bezár
 

építészet

2016. 12. 06.
Káldi Gyula építész kapta a Granasztói György-díjat
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Káldi Gyula építész vehette át először a Granasztói György-díjat, amellyel a Kárpát-medence magyar műemlékeinek megóvásáért tevékenykedők munkáját kívánja elismerni a kitüntetést létrehozó Teleki László Alapítvány Kuratóriuma évente egy alkalommal.

A díj átadására első alkalommal a Rómer Flóris Terv - Megújuló magyar műemlékek a Kárpát-medencében című konferencia keretében kedden, az Országos Széchényi Könyvtár tanácstermében kerül sor - közölték a szervezők az MTI-vel.
    

A Granasztói György-díj - A Kárpát-medence magyar műemlékeiért elnevezésű kitüntetést az alapítvány minden évben karácsonyhoz közeledve tervezi átadni. A kitüntetés a Teleki László Alapítvány logójával ellátott, 14 centiméter átmérőjű, kör alakú, keményfa keretbe foglalt plakett, amely Paál Sándor tűzzománc művész alkotása.
    

A laudáció szerint Káldi Gyula építész 1974-től nyugdíjba vonulásáig a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnál, illetve annak jogelőd intézményeinél és társszervezeteinél végezte és szervezte a műemlékvédelemmel kapcsolatos feladatokat. 1998-ig az építészeti helyreállítások tervezése volt fő munkaterülete. Számtalan műemlék helyreállítását vezette, négy új templom és számos liturgikus tér tervezése is az ő nevéhez fűződik. Az 1970-es és 1980-as években több országos építészeti pályázaton szerepelt sikerrel, szakmai munkájáról, annak eredményeiről a szaksajtóban rendszeresen publikált.
    

1999-től a Kárpát-medence szakmai kapcsolatainak koordinálása, valamint a határon túli magyar örökség megóvását célzó állami források szakmai felügyelete tartozott munkakörébe, ennek keretében számos határon túli műemlék helyreállításánál vállalt közvetlenül is szerepet szakmai ellenőrzéssel, szakvéleményekkel, tanácsadással. Kiemelt szerepe volt a gyulafehérvári római katolikus székesegyház helyreállítási munkálataiban is.
    

Oktatói résztevékenység köti a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészettörténeti és Elméleti Tanszékéhez, 1999 óta konzulensként, opponensként, diplomabizottsági tagként vett részt az építészképzésben, de rendszeresen részt vállalt a határon túli szakemberek, lelkészek, papok és polgármesterek örökségvédelmi képzésében is.
    

2011 óta a Teleki László Alapítvány külső munkatársaként vesz részt az alapítvány Kárpát-medencei örökségvédelmi programjában, amelynek keretében 2016-ig több mint 40 műemléken történt helyreállítás szakmai felügyeletét látta el, három teljes körű helyreállítás tervezési feladatát ő végezte és végzi ma is.
    

Munkásságát 2001-ben Forster Gyula-díjjal ismerték el.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Cserépváraljai templomfelújítás és Micélium tudásköz-pont nyerte az idei Média Építészeti Díját
építészet

Az építészet mint idea és realitás a 80-as évek Magyarországán
építészet

Interjú Merényi Dáviddal
építészet

A Gizella Malom metamorfózisa 

Más művészeti ágakról

irodalom

Závada Péter: A muréna mozgása, Jelenkor, Budapest, 2023.
Az év ódaköltője 2024 pályázat eredményhirdetése
Platon Karataev: Napkötöző – négy szám
gyerek

Kabóca Bábszínház: Dödölle


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés