiből kirakva, melyek így az USA szélenergia-hasznosítás szempontjából leghatékonyabb területeit fednék le. A kelet-nyugati tengely Texastól Kaliforniáig futna, napenergia-hasznosító létesítményekkel, melyek árammal látnák el például a déli városokat.
A fejlesztések három éven belül megkezdődhetnek, és jó néhány évre lesz szükség a befejezéshez. A pénzügyek egyelőre még nem teljesen tisztázottak, az viszont biztos, hogy a földtulajdonosoknak 4,5 ezer dollárt fizetnek turbinánként, s a megtermelt áramból az első években 4, majd a fejlesztést követő nyolc év múlva már 5 százalékot kapnak.
További írások a rovatból
Pesti Attilával az okosotthonok kérdéseit jártuk körbe
Más művészeti ágakról
Nehéz istennek lenni: Arkagyij és Borisz Sztrugackij regényétől Aleksei German filmadaptációjáig
Farkas Tiffany megnyitóbeszéde Ernszt András és Körei Sándor 'Longing for Gaia' című kiállításán