bezár
 

irodalom

2017. 12. 13.
Tizenkét dühös-józan ember: Gérecz Attila-díjasok zaklatásról és a díjról
"nagyon szeretnénk, ha a fiatal szerzők évek múlva is büszkék lennének, hogyha a Gérecz Attila nevét viselő díjban részesülnek"
Tartalom értékelése (1 vélemény alapján):
Tizenkét dühös-józan ember: Gérecz Attila-díjasok zaklatásról és a díjról Follinus Anna egy Díványnak adott interjúban jelentette be, hogy tinédzser korában szexuálisan zaklatták. Az elkövetőket az irodalmi élet egyik tehetséggondozójaként számon tartott Kárpáti Kamil és felesége személyében azonosították sokan, akik a Stádium Alapítványt működtetve a Gérecz Attila-díjat is létrehozták. Alább tizenkét Gérecz Attila-díjas által az ügy kapcsán megírt nyilatkozatát tesszük közzé.

Mi, alulírott Gérecz Attila-díjas költők együttérzésünkről szeretnénk biztosítani Follinus Annát az őt ért, nemrég nyilvánosságra került zaklatások miatt, egyben kijelentjük, hogy elítélünk és elfogadhatatlannak tartunk minden testi és lelki bántalmazást. Fontosnak érezzük megjegyezni továbbá, hogy Follinus Anna bátor kiállása példaértékű lehet mindannyiunk számára, és nagy mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy az eddig titokban tartott szexuális bűncselekmények napvilágra kerüljenek, és az elkövetők szembesüljenek tetteik súlyával és következményeivel.

A Gérecz Attila-díjasok egy része együttérzéséről és támogatásáról olyan módon kívánta biztosítani Follinus Annát, hogy visszaadta a díját, amelyet még Kárpáti Kamiltól és a hozzá kötődő Stádium Alapítványtól kapott.

Mi azonban szeretnénk hangsúlyozni azt is, hogy az 1956-ban hősi halált halt jelentős fiatal költő nevét viselő díj régóta nem kötődik Kárpáti Kamilhoz és a Stádiumhoz, adományozását 2003 óta a minisztérium vette át, jelenleg az írószervezetek egy-egy képviselője határoz az odaítéléséről.

Valamint lényeges kiemelni, hogy a korábbi díjazottak sem álltak mindannyian kapcsolatban az odaítélő személyekkel és alapítvánnyal, illetve az elismerésről akkor sem kizárólag Kárpáti Kamil, hanem egy költőkből, írókból illetve irodalomtörténészekből álló szakmai kuratórium döntött.

Úgy látjuk, hogy a díj teljes negligálásával az ígéretes költői debütálások elismerésének mérvadó formája tűnne el, s ezzel éppen a szakmai visszajelzéstől fosztanánk meg a fiatal szerzőket.

Ezt a kitüntetést mi továbbra is az egyik legfontosabb első kötetes költőknek adható elismerésnek tartjuk, és nagyon szeretnénk, ha a fiatal szerzők évek múlva is büszkék lennének, hogyha a Gérecz Attila nevét viselő díjban részesülnek.

Aláírók:

Áfra János
Babarczy Eszter
Izsó Zita
Kele Fodor Ákos
Korpa Tamás
Kulicz Gábor
Lackfi János
Lanczkor Gábor
Mestyán Ádám
Szakács Eszter
Váradi Péter
Weiner Sennyey Tibor

Forrás: kulter

nyomtat

Szerzők

-- Balogh Endre --

A prae.hu művészeti portál alapító-főszerkesztője, a PRAE.HU Informatikai és Kommunikációs Kft. ügyvezetője, a Prae Kiadó vezetője. 2009-2011 a József Attila Kör Irodalmi Egyesület (JAK) elnöke. Önálló prózakötete: A parazita (2008, FISZ).


További írások a rovatból

Kiszely Márk volt a Kötetlenül sorozat vendége
Abdallah Abdel-Ati Al-Naggar Balassi Bálint-emlékkard irodalmi díjához
irodalom

Vaktérkép
Recenzió a Természetellenes vadság című líraantológiáról

Más művészeti ágakról

A 74. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál
art&design

Múzeum készül Mexikóvárosban
(Nép)mesék és kisebbségi diskurzusok Szegeden


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés