bezár
 

gyerek

2009. 05. 18.
Zsiga föstő fest
A kecskeméti Tintaló Társulás előadása az V. Gyermekszínházi Szemlén
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Zsiga föstő fest A kecskeméti Tintaló Társulás öt Lázár Ervin-meséből gyúrta össze ovisoknak szánt, remek előadását. Badacsonyi Angéla egyedül játszik (alkotótársai voltak: Rumi Zsófia, Sipos Katalin és Sisak Péter). A díszlet egy lapozható, hatalmas „mesekönyv”, amelynek minden oldala újabb történetet tud.

prae.hu

Először a címadó, Zsiga föstő fest című mesét látjuk. A helyszín a házaspár, Zsiga és Bazsarózsa Mária otthona: egy barátságos, de színtelen szoba, ahol fehér képek lógnak a fehér falon - amiket nyilván a ház ura festett, fehér vászonra fehér festékkel. A színek felfedezéséről szól a történet. A nagyon szellemesen kitalált háttér lassan megszínesedik, ahogy Mária asszony haja is a végére. Badacsonyi Angéla olyan kifinomult realizmussal mozgatja a bábokat, hogy akár Bergman Jelenetek egy házasságból című darabját is játszhatná. Kis vállvonogatások, félrenézegetések jelzik a szereplők érzéseit – és a legjobb a dologban, hogy gyerekek veszik a lapot, nevetnek a finomságokon. Dramaturgiailag nagyon jó húzás az alkotóktól, hogy ebbe a történetbe szervesen beleszőttek egy másik Lázár Ervin-mesét: Zsiga föstő vásznán találkozik a két perlekedő festékpötty, a kék meg a sárga. „Csípőre tett kézzel” vitatkoznak és keverednek össze végül a színész ecsetje nyomán.

Zsiga föstő fest

Eddig olyan egységes, izgalmas és vicces az előadás, hogy szinte sajnálom, mikor új mese kezdődik. Lapozunk a könyvben, és máris A zöld lific elevenedik meg. A kislány, akit a zöld lificcel, a konkóval, a bákásszal (mindegyik új rém-névnél nagyot rötyögnek a gyerekek) és a mumussal ijesztgetnek a buta felnőttek, a végén megbarátkozik az egyáltalán nem is olyan szörnyű szörnyekkel. Ez a mese csak lazán kapcsolódik az előadás vezérmotívumához, a színekhez – talán csak annyiban, hogy a lific zöld -, és ez egy kicsit mintha kárára lenne a figyelemnek. Még mindenki fel van dobva az előző mese szellemességétől, a gyerekek mintha várnák még egy darabig, hogy előjön újra Bazsarózsa Mária vagy Zsiga (ő elő is jön még, majdnem minden mesében, de már csak egy-egy pillanatra), de aztán beletörődnek, hogy ez most egy új mese. És a szájak aztán tátva maradnak, amikor Zsuzsika, a kislány kiszalad a kertbe, és feltárul a „mesekönyv” következő oldala, a gyönyörű, színes kert.

Ugyanitt játszódik majd nemsokára a virágok vetélkedése: vérre menő vita robban ki azon, hogy kinek a kékje hasonlít legjobban a Varga Julcsa szeméhez? Itt is Zsiga föstő a döntnök – ahogy a következő mesében pedig ő ad festéket a szegény nagyravágyó feketerigónak, hogy mindig újabb madárnak sminkelje magát.
Ha hibát akarunk találni az előadásban, akkor azt mondhatjuk: a végén kicsit kimerül a lendület, az előadóé éppúgy, mint a miénk. Elsüthetjük a bölcsességet, miszerint a kevesebb néha több, és Zsiga föstő meséje, kicsit kibővítve, talán önmagában is megállta volna helyét.

De aztán jön a befejezés, amikor Zsuzsika, az otthon hagyott kislány aranyosan ücsörög ölében a zöld lificcel, a barátra vágyó kisfiú pedig mellételepszik a feketerigóval. Odacsüccsennek a többiek is, Zsiga föstőék – sőt, a gyerekek is lassanként a mesekönyv köré gyűlnek. Nyilván már érzik ők is, mi a fontos: hogy együtt lenni jó.


A bábelőadás részletei megnézhetők itt:
Zsiga föstő fest:
http://mese.tv/page/zsigafosto_2
A kék meg a sárga:
http://mese.tv/page/kek_meg_sarga
Virágszemű:
http://mese.tv/page/viragszemu
A nagyravágyó feketerigó:
http://mese.tv/page/nagyravagyo
nyomtat

Szerzők

-- Szabó Borbála --


További írások a rovatból

A HUBBY Év Gyerekkönyve Díj nyerteseinek kihirdetése
Interjú Grancsa Gergellyel

Más művészeti ágakról

Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
irodalom

Andris Kalnozols: Szólíts Naptárnak – a kötetbemutatóról
Elizabeth Sankey és Andrea Arnold filmjei


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés