film
Az elsősorban 4 és 14 év közötti gyerekeknek szóló fesztivált Lakos Nóra filmrendező, a Gyerekfilm Akadémia alapítója hívta életre azzal a szándékkal, hogy a rendezvény idővel nemzetközi szinten ismert és elismert, mértékadó filmes eseménnyé váljon.
A kezdeményezés hiánypótló és egy rendkívül fontos missziót igyekszik beteljesíteni minden erejével és lelkesedésével: Lakos Nóra fesztiváligazgató a nyitóesten kifejtette, milyen jelentős problémát jelent, hogy az általános iskolás korosztályt rendszerint „kifelejtjük” a filmek és mozik közönségének összetételéből. Holott a mozizás, a film- és hosszútávon az általános kultúrafogyasztás jövőjét meghatározó jelentőséggel bír, ha kiemelten foglalkozunk ezzel a korosztállyal, a tudatos edukáció mellett ellátva őket megfelelő minőségű, kifejezetten nekik szóló mozgóképes tartalommal. A holnap mozinézőjét, filmnézőjét – sőt: filmkészítőjét – ma neveljük ki!
A fesztiválon talán egyedüli programként kivételesen a felnőtteknek szóló szakmai fórum keretében a magyar gyerekfilmgyártás helyzetéről beszélgettek a szakértők, melynek során külön felhívták a figyelmet a francia állami tanterv egy érdekes pontjára, mely a kötelező olvasmányok mintájára nemrégiben létrehozott egy kötelezően megnézendő filmográfiát a közoktatásban. Az eredmény pedig nem maradt el: a francia gyerekek az utóbbi években sokkal nagyobb számban járnak moziba, mint korábban, formálódott a filmes ízlésük és tudatosabbak a választásaik. Külön érdekes adalék, hogy a Magyar népmesék Franciaországban moziban debütált, meglehetősen lelkes fogadtatás mellett!
A feladat tehát adott: megragadni a gyerekek figyelmét, vezetni, formálni az ízlésüket. A fesztiválnak helyet adó Akvárium Klub pedig már az első napon megtelt érdeklődő fiatalokkal a még óvodásoktól egészen a kiskamaszokig, akik életkor szerint megfelelően felépített, változatos programok között válogathattak. A legkisebbek élvezhették a fesztivál díszbemutatójának számító vadonatúj Kockásfülű Nyúl-epizódot és a diafilm-vetítést, a nagyobbak pedig önállóan részt vehettek filmes szemináriumokon, találkozhattak szinkronszínészekkel és casting directorokkal, sőt kifejezetten gyakorlatias előadást hallgathattak a Youtube-ra szánt tartalmak készítésével kapcsolatban is.
Azon túl, hogy VR-eszközök kipróbálására is folyamatosan volt lehetőség a rendezvény három napja alatt, a Gyerekfilm Akadémia szervezésében pedig izgalmas workshopokon is résztvehettek kicsik és nagyok a kaszkadőr szakma minden csínját-bínját bemutató foglalkozástól az animáció- és filmkészítő-, valamint a riporter-workshopig, egy filmfesztivál minden esetben elsősorban a vetítések köré szerveződik. A programfelelősök a levetített kisfilmeket tökéletes érzékkel osztották fel a nézői korosztályok szerint és szedték őket csokorba, hogy az Akvárium termei újra meg újra megteljenek kíváncsi gyerekekkel, akik az élőszereplős kisfilmektől a vonalrajz- vagy gyurmaanimációkig és a rövid dokumentumfilmekig egy addig soha nem látott világot fedezzenek fel, s nem utolsó sorban meghatározó élményeket szerezzenek a mozi adta közösségi filmbefogadás kapcsán.
A tapasztalat azt mutatja, hogy egy gyerekeknek szóló program csak meglehetősen szabad keretek között, nagyon rugalmasan és interaktívan működik jól – úgy tűnik, a CINEMIRA szervezőinek ezt nem az első filmfesztivál tapasztalatából kell megtanulniuk, hiszen a programok vezetése és szükség szerinti módosítása flottul és a gyerekekre folyamatosan reagáló módon történt.
Bízunk benne, hogy a sikerre való tekintettel jövőre ugyanitt találkozunk, új filmekkel, új programokkal, ugyanazt a nemes küldetést folytatva, amit az első CINEMIRA Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál elkezdett.
Fotók: CINEMIRA