bezár
 

art&design

2016. 09. 30.
Málenkij robot-kiállítás nyílt a Szentendrei Skanzenben
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Új, rendhagyó szabadtéri kiállítás várja a látogatókat péntektől a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban Csak egy "kis munka" - falusiak málenkij roboton a II. világháború végén címmel.

A kiállítás a II. világháború végén bekövetkezett, a köznyelvben málenkij robotként ismert jelenséggel foglalkozik, bemutatva a Szovjetunióba kényszermunkára elhurcoltak történetét, az ok nélküli kegyetlenkedéseket, az áldozatokkal szembeni embertelen bánásmódot és feleleveníti a teljes kiszolgáltatottság érzését is - közölte a Szentendrei Skanzen az MTI-vel.
    

Az összegzés felidézi, hogy Magyarországot 1944-re már többszörös károk érték: a hatalmas mértékű emberi veszteségek katonai oldalról, a reménytelen, utolsó harcok egy elvesztett háborúban, az épített környezetben jelentkező károk, az élelem-ellátottság szűkössége, valamint a bevonuló csapatok pusztításai. Egy ilyen közegben jelentkezett még egy katasztrófa, az ország területén egyre beljebb nyomuló Vörös Hadsereg által végzett erőszakos toborzás "egy kis munkára", ami valójában kényszermunkatáborba történő elhurcolást jelentett.
    

A skanzen kiállítása a málenkij robot többszázezer áldozatának a szenvedését mutatja be és emléket állít az ártatlanul meghurcolt falusiaknak.
    

A tárlatban a történeti és számadatok helyett a túlélők beszélnek: a kiállított anyag idézetekből, visszaemlékezésekből áll össze, a látogató így első kézből értesül az eseményekről és a körülményekről. A kiállítás az események valódi kronologikus sorrendjében épül fel a behívás, összegyűjtés otthoni helyszínétől a kényszermunkatáborig. Az installációk, valamint maguk a felidézett történetek is sokszor igen megrázóak, emiatt a tárlat csak 16 éven felüliek számára ajánlott.
    

A szabadtéri múzeum az elmúlt években tudatosan vállal szerepet a történelmi csapások, ki nem beszélt magyar történelmi események feldolgozásában, törekszik a különböző nemzetiségek, etnikai csoportok életmódjának, valamint a magyarságot ért tragédiáknak a bemutatására is, különös tekintettel a 20. század változásaira, folyamataira.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Múzeum készül Mexikóvárosban
Megnyitószöveg Borbély Zita Egy komposzt mintázatai című kiállításához
art&design

Under the Skin – Huminilowicz Vanda egyéni kiállítása a Keletben
art&design

Koleszár Stella kiállítása a Kis Présházban (1111 Budapest, Bartók Béla út 44.)

Más művészeti ágakról

Paweł Pawlak: Ancsa, avagy vázlatok tüsszögő svájcisapkával, Pagony, 2024
gyerek

Nagyívű nemzetközi kiállítás nyílik a Deák17 Galériában
színház

A Vígszínház Ármány és szerelem bemutatójáról
A Corvina Kiadó Plautus: Hét komédia című kötetéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés