gyerek
Látszólag minden a régi: Füttyös Vilkó haja még mindig nem barnult be, ennélfogva továbbra is legfeljebb vágyakozhat a repülés öröme és az Őrzők felelősségteljes feladatai után. A kis lenge azonban nem csügged, először Táltos barátjával, a féllábú kecskebékával készül a békaderbyre, majd a hideg idő beálltával végignézhetjük, mennyi előkészületi teendője van a lengeközösségnek, ha át akarják vészelni a zord telet. Költözködés, tüzelőgyűjtés és a Nádtenger költözőmadarainak búcsúztatása közben Vilkó és Lile egy legyengült fecskefiókkal találkoznak, akinek kedvéért még a messzi tóhoz is elmerészkednek orvosságért. Nem mindenki készül azonban melegebb vidékre, a harácsok ráadásul a télre való gondos felkészülést is igyekeznek megúszni, rászorulva a lengék jóságára és segítőkészségére – ez pedig újabb konfliktust élez a két közösség életében.
A Tél a Nádtengeren folytatja a könyvsorozat és az első mozifilm örökségét: ügyesen egyensúlyoz a kreatív és tanulságokkal is szolgáló történetmesélés és a célközönség, vagyis a moziba járó legkisebbek igényei között. Az egyórás játékidőben egy kompakt sztorit kapunk szép, lassan csordogáló, de részletgazdagon kidolgozott képsorokban, melyek ez alkalommal a téli természeti táj bemutatásával bíbelődnek.
A Nádtenger télbefordulása mellett fontos morális töltete is van az új Lengemesének, hiszen mikor a két – némileg ismét tilosban járó – lengegyerek egy eltévedt, vacogó harácskislányt talál az erdőben, habozás nélkül döntenek úgy, hogy bár számukra a Harácstanya tiltott terület, mégis hazakísérik Pogit, aki máskülönben megfagyna a téli éjszakában. Az önzetlen segítségnyújtás pedig valóságos lavinát indít el, Lile a harácsok afféle távdoktorává válik, a közönség pedig megerősödhet abban a hitében, hogy az elesettebbnek segítséget nyújtani minden körülmények között a legfontosabb és legnemesebb tett.
Ezzel párhuzamosan a szokottnál nagyobb feszültség is éleződik a két mikrotársadalom között, a gonosz patkányok ugyanis felbujtják a harácsokat, hogy támadják meg és fosszák ki a lengéket, akik téli betevőjüket, tűzifájukat már gondosan elraktározták a szűkös hónapokra.
A Tél a Nádtengeren kellő mennyiségű izgalmat és fontos mondanivalót is tartogat, a kis nézők megtanulják, hogy mindenben és mindenkiben meg kell látnunk a jót, hogy egyetlen helyzet sem fekete-fehér és hogy konfliktusok szítása helyett közösen kell keresnünk a megoldást. Berg Judit meséje az árnyalt karakterek és problémák ábrázolásának terén mindig is élen járt. Nem kínál leegyszerűsített problémákat, sem konzervmegoldásokat, ehelyett képes az óvodás korosztályhoz oly módon érvényesen beszélni, hogy mindvégig árnyalt, kritikai és ízléses marad. Rendkívül fontos a moziélményre, a háttértévézés ellenében koncentrált, odaadó és fokozatosan értelmező filmbefogadásra nevelni a gyereket már egészen kicsi kortól – minthogy a mozgóképnek mint olyannak csaknem a születésüktől fogva nap mint nap ki vannak téve. E tanulási folyamat egyik korai fázisának tökéletes megoldása lehet a Lengemesék.
Lengemesék 2 - Tél a nádtengeren
Színes, magyar rajzfilm
A forgatókönyvet azonos című meséje alapján írta: Berg Judit
Látványterv: Timkó Bíbor
Storyboard: Hernádi Edit, Pálfi Zsolt
Vezető animátor: Bárdos Attila
Operatőr: Antók-Matus Krisztián
Zeneszerző: Fejér Simon Pál
Rendező: Pálfi Zsolt
Producer: Temple Réka
Magyar hangok: Szalay Csongor, Kubik Anna, Faragó András, Bolla Róbert, Markovics Tamás, Pálmai Szabolcs, Bercsényi Péter, Roatis Andrea, Németh Juci, Kecskés Karina
Forgalmazza a Vertigo Media.
Bemutató: 2018. december 6.