bezár
 

zene

2014. 10. 20.
Kiutasítottak egy lefátyolozott arab nézőt a párizsi operából
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Kiutasítottak előadás közben a párizsi Bastille Operából egy öbölmenti arab országból származó, lefátyolozott nézőt. A történtek miatt a francia kulturális minisztérium írásos utasításban emlékeztet arra, hogy nyilvános helyeken tilos az arcot is eltakaró muzulmán öltözet, a burka, illetve a nikáb viselése.

Az incidens október 3-án Verdi Traviata című operájának előadása közben történt a leghíresebb francia operaházban. Az első sorban, közvetlen a karmester mögött ülő, lefátyolozott arcú nézőt az első taktusok felcsendülése után a kórustagok vették észre, miután azonnal feltűnt az ellenőrzőkamerák képernyőjén - erősítette meg a metronews.fr internetes oldal értesülését Jean-Philippe Thiellay, az operaház igazgatóhelyettese. A nő világos színű fátyolt viselt, amely eltakarta a haját, a száját és az orrát is.
    

"Engem a második felvonás alatt értesítettek. Ilyen még soha nem történt" - mondta az igazgatóhelyettes, aki szerint a kórustagok egy része nem akart tovább énekelni, ha nem talál valamilyen megoldást.
    

Két jelenet között, az egyik zenei szünetben, egy jegyszedő ezért odament a nézőhöz és a vele érkezett férfihoz. Az igazgatóhelyettes szerint röviden elmagyarázta a párnak, hogy Franciaországban nem megengedett a lefátyolozott viselet. Megkérte a nézőt, hogy tegye szabaddá az arcát vagy pedig hagyja el a nézőteret. A pár szó nélkül felállt és kiment. "Rövid ideg tartott, nem volt semmilyen incidens" - hangsúlyozta Thiellay.  
    

"Soha nem kellemes arra kérni valakit, hogy menjen ki egy előadásról, ahol elviekben éppen a mások felé nyitásról és a megértésről beszélünk. De itt egy törvény megszegéséről volt szól. Vagy tiszteletben tartja a néző, vagy kimegy" - tette hozzá az igazgatóhelyettes, aki szerint egyébként az arab turisták jóhiszeműek volt, nem ismerték a francia tiltást.  
    

A francia kulturális minisztérium hétfőn jelezte, hogy az incidenst követően megfogalmazás alatt áll egy írásbeli utasítás a kulturális intézmények számára.
    

"Hasznosnak tartjuk a minisztérium felügyelete alá tartozó állami intézményeket tájékoztatni a jogi helyzetről annak érdekében, hogy be tudják tartatni a törvényt, össze tudják hangolni a reakcióikat és elkerülhessék a nehézségeket" - közölte egy kormányzati forrás.
    

Franciaországban 2011. április 11-én lépett életbe az a fél évvel korábban elfogadott törvény, amely alapján büntetik azokat a nőket, akik arcukat elfedő fátylat, nikábot, vagy burkát viselnek  nyilvános helyen, azaz az utcán, a tereken, a pályaudvarokon, a repülőtereken, az üzletekben vagy a hivatalokban.
    

A nikábon csak a szemek számára van egy keskeny rés, a tetőtől talpig a testet eltakaró burkát viselő nő pedig egy hálószerű szöveten látja a környezetét.
    

A törvény megszegőit akár 150 eurós pénzbírságra büntethetik.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Händel: Alcina. Marc Minkowski felvétele
Az UMZE kamaraegyüttesének pécsi koncertjéről
The Underground Jazz Scene in Budapest Today: an Adventurous Introduction (Inverted Spectrum Records 2023)

Más művészeti ágakról

Interjú Wéber Kristóffal a klasszikus művészetekről és a Keringőről
kabai lóránt el sem kezdett versek kötetbemutató és kiállításmegnyitó Miskolcon
Szálinger Balázs volt a Költőim sorozat vendége
Paweł Pawlak: Ancsa, avagy vázlatok tüsszögő svájcisapkával, Pagony, 2024


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés